Elment az iskolateremtő erdész

Stefka István
2004. 01. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Messze Kanadában, kilencvenegy éves korában érte a halál. Roller Kálmán, a soproni erdészeti kar volt dékánja itthon évtizedeken keresztül a viták kereszttüzében állt. Mintha kivárta volna az elismerést, a megbecsülést soproni egyetemétől, amit végül tavaly decemberben, a Nyugat-magyarországi Egyetem Erdőmérnöki Karának Egyetemi Tanácsa 25:3 arányban megszavazott neki, azaz a soproni egyetem díszpolgári címét. A kitüntetést azonban már nem vehette át, mert ahogy az Erdész Himnusz befejező strófája is mondja: „Ha ballag már a vén idő az ősi lombokon, / Eltávozóban int felém szerelmem s életem. / Örökre nyugalmat ád az erdő énnekem.”
Sorsa annak a több százezer magyarnak a sorsa, akik kényszerűségből menekültek Nyugatra a negyvenes évek végén, majd 1956 után. A forradalom Sopront sem hagyta érintetlenül. Az Erdőmérnöki Főiskola és más egyetemek hallgatói, oktatói már október 22-én megalakították az egyetem forradalmi tanácsát, és az erdészeti kar dékánjának Roller Kálmánt választották. De amikor a szovjet tankok 1956. november 4-én beözönlöttek Magyarországra, Sopron város forradalmi diáksága és oktatói, bár egy darabig ellenálltak, egy részük emigrálni kényszerült. Roller Kálmán dékán együtt tartotta a menekülő egyetemi ifjúságot, és Kanadában, Vancouverben, az otthont adó British Columbia Egyetemen többekkel megalakította az erdészeti magyar egyetemet.
S ez volt Roller professzor legnagyobb „bűne”. Még a rendszerváltás után is azzal vádolták, hogy példát mutatott a hallgatóknak a haza elhagyására, és úgymond „kilopta” a tudást külföldre. Holott nem tett mást – Benkő Géza soproni öregdiák, erdőmérnök szerint is –, mint életeket mentett, s az átlagon felüli pedagógus kitűnő mérnököket képzett, máskülönben ezek a diákok elpusztulhattak volna a szovjet tankok lánctalpai alatt. Roller Kálmán és oktatótársai a selmecbányai és a trianoni békeszerződés után a kényszerből Sopronba áttelepült erdészeti egyetem tudásanyagát használták fel és népszerűsítették a szintén erdőségeket óvó és szakszerűen kitermelő észak-amerikai államban. A hűség városához, Sopronhoz méltóan külföldön sem feledték a múltat, nem tagadták meg a hagyományt. Nem is kellett tehát szégyenkezniük, mert az 1962-ig működő magyar egyetem több nemzetközileg elismert tanárt, világhírű erdőmérnököket adott a világnak.
Volt tanítványai és jó néhány soproni szerint is ez volt Roller Kálmán elévülhetetlen érdeme. Vancouverben Roller Kálmán megkapta a díszdoktori címet, és 2002-ben az Orbán-kormány javaslatára Mádl Ferenc köztársasági elnöktől átvehette a Magyar Köztársaság Érdemrend tiszti keresztjét. A tavaly kilencvenedik életévét betöltő tudósnak legnagyobb fájdalma mégis az volt, hogy a megbecsülést jelentő díszdoktori címet nem kapta meg szeretett egyetemétől. Több diákból lett professzor szerint mindez politikai okokra vezethető vissza. Ennyi év után azonban megtört a jég, és az utolsó pillanatban megérkezett a várva várt elismerés. Sokat tett az elismertetésért a Kanadában élő Benkő Géza erdőmérnök, több külföldön élő tanítvány, Sopron város polgárai, Rumpf János egyetemi tanár és nem utolsó-sorban lapunk, a Magyar Nemzet, amelynek hasábjain ebben a témában jelent meg 2002. április 19-én írás a méltatlanságról Üdv az erdésznek? címmel.
Mit is mondhatnánk? Rendeződtek a dolgok. Igaz, ez megtörténhetett volna közvetlenül a rendszerváltás után is. Miért kell mindig várni egy élet munkájának a dicséretével a halál pillanatáig? Álljon itt Roller Kálmán professzor egyik vallomása az emberi tartásról, amely a végső megnyugvást is jelenti: „én mindig erdész voltam tetőtől talpig. Célom mindig az volt, hogy erdőket, erdészeket és új fákat hozzak létre. Az erdő az egyetlen dolog a világon, ami örök. Az mindig örök. Ott nincs múlt, nincs jövő, az örök. Most már egy öreg erdész vagyok. Nekem volt 140 gyermekem (végzett növendékei – S. I.), meg az én négy fiam és 12 unokám és a fáim. Ez az én személyes teljesítményem.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.