A Washington állambeli Fort Lewis-i Nemzeti Gárdánál szolgálatot teljesítő Ryan Anderson közlegény látszólag nem különbözött társaitól. Hacsak abban nem, hogy néhány esztendővel ezelőtt felvette a mozlim hitet, és az egyetemen 2002-ben hadtörténelemből szerzett diplomát. Szakterületének a közel-keleti eseménytörténetet választotta.
A 26 éves férfit most azzal vádolják, hogy az interneten szélsőséges honlapok beszélgetőprogramjai révén megpróbált kapcsolatba lépni az al-Kaidával, hogy értesüléseket szolgáltasson ki a terrorszervezetnek amerikai katonai létesítményekről és fegyverekről. Egyes újságok tudni vélik, hogy az egysége által használt Humvee terepjárók és harckocsik műszaki állapotával kapcsolatos információkat kínált fel a világhálón.
A hatóságok már korábban figyelni kezdték a férfi világhálós kapcsolatait, bár a hivatalos tájékoztatásból nem derül ki, mivel irányította magára a gyanút. Az illetékesek szerint Anderson végül is nem adott át semmilyen adatot az al-Kaidának. A katonát a szárazföldi erők, az igazságügyi minisztérium és az FBI közös nyomozása alapján vették őrizetbe. Vádemelésig a Washington állambeli Fort Lewisban tartják fogva az ellenség segítésének a gyanújával.
A közlegény a Nemzeti Gárda 81. páncélos dandárjában egy harckocsizó legénység tagja volt. A 4200 fős egységet Irakba vezényelték, ahol egy évet szolgálnak majd. Megfigyelők emlékeztetnek arra, hogy az amerikai hadseregben az előző időszakban több mozlim katona ellen is vádat emeltek. Ryan Anderson már a második Fort Lewisban, aki ellen eljárás indul árulás vádjával. Tavaly egy szíriai származású tolmácsot tartóztattak le, akinek egy ideig a halálbüntetés lehetőségével is szembe kellett néznie. Végül ejtették az ellene felhozott vádak nagy részét. Az Anderson-üggyel kapcsolatban – újságírói kérdésre – a hadsereg szóvivője leszögezte, hogy az amerikai hadseregben „a felekezeti hovatartozás egyéni jog és felelősség kérdése”.

Kiadták a figyelmeztetést, heves zivatarok csapnak le csütörtökön