Az államé lehet a csillebérci tábor

Precedensértékűnek is nevezhető a Fővárosi Bíróság elsőfokú ítélete a rendszerváltozás időszakának privatizációs gyakorlata szempontjából, ugyanis kimondták: törvénytelenül ajándékozták az úttörőszövetségnek 1989-ben a csillebérci tábort. A létesítményt a jövőben várhatóan táboroztatásra használják.

Kis Ferenc
2004. 02. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Történelmi ítélet született, hiszen a nyolcvanas évek privatizációs gyakorlatának egyik szimbolikus esetéről mondta ki tegnap a bíróság, hogy törvénytelen volt – fogalmazott a Fidesz frakcióvezető-helyettese, miután a Fővárosi Bíróság első fokon érvénytelennek nyilvánította a csillebérci gyermektábor elajándékozásáról szóló 1989-es szerződést, így az ingatlan az úttörőszövetségtől visszakerülhet az államhoz. Rogán Antal hangsúlyozta: a Fidesz elvárja, hogy ha a tábor visszakerül az állam birtokába, ne privatizálják, hanem a fiatalok számára hasznosítsák.
Köszönet illeti az Orbán-kormányt, Deutsch Tamás ifjúsági minisztert, illetve Molnár Zoltánt, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) korábbi igazgatóját – jelentette ki Rogán. Szerinte nyugodtan kimondható, ők ketten jelentős vagyont szereztek az államnak.
*
Emlékeztetett, hogy a csillebérci gyermektábor ügyében még az Orbán-kormány idején, 2000 nyarán nyújtott be felperesként keresetet a magyar állam nevében eljáró Kincstári Vagyoni Igazgatóság, illetve az Ifjúsági és Sportminisztérium a Magyar Úttörők Szövetsége (MÚSZ) ellen. Rogán felszólította a kormányt, hogy miután Molnár Zoltánt tavaly év végén indok nélkül felmentették tisztségéből, olyan embert nevezzenek ki a helyére, aki hasonló határozottsággal szerez érvényt a magyar állam érdekeinek.
Rogán Antal szerint azért is történelmi a bírósági ítélet után előállt helyzet, mert 1989-ben, amikor ezt az ingatlant a KISZ, egyébként törvénytelenül, privatizálta a Magyar Úttörők Szövetségének, a KISZ KB titkárát Gyurcsány Ferencnek hívták, most pedig ismét ő dönthet az ingatlan sorsáról mint az ifjúsági minisztérium vezetője.
Lapunk felvetésére Rogán Antal úgy fogalmazott: Rácz Péter, az úttörőszövetség elnöke fellebbezésével a családja vagyonát védi, hiszen az unokatestvérének adta át a csillebérci vadászházat.
Szigetvári Viktor, az ifjúsági tárca sajtófőnöke úgy nyilatkozott: nem kívánják kommentálni az elsőfokú, tehát nem jogerős bírósági ítéletet, de örülnek annak, hogy az állam visszakaphatja a gyermektábort, ha másodfokon is így dönt a bíróság. – A minisztérium eltökélt szándéka, hogy a létesítményt a következő évtizedekben is a fiatalok táboroztatására használják – tette hozzá Szigetvári.
Ismert: az egykori Ifjúsági és Sportminisztérium és a vagyoni igazgatóság keresetében arra kérte a bíróságot, hogy mondja ki, a MÚSZ 1989 júniusa óta jogosulatlanul használja az úttörőtábort, annak tulajdonosa ugyanis az állam. Álláspontjuk szerint ugyanazon a napon, 1989. június 27-én két ajándékozási szerződéssel a KISZ és a Magyar Demokratikus Ifjúsági Szövetség (Demisz) az úttörőszövetségnek juttatta az ingatlanokat. Ekkor a KISZ már nem létezett, ugyanis április 22-én, az utolsó, XII. kongresszusán jogutód nélkül megszűnt, és megalakult a Demisz Gyurcsány Ferenc vezetésével. Az új szervezet jogosultság nélkül nem ajándékozhatott úttörőtábort, ahogyan a hónapokkal korábban már feloszlott KISZ sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.