A tegnapi nap folyamán a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban (FVM) a kormány és a termelők egyeztetéséről egymásnak ellentmondó információk láttak napvilágot, kora este még nem lehetett tudni, hogy megszületik-e a megállapodás. Korábban annyit lehetett sejteni, hogy a kormány bizonyos engedményeket tett, elsősorban a tejtermelők felé, a tej átvételi árát azonban nem tudták garantálni. A kormány szerint tejügyben a termelőknek és a feldolgozóknak kell megállapodniuk. Rábólintottak viszont arra a pénzügyi csomagra, amely több tíz milliárd forintos többletforrást biztosítana a gazdák számára.
Nagy Tamás, a MOSZ elnöke az elnökségi ülés után még azt mondta, hogy mára tizenkilenc megyéből érkeznek tüntetők a fővárosba. Ugyanakkor olyan hírek is keringtek, hogy a késő délutánra meghirdetett sajtótájékoztató azért késett, mert az egyezség szövegezése folyt a zárt ajtók mögött.
*
A kormány tejvertikumnak tett engedményei között szerepel a sulitej-program, amely a tervek szerint május elsejével indulna az általános iskolák 1–8. osztályos tanulói számára. Ezt a kormányszóvivői tájékoztatón jelentette be Gál J. Zoltán. A kormányszóvivő hozzátette, hogy a földművelésügyi tárca költségvetésében 800 millió forintot különítettek el erre a célra, amelyet az európai uniós forrásból még mintegy 580 millió forinttal kiegészítenek. Draskovics Tibor pedig arról szólt, hogy 25 százalékra emelik a tejimitátumok áfáját, amelynek révén plusz kétmilliárd forinttal gazdálkodhat az agrártárca. Szanyi Tibor a nagy láncok képviselőivel folytatott tárgyalás után bejelentette, hogy azonnali hatállyal és meghatározhatatlan ideig – a készletek kifutása után – felfüggeszti a permeátumok (tejimitátumok) forgalmazását.
E bejelentésekről csak tegnap délután, este értesülhettek a tejfeldolgozók, amelyek képviselőinek kedden nem sikerült megegyezniük sem a termelőkkel, sem az agrártárcával. A feldolgozókat tömörítő egyesülés közölte: a piacon évek óta jelentős tejtúltermelés van – 2004. januárban 26,38 százalékos volt –, s egyre nagyobb teret kapnak a sok esetben a hazainál lényegesen olcsóbb importtermékek, amelyek már most is tíz százalék feletti részt képviselnek. Amennyiben a minisztérium az exporttámogatás rendszere mellett dönt, a feldolgozók javasolják a pályázaton történő export-visszatérítés meghirdetését; az ebben való részvétel feltétele lehetne a 65 Ft/l-es minimumár megfizetése a termelőknek, így a termelő a már felajánlott támogatásokkal hozzájut a tavalyi, 72 Ft/l-es árbevételhez. A keddi tárgyalásokat értékelve a termelők egyes képviselői viszont úgy látták, hogy három forinton csúszott el a megállapodás, mert a felvásárlók nem voltak hajlandók a 68 forintos felvásárlási ár megfizetésére.
A Gazdasági Versenyhivatalhoz (GVH) február 12-én a tejtermelők érdekvédelmi szervezete, február 18-án pedig az FVM nyújtott be bejelentést, amelyben a 2004. évi tejfelvásárlási szerződéses gyakorlatot és az alacsony tejfelvásárlási szerződéses árakat sérelmezték. E bejelentések az előzetes – vizsgálat elrendelését megelőző – elbírálásra alkalmatlanok, a szükséges pontosítások és kiegészítések folyamatban vannak – tájékoztatott a GVH.

Orbán Viktor elárulta, mi kell a békés együttéléshez – videó