Nem lesz beleszólása a banánár meghatározásába a magyarországi déligyümölcs-importőr cégeknek, ugyanis – köszönhetően egy európai uniós szabályozásnak – azt a nagy multinacionális vállalatok szabályozhatják. Ez azért fordulhat elő, mert egy brüsszeli döntés szerint az újonnan csatlakozó országok az általuk eddig vásárolt mennyiségnek a továbbiakban csupán 17 százalékát hozhatják be önállóan. A Banánimportőrök Szövetségének elnöke és főtitkára szerint méltánytalanul járt el az unió, amikor meghatározta, hogy a jelenlegi tizenöt tag bonyolíthatja a banánimport 83 százalékát, míg a tíz új tagállam csak 17 százalékos kontingenst kapott. Ha ezt a nemsokára az EU-ba lépő államok között – a piaci méretek figyelembevételével – megpróbáljuk felosztani, akkor Lengyelország 4–5 százalékkal részesedhet, míg Magyarország az egy százalék körüli mértékkel lesz kénytelen beérni. Ez azt jelenti, hogy a friss uniós tagállamokban működő cégek nem importálhatnak a megszokott mennyiségben banánt, ezért kénytelenek lesznek a tizenötök tagállamaiban már megtelepült multinacionális cégektől beszerezni a meglévő piacuk ellátásához szükséges mennyiséget. Ennek árát a hazai cégek viszont már nem határozhatják meg.
A banánimporttal foglalkozó Starling Kft. vezetője, Flamm Tibor a Magyar Nemzetnek nyilatkozva elmondta, hogy az Európa Tanács rendelkezésének köszönhetően a cég több mint tízezer tonna importált banán után nem fogja megkapni a vámtámogatást. Hozzátette: ha az újonnan csatlakozó államokat megfosztják a licenctől, szinte biztos, hogy a közép-európai cégek tönkremennek.
A banánimportőr cégek tavaly körülbelül hárommilliárd forint vámot fizettek be az államkasszába. Nyilvánvaló, hogy ez az összeg – ha a helyzet nem változik – a jelenlegi tagállamokba fog vándorolni, ahol a nagy multinacionális importőrök működnek.
Az első banánbiznisszel foglalkozó európai uniós menedzsmenti megbeszélésen a csatlakozó tagállamok közül csak Lengyelország jelent meg, ugyanis az EU olyan rövid határidőket szab, amire nincs idő felkészülni. Magyarország az ígéretek szerint hétfőn nevezi ki azt a személyt, aki képviseli hazánkat a megbeszélés második fordulójában. – A diszkrimináció ellen mindenféleképpen tiltakozunk, mert az EU rólunk és nélkülünk hozott döntést, és ez elfogadhatatlan – tette hozzá Flamm Tibor.

Mutatjuk, hogyan került Gyurcsány és a Momentum a totális süllyesztőbe