Az al-Dzsazíra nem fél a kihívásoktól

Zelimhan Jandarbijev volt csecsen elnök előző napi meggyilkolása miatt szokatlanul alapos biztonsági ellenőrzés után engedélyezték a belépést a ma már nem csak az arab világban népszerű, katari al-Dzsazíra televízió dohai központjába. E médium által készített műsorok ma már a világ valamennyi országába eljutnak, óriási hatást gyakorolva a közvéleményre.

2004. 02. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A katari magánpénzekből létrehozott adó egyik legjelentősebb támogatója maga az emír. A 730 fős, jól felkészült újságírógárda igen jó körülmények között, átlagosan havi hatezer dollárért dolgozik. A katari ötezer dolláros átlagfizetéshez képest ez megbecsült havi jövedelmet jelent.
– A médiában igen nehezen lehet szert tenni a pártatlanság és kiegyensúlyozottság hírnevére – hangsúlyozza Jihad Ali Ballout marketing- és kommunikációs igazgató, hozzátéve, hogy számunkra az objektivitás alapkövetelménynek számít. – Népszerűségünket is annak köszönhetjük, hogy híreink megbízható, forrásból származnak, kommentárjaink elfogulatlanok. Mi nem politikai játszmákban gondolkozunk, hanem megpróbálunk a lehető legkiegyensúlyozottabbak lenni, ehhez tartozik az is, hogy minden hírt legalább három különböző forrásból erősítünk meg – vázolja a szerkesztési elveket az igazgató. Katarban 1996-ban hivatalosan is liberalizálták a sajtót, és megszüntették a cenzúrát. A kommunikációs igazgató szerint a csatorna finanszírozói semmiféle politikai befolyást nem szándékoznak az al-Dzsazíra munkájában érvényesíteni.
– Az al-Dzsazíra tájékoztatási elveinek megfelelően megpróbálunk minden véleménynek hangot adni. Az Amerika-szimpátiától kezdve az iszlámista megnyilatkozásokig, a szélsőjobbtól akár a marxistáig. Meggyőződésem – folytatja Ballout –, hogy egy médium, még ha nem is lehet mindig tökéletesen korrekt, kiegyensúlyozott azonban igen. Munkatársaink sem rendelkeznek egyforma politikai meggyőződéssel.
Az al-Dzsazíra a világ 31 pontján rendelkezik állandó irodával. Négy kontinensről 155 tudósítójuk gyűjti a híreket folyamatosan, Európában Brüsszelben, Moszkvában és Szarajevóban működik irodájuk. Amikor hazánkkal kapcsolatos hírekről érdeklődtünk, az igazgató elmondta, már többször járt Magyarországon, és nagyon békésnek tartja a közép-európai térséget.
– Fogalmazhatnék úgy is, hogy addig jó, amíg nem kell Magyarországra tudósítót küldeni, hiszen újságíróink mindig arról a helyről jelentkeznek, ahol valami fontos esemény történik – teszi hozzá mosolyogva. A konkurens CNN csatornáról szólva Ballout elismeri, hogy a 24 órás hírközlés műfaját valóban az amerikai tévécsatorna honosította meg a világban.
– Igazi úttörőknek tekintjük őket, mégsem szeretjük, ha minket az arab világ CNN-jeként aposztrofálnak – válaszol a gyakori összehasonlításra vonatkozó kérdésre.
Az al-Dzsazíra weboldala egyébként 2002-től angol nyelven is olvasható, terveik szerint 2005 első felétől beindítják az angol nyelvű adásokat a képernyőn is. Látogatásunkkal egy időben kezdett el sugározni a térségben az amerikai kormány által finanszírozott arab nyelvű Al-Hurra (arabul: szabadság) adó. A televíziót azzal a nem titkolt céllal hoztak létre, hogy ellensúlyozzák – az amerikaiak szerint – elfogult al-Dzsazíra és al-Arabiyah televíziós csatornákat. Ez az amerikai kezdeményezés arra irányul, hogy javítson az Egyesült Államokról Izraellel szembeni elfogultságuk és az iraki háború miatt kialakult kedvezőtlen megítélésen, ám a kommunikációs igazgató szerint az amúgy is szkeptikus arab közvéleményt Amerika politikájának megváltoztatásával, nem pedig egy újabb csatornában a tények nekik megfelelőbb módon történő tálalásával, illetve kozmetikázásával lehetne meggyőzni.
***
Katari sikertörténet.
Az Arab-öbölben lévő Katar néhány százezer lakosára elképesztő mennyiségű természeti kincs jutott, földgáz és olaj egyaránt. A kicsiny ország, ahol a világ második legnagyobb gázkészletét fedezték fel, néhány évtizede még jelentéktelen terület volt, gyér lakossága gyöngyhalászatból tartotta fenn magát. Ebben a jóléti társadalomban ismeretlen fogalom a nyomor, és szinte lehetetlen szegénységben élni: az állampolgárok számára ingyenes a víz, az áram és a telefonszolgáltatás, nincs áfa és személyi jövedelemadó. Katar gazdasága hallatlan gyorsasággal, évente minimum nyolc százalékkal fejlődik. Az egy főre eső GDP eléri a 27 ezer dollárt. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.