Egy csillag metamorfózisa

Kő András
2004. 02. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem gondoltam volna, hogy lesz egy harmadik felvonás is. De lett. Arany János nyilván megmosolyogja odafönt, hogy a csillag ilyen átalakuláson ment keresztül. De hogy megvilágosítsam, miről is beszélek: évekkel ezelőtt, egy Múzeum kerti séta során figyeltem fel először az Arany-szobor posztamenséről hiányzó ötágú csillagra. A Toldi szerelmének néhány sorát citáltam, amikor szemembe ötlött az ARANY felirat alatt egy tenyér nagyságú, ötágú csillag nyoma. Ami valamikor ott lehetett, de a szóban forgó időben már nem ékesítette a Schickedanz Albert tervezte talapzatot. (A szobor és a két mellékalak alkotója liptóújvári Stróbl Alajos volt, aki a pályázat elnyerésével érdemelte ki a feladatot.) A haraszti mészkő sötétebb tónusban árulkodott a valamikori csillag helyéről és annak formájáról.

Kutakodásaim eredményeképpen arra a megállapításra jutottam, hogy az 1956-os forradalom idején – a többi csillaggal együtt – ezt az aranyozott csillagot is leverték (ismeretes, hogy a közelben, a rádiónál kemény harcok voltak), mert emlékeztetett a törvénytelenségekre, a Szovjetunió felségjelére stb.
Pedig ez a csillag a tehetséget, a nagyságot, a géniuszt volt hivatott jelképezni.
Az Arany-szoborbizottság, amely a költő halálakor, 1882-ben egy méltó emlékmű felállításához a nemzet segítségét kérte, felhívásában többek között a következőket fogalmazta meg: „Arany János a magyar nemzeti szellemnek fényes költői diadala, örökös dicsősége. Halála gyászba borította az egész nemzetet. E közös gyászból méltán fakad a kegyelet és hála, mely tehetsége szerint igyekszik dicsőíteni a dicsőt.”
A Fiumei úti temetőben ma is találkozhatni egyes síremlékeken a géniuszt, a lángelmét szimbolizáló ötágú csillagokkal.
Felfedezésemnek a Magyar Nemzet hasábjain korábban már hangot adtam, és annak is, ami nem sokkal utána (az írás hatására?) csendben lezajlott. Ugyanis egyik napról a másikra, különösebb csinnadratta nélkül visszaállították az aranyozott csillagot, azzal a különbséggel, hogy megfordították, és ily módon a két szára került felülre. Tehát nem úgy helyezték vissza, ahogy előzőleg díszítette a talapzatot, s ahogy például a pártállami időkben országszerte látható volt. Ennek most már jó néhány esztendeje.
Ezen írás közben akadt a kezembe Liber Endre fővárosi alpolgármester Budapest szobrai és emléktáblái című, 1934-ben megjelent könyve, amelyben a Múzeum kerti Arany-szobor fényképét is megtalálhatjuk. A fotó arról árulkodik, hogy a csillag ebben az előbb leírt, „fejre állított” helyzetben volt 1934-ben is, tehát az eredeti állapotnak megfelelően ékeskedett.
De ismétlem: a géniuszt dicsőítette.
Valószínűnek tartom, hogy a háború alatt az ötágú csillag lekerült a posztamensről – jóllehet a szobor különösebb sérülés nélkül megúszta a budapesti ostromot –, és amikor a kommunista hatalomátvétel után helyreállították, már nem is tudták másként elképzelni az ötágú csillagot, csak szovjet módra, vagyis az egyik szárával felfelé.
De volt (van) még egy harmadik felvonás is, a jelenlegi állapot. Történt ugyanis, hogy egy bizonyos vallási szekta hívei igen furcsán néztek az Arany-szobor posztamensén látható szimbólumra, és nyilván az éj leple alatt, a csillag négy szárának végéről lemaratták az aranyozást, mert felfogásuk szerint ilyen helyzetben nem a géniuszt, hanem éppen ellenkezőleg, a rosszat, az ördögöt jeleníti meg. Erről a Nemzeti Múzeum egyik munkatársa világosított fel bennünket. Kétségtelen, hogy az ördög legjellegzetesebb attribútumai közé tartoznak a szarvak, és a csillag két felső szára erre emlékeztet(het).
Negyedik felvonás még nincsen. De ahogy a szólás tartja: előreveti árnyékát…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.