A katari magánpénzekből létrehozott adó egyik legjelentősebb támogatója maga az emír. A 730 fős, jól felkészült újságírógárda igen jó körülmények között, átlagosan havi hatezer dollárért dolgozik. A katari ötezer dolláros átlagfizetéshez képest ez megbecsült havi jövedelmet jelent.
– A médiában igen nehezen lehet szert tenni a pártatlanság és kiegyensúlyozottság hírnevére – hangsúlyozza Jihad Ali Ballout marketing- és kommunikációs igazgató, hozzátéve, hogy számunkra az objektivitás alapkövetelménynek számít. – Népszerűségünket is annak köszönhetjük, hogy híreink megbízható, forrásból származnak, kommentárjaink elfogulatlanok. Mi nem politikai játszmákban gondolkozunk, hanem megpróbálunk a lehető legkiegyensúlyozottabbak lenni, ehhez tartozik az is, hogy minden hírt legalább három különböző forrásból erősítünk meg – vázolja a szerkesztési elveket az igazgató. Katarban 1996-ban hivatalosan is liberalizálták a sajtót, és megszüntették a cenzúrát. A kommunikációs igazgató szerint a csatorna finanszírozói semmiféle politikai befolyást nem szándékoznak az al-Dzsazíra munkájában érvényesíteni.
– Az al-Dzsazíra tájékoztatási elveinek megfelelően megpróbálunk minden véleménynek hangot adni. Az Amerika-szimpátiától kezdve az iszlámista megnyilatkozásokig, a szélsőjobbtól akár a marxistáig. Meggyőződésem – folytatja Ballout –, hogy egy médium, még ha nem is lehet mindig tökéletesen korrekt, kiegyensúlyozott azonban igen. Munkatársaink sem rendelkeznek egyforma politikai meggyőződéssel.
Az al-Dzsazíra a világ 31 pontján rendelkezik állandó irodával. Négy kontinensről 155 tudósítójuk gyűjti a híreket folyamatosan, Európában Brüsszelben, Moszkvában és Szarajevóban működik irodájuk. Amikor hazánkkal kapcsolatos hírekről érdeklődtünk, az igazgató elmondta, már többször járt Magyarországon, és nagyon békésnek tartja a közép-európai térséget.
– Fogalmazhatnék úgy is, hogy addig jó, amíg nem kell Magyarországra tudósítót küldeni, hiszen újságíróink mindig arról a helyről jelentkeznek, ahol valami fontos esemény történik – teszi hozzá mosolyogva. A konkurens CNN csatornáról szólva Ballout elismeri, hogy a 24 órás hírközlés műfaját valóban az amerikai tévécsatorna honosította meg a világban.
– Igazi úttörőknek tekintjük őket, mégsem szeretjük, ha minket az arab világ CNN-jeként aposztrofálnak – válaszol a gyakori összehasonlításra vonatkozó kérdésre.
Az al-Dzsazíra weboldala egyébként 2002-től angol nyelven is olvasható, terveik szerint 2005 első felétől beindítják az angol nyelvű adásokat a képernyőn is. Látogatásunkkal egy időben kezdett el sugározni a térségben az amerikai kormány által finanszírozott arab nyelvű Al-Hurra (arabul: szabadság) adó. A televíziót azzal a nem titkolt céllal hoztak létre, hogy ellensúlyozzák – az amerikaiak szerint – elfogult al-Dzsazíra és al-Arabiyah televíziós csatornákat. Ez az amerikai kezdeményezés arra irányul, hogy javítson az Egyesült Államokról Izraellel szembeni elfogultságuk és az iraki háború miatt kialakult kedvezőtlen megítélésen, ám a kommunikációs igazgató szerint az amúgy is szkeptikus arab közvéleményt Amerika politikájának megváltoztatásával, nem pedig egy újabb csatornában a tények nekik megfelelőbb módon történő tálalásával, illetve kozmetikázásával lehetne meggyőzni.
***
Katari sikertörténet.
Az Arab-öbölben lévő Katar néhány százezer lakosára elképesztő mennyiségű természeti kincs jutott, földgáz és olaj egyaránt. A kicsiny ország, ahol a világ második legnagyobb gázkészletét fedezték fel, néhány évtizede még jelentéktelen terület volt, gyér lakossága gyöngyhalászatból tartotta fenn magát. Ebben a jóléti társadalomban ismeretlen fogalom a nyomor, és szinte lehetetlen szegénységben élni: az állampolgárok számára ingyenes a víz, az áram és a telefonszolgáltatás, nincs áfa és személyi jövedelemadó. Katar gazdasága hallatlan gyorsasággal, évente minimum nyolc százalékkal fejlődik. Az egy főre eső GDP eléri a 27 ezer dollárt. (MN)

Megöltek egy nőt Budapesten