Változatlan maradt a jegybanki alapkamat

Változatlanul hagyta a monetáris tanács tegnapi ülésén a 12,5 százalékos alapkamatot – tájékoztatott Missura Gábor, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szóvivője az ülést követően. Mint ismeretes, a testület pénteki rendkívüli ülésén azonnali hatállyal 9,5 százalékról 12,5 százalékra emelte az alapkamatot.

2003. 12. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MTI–Eco jelentése szerint a forint hétfőn délután 6,71 százalékon állt a bankközi devizapiacon a sáv erős oldalán, lényegében változatlanul a péntek késő délutáni pozícióhoz képest. Egyelőre kivárás jellemezte a bankközi kereskedelmet hétfőn, ami akár vihar előtti csendet is jelenthet. A piacon pillanatnyilag azt találgatják, a jegybank hagyja-e, hogy 269 forint/euró árfolyamnál gyengébb kurzus alakuljon ki, vagy ilyen esetben további jelentős mértékű kamatemelésről dönt. A közeljövő árfolyam-alakulását azonban többek szerint nem a makrogazdasági mutatók, hanem a spekulánsok befolyásolják majd.
Eközben hazánk pénzügyi stabilitásáról tartottak tegnap szakértői megbeszélést az MNB ügyvezető igazgatói. Elhangzott, hogy a váratlan kamatlábemelésre elsősorban a befektetői bizalom helyreállítása miatt volt szükség.
A hivatalos kereskedés után tegnap délután, londoni és New York-i befektetők euróvásárlása hatására, a forint ismét 4,73 százalékig gyengült, arra a szintre, amelyen pénteken a jegybank kamatot emelt.

Az intervenciót követő rövid időszak jegybanki értékelése szerint a piaci reakció eddig kedvező: a forint erősödött, a három–tizenöt éves futamidejű államkötvények hozamai pedig kismértékben csökkentek. A gazdaság várhatóan túljut a mélyponton, és 2004-től a növekedés enyhe gyorsulása várható – tájékoztatott a találkozón Hamecz István, az MNB ügyvezető igazgatója. Ugyanakkor felhívta a figyelmet a háztartások kiugró mértékű eladósodásának növekedésére, amely mögött nemcsak a lakástámogatási rendszer kiszélesítése, hanem a szigorítási várakozások miatt előre hozott kereslet áll. A legfrissebb adatok szerint az eladósodottság mértéke tovább emelkedik, és e tendencia folytatódása komoly kockázatokat hordoz – figyelmeztetett Hamecz.
Külföldi elemzők szerint azonban a jegybanki kamatemelés után is kétségek maradtak a befektetőkben, elegendő-e az, amit Magyarországon tettek a gazdaságpolitikába vetett bizalom helyreállítása érdekében. Ezzel kapcsolatban tegnap több szakértői elemzés is napvilágot látott külföldön. A Medgyessy-kormány inflációs célkitűzései kapcsán a külföldi befektetők úgy vélik, a kormánynak még bizonyítania kell, rendelkezik-e a szükséges politikai érdekérvényesítő képességgel. Az év végére nem elképzelhetetlen a 15 százalékos jegybanki alapkamat sem – vélekedik a J. P. Morgan angol befektetési bank, miután leszállította a magyar gazdasági növekedésre szóló előrejelzését. A vezető pénzügyi szolgáltató csoport londoni tanulmánya úgy ítéli meg, a meredek múlt heti kamatemelés célja nem a további költségvetési megszorítások „kizsarolása” volt a Pénzügyminisztériumtól. Az emelés sokkal inkább a magyar adósság kockázati felárának megugrására volt válasz – áll az elemzésben. A pénzügyi szolgáltató a Dresdner Bank londoni tanulmányát idézi, miszerint hatvanmilliárd forintra tehető a jövő évi költségvetésre a kamatemelés által rótt plusz kiadási teher. A J. P. Morgan a maga londoni elemzésében mindenesetre az eddigi három százalékról 2,8 százalékra csökkentette a jövő évi magyar gazdasági növekedés előrejelzését, és 4,8 százalékról öt százalékra emelte a GDP-arányos jövő évi költségvetési hiányra adott jóslatát. A Financial Times tegnapi száma szintén foglalkozik a kamatemeléssel és annak hatásaival. A lap elemzése szerint az ország pénzügyi hitele tavaly kezdett el romlani, amikor az államháztartási deficit elérte a GDP 9,6 százalékát. A beszámoló kiemeli: az intervenció hatással volt Lengyelországra is, ahol gyengült a zloty, és kötvényeladás indult meg.
A Gazeta Wyborcza lengyel napilap szerint hazánk kilátásai rosszak, mert a magyar kormány elsőrendű célja a GDP-növekedés előmozdítása, aminek a magas kamatok nem kedveznek.
***
Egyértelmű jelzés. A múlt pénteki MNB-döntés után a kormánynak a nyilvánosság előtt kellett volna számot adnia arról, mi történt a gazdasággal, mi történt a forinttal – jelentette ki napirend előtt Varga Mihály (Fidesz) volt pénzügyminiszter. A jegybanki alapkamat-emelés ügyéről szólva a politikus leszögezte: pénteken a forint drámaian meggyengült. – A külföldi befektetők jelzése egyértelmű, az eddigi áron nem hajlandók finanszírozni a gazdaságpolitika koncepciótlanságát – fogalmazott. Kitért arra, hogy a kabinet által bejelentett kiadáscsökkentést a tárcák elszabotálták, nőtt a deficit, jövőre emelkednek az adóterhek. Varga Mihály úgy vélekedett: hiányzik a beruházók bizalma. A gazdaságpolitika hiánya – jegyezte meg – pénteken nyolcvanmilliárd forintjába került az országnak. Kuncze Gábor (SZDSZ) szerint viszont nincs ok a pánikra. Mint mondta, az alapkamat-emelés hátterében spekulációs jelenségek, a múlt év következetlenségei, valamint a monetáris és a kormányzati gazdaságpolitika összehangolatlansága áll. Kuncze szerint a döntés alkalmas arra, hogy fékezze a gazdaságot, több tíz milliárd forinttal növelje a jövő évi kiadásokat. Az SZDSZ-es képviselő kiemelte: a kabinetnek és az MNB-nek kötelessége összehangolni a monetáris politikát. Veres János pénzügyminisztériumi államtitkár azt hangoztatta: remélik, hogy a magas jegybanki alapkamat csak rövid ideig lesz életben. Közölte továbbá: a Handelsblatt című német újság az MNB döntését Járai Zsigmond jegybankelnök „fideszes közelségével” hozta összefüggésbe: „Ezt mi nem hisszük el, nem gondoljuk, hogy így lenne.” (T. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.