A két politikus a Kreml egyik dísztermében látta el kézjegyével a dokumentumot, amelyhez hasonlót Oroszország korábban csak Iránnal és Észak-Koreával kötött.
Az orosz államfő hivatala szerint a megállapodás egyebek között biztonsági együttműködést irányoz elő, ezen belül közös fellépést a terrorizmus és a szélsőségek, a történelemhamisítás és a nácizmus dicsőítése ellen. A felek emellett kifejezik szándékukat a kereskedelmi, energetikai, szállítmányozási ágazat, valamint az ásványkincsek kitermelése és a telekommunikáció területén folyó együttműködés erősítése iránt.
Kiemelik, hogy Moszkva és Caracas „előmozdítja egy független, orosz–venezuelai pénzügyi infrastruktúra kialakítását”.
A felek együttműködnek egy, a külső korlátozásoknak ellenálló szállítmányozási-logisztikai infrastruktúra létrehozásában megbízható nemzetközi tengeri, illetve légi szállítmányozási útvonalak megteremtése céljából
– tették hozzá. Jurij Usakov, a Kreml külpolitikai tanácsadója már korábban jelezte, hogy a megállapodás hosszabb távra szól, az egyenjogú és bizalmon alapuló együttműködés elveit rögzíti a két ország között. Hozzátette, hogy Oroszország és Venezuela intenzív politikai párbeszédet folytat, és
szorosan összehangolja álláspontját a különböző nemzetközi szervezetekben, ezek között az ENSZ-ben is.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője átfogónak nevezte a tárgyalást, mondván, hogy az a két ország közötti együttműködés összes területét érintette az energetikai kérdésektől az orosz vállalatok venezuelai tevékenységéig. Hangsúlyozta, hogy a venezuelai hatóságok készek „rendkívül kedvező feltételeket” teremteni az orosz cégek számára.
Borítókép: Nicolas Maduro venezuelai és Vlagyimir Putyin orosz elnök (Fotó: AFP)