Budapest díszpolgára

Gyurkovics Tibor
2004. 02. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Titokzatosan homályos szemmel nézte Barnus a nagyapját, Jezovicsot, a vén költőt. Egymással szemben guggoltak, az öregember egy alig hintázó karosszékben, a háromesztendős Barnus pedig finom aranyszegélyű porcelánbilin.

– Nyomd csak, barátom! – biztatta a gyereket oly aktus befejezésére, amely hozzátartozik az emberiség jó közérzetéhez, sőt bensőséges lélekállapotához. – Megy?
Barnus kipirult arccal nyögdécselt, s fejét ingatta.

– Nem akar.

– Muszáj. Kedvesen, finoman erőltesd – mondá az agg bölcs tökkelütötten. – Baj lesz, ha nem megy.

– Volt már másnál is baj?

– Ajjaj.

– Királyoknál is?

– Ajjaj. Azoknál aztán gyakorta. Azok alig mozognak. Ülnek és uralkodnak.

– Ismertél olyan uralkodót, aki így nyögött, mint én?

– Ajjaj. Engedd el magad. Várj. Most olvastam egy remek orosz bácsitól egy terjedelmes regényt, amelyben a legtragikusabb módon örökíti meg egyik uralkodójuk altesti problémáját.

– Altesti az a purcantás?

– Az is. Meg az egész. Várj csak, elolvasom neked is, te azalatt önfeledten dolgozhatsz.
Jezovics a könyvektől ropogó polcról leemelte Akszjonov Moszkvai történetét. Gondolta, elringatja unokája elméjét az eredmény érdekében.
„Borisz Nyikityics Gradov professzor felhívta a kuncevói Kreml kórházat, és kiadott egy sor utasítást. A mellette álló három férfi vadászkutyaként kapott minden szava után. Húsz perc múlva megérkezett a kórházból két nővér minden szükséges holmival. Borisz Nyikityics előkészítette a beöntést – tíz napja, súgta közben –, és beadott néhány injekciót: vénásan zufilint, kámfort a bőr alá – jaj! kiáltott közbe Barnus –, magnéziumot izomba. A kombináció azonnal hatni kezdett, feloldotta a feszültséget, elernyesztette a sima izmokat, csökkentette a vérnyomást, rendezetté tette a légzés ritmusát és a pulzust. A beöntés is megtette a magáét, néhány perc múlva bekövetkezett a védelmi vonal áttörése, Babilon falainak átszakítása, nevezzék, ahogyan akarják, csak azt ne mondják, hogy a sztálini sz… távozott. A sz… pedig dőlt belőle, a nővérek nem győzték cserélni, és vinni kifelé az ágytálakat. Diadalmasan pukkantak a gázbuborékok, távoli sziklaomláshoz hasonlatos zúgással – Barnus vinnyogott a nevetéstől – ébredt a perisztaltika. A bűz különnemű hullámokban tört elő, mert minden szabadba jutó rétegnek megvolt a maga jellegzetessége. Hozzászokni nem lehetett, az embernek egyszerűen azt kellett mondania magában – félelmében: ez van.”
Mintegy varázsütésre Barnus is föltápászkodott, lemutatva az aranyszegélyű porcelánra:

– Ez van. Huh.

– Na, látod, vigyázni kell. Látod, az óriások is belegebednek.

– Ki volt az az óriás, papa?

– Jobb lábfején hat ujj volt, és ő volt jó darabig – Jezovics igyekezett megfelelő módon helyreállítani a higiéniát unokája popója körül, ki-be szaladgált a lengén lebegő papírokkal – a király.

– Akkor az egy varázsló volt – szerelte föl magát nadrágilag Barnus. – Pláne, ha hat ujja volt a lábán. És mért féltek annyira tőle, hogy a doktor suttogott, a nővérkék settenkedtek? Mért nem hagyták becsinálni vagy bekrepálni?

– Ne is kérdezd. Mi is féltünk.

– Te ismerted?

– Na ja. Mindenki félt.

– S mi lett ezzel a doktor bácsival, aki látta a lábán a hat ujjat?

– Mi lett, angyalom, eltűnt a ködben.

– Úgy érted, kampec?

– Valahogy úgy.

– És sok kampec volt a nem tojó óriás miatt?

– Elég sok. A fél világ.

– Akkor én hagytam volna… kipurcanni.
S elrohant játszani.
„Sztálin kihegyesedett, ravasz arcán boldog mosollyal feküdt a díványon, mellette az aranyozott házivécével. Soha, soha, soha életében nem érezte még a test és a fáradt lélek ilyen megrázó erejű felszabadulását. Még amikor megszökött a száműzetésből, akkor sem, a tizenhetes forradalomról nem is szólva. Az összes akkori felszabadulás valami óhatatlanul pocsék hideglelést támasztott benne, valami halaszthatatlan cselekvési vágyat, és csak most, ezután a »nagy áttörés« után érezte úgy, hogy eltűnt a hideglelés, és megnyíltak előtte a szelíd lankák, és a sokféle kékben játszó messzeségek, és az áldott, csengettyűs szeptember, s ő csaknem teljesen feloldódott, molekulává zsugorodott ebben az áldott békében…”

– Papa, nem láthatnám valahol ezt az óriást? – Barnus nem nyugodott.
Jezovics elgondolkodott.

– Ide figyelj. Mutatok néked egy aranykönyvet. Abban be van írva a neve aranybetűkkel. S van róla egy gyönyörű fénykép. Mert ő Budapest díszpolgára. Joszif Visszarionovics Sztálin.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.