A kétszáz éves szíjfényesítő

Fáy Zoltán
2004. 02. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legszembetűnőbb különbség hajdani, századfordulós női lapok, háztartási újságok és mai „leszármazottaik” között a „háztartási ötletek” típusú rovatokban mutatkozik. Míg a régi lapok szinte hemzsegtek a gyakorlati jó tanácsoktól, eligazításoktól, kései utódaikban alig találunk valami hasonlót. Ugyan ki követné a Háztartás című folyóirat száz esztendeje R. Józsefné úrnőnek küldött üzenetét a törött porcelán összeragasztásáról? Ki venné a fáradságot, hogy oltott meszet keverjen tehéntúróval a leejtett tányérok javítására? Inkább kidobjuk az egészet, nem bajlódunk vele. Megváltozott a világ; a technikai fejlődéssel – és a fogyasztói szemlélet következtében – kevesebb lett az otthoni tennivaló. Az olvasók figyelmét ma más köti le, más az igényük, mint néhány évszázaddal korábban volt.
A „társasági híreket” a megnövekedett terjedelmű, mindent elöntő „sztárpletyka”-rovatok váltották fel, hiszen a nagyközönség erre vevő. Manapság sokkal több az öltözködési és a lakberendezési tanács is: alighanem gyakrabban történik változás a környezetünkben, mint dédszüleink idejében. Az elbizonytalanodott, talajvesztett és unatkozó olvasók kiszolgálására születnek az úgynevezett „életmódrovatok”, s ez anynyira új jelenség, hogy gyakorlatilag semmilyen előzményét nem lehet felfedezni régebbi női magazinokban. Természetesen gyökeresen átalakult a hangvétel is, minek következtében egyre kisebb különbség van a „női” és a „férfi”-magazinok szexualitást tárgyazó írásainak terjedelme és stílusa között. Egyenlő pályák, egyenlő esélyek.
A „háztartási tanácsok” eltűnése nagyon is érthető. A XIX. században még valóságos tudomány volt az otthon igazgatása, melynek elsajátítása csak hosszú éveken keresztül tartó tanulás eredménye lehetett. Régi humoreszkek, anekdoták, sőt népmesék kedvenc figurája a háztartás ellátására képtelen fiatalasszony, aki tudatlansága vagy lustasága okán végromlásba sodorja urát. Pár száz évvel korábban ugyanis nemcsak azt kellett tudni, hogy a bonyolult háztartási gépezet hogyan mozgatható gazdaságosan, hanem azt is, hogy miképpen lehet a személyzet vagy az egyéb segítők, családtagok tevékenységét összehangolni, hogyan juthatunk takarékosan jó minőségű nyersanyaghoz vagy munkaerőhöz. A megoldandó feladatoknál gondolhatunk egy-egy hagyományos vasárnapi ebédre vagy nagymosásra – gáztűzhely, mikrohullámú sütő, fritőz, mosó- és mosogatógép nélkül –, de a tennivalók között fontos szerepe volt egy mára csaknem teljesen eltűnt tevékenységnek, az otthoni tárgyak karbantartásának is. Ehhez pedig hallatlan leleményesség, számtalan ismeret kellett. A szükséges segédanyagok, tisztítószerek gyakran csak házilag voltak előállíthatók, legyen szó az ezüstkészlet vagy a rézkilincsek fényezéséről vagy a lábbelik tisztításáról. A kevésbé fogyasztói szemléletű világban nagyobb becse volt egy-egy tárgynak. A nagy falióra, az étkészlet, a báli ruha és sokszor az ünneplőcipő is több nemzedéket szolgált ki a polgári családokban.
A magányosan élő agglegény, pap vagy szerzetes helyzete volt a háztartási munkák tekintetében a legrosszabb. Egyéb feladataik miatt sokszor nehezen boldogultak saját környezetükben; életidegenségükkel éppúgy a tréfák középpontjába kerülhettek, mint a háztartási kérdésekben járatlan asszonyok. Hiába, a „szingli” életformában rejlő üzleti lehetőségeket csak a közelmúltban ismerte fel a piac, s csak napjainkban lett követendő, sőt divatos minta a fogyasztásserkentő magány.
De mit tehetett a néhány száz évvel korábban élt magányos ember? Mindenekelőtt meg kellett tanulnia a háztartás ellátásának alapjait, még akkor is, ha nem személyesen végezte a tennivalókat. Azután jöhettek az apró kis praktikák, fortélyok, ötletek, melyek segítségével kényelmesebbé és élhetőbbé tehető az ember környezete. Söjtöri Illés, az életét az ország déli részén leélő szerzetes például szorgalmasan gyűjtögethette a tudnivalókat, és hol ide, hol oda fel is jegyezte a fontos háztartási praktikákat. 1819-ben Alexovics Vazul pálos szerzetes ünnepi prédikációkat tartalmazó népszerű szentbeszédgyűjteményének előlapjára rótta fel a szíj fényesítésére és konzerválására szolgáló készítmény receptjét: „Szijvixot tsinyálni. 3 gr szappant. 3 gr viaszkot. 4 gr fekete port egy másfél itzés pohárba vizet 1mo meg forgyon a vizz – az után bele kell tenni a viaszot öszve metélve, a szappantot is öszve apritva a fekete porral és egy kevesset fórralni – az után meg aluszitni magában.”
Hol lenne nekünk ennyi gondosságra időnk, mikor tudnánk környezetünk tárgyait így megbecsülni! Könnyebben élünk. De boldogabban?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.