Folytatódik az állami vagyon kiárusítása

Kiegészítendő a 185 milliárd forintos költségvetési megszorításokat, a kormány nagyarányú államivagyon-eladásba kezdett. A kisbefektetők mától jegyezhetik az ÁPV Rt. által felkínált Mol-részvényeket.

Dénes Zoltán
2004. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem egészen ötszázezer Mol-részvényt kínál mától megvételre az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. kisbefektetőknek. A részvényigénylési időszak március 5-ig tart, de előbb is lezárható, ha minden felajánlott részvényre érvényes igénylés érkezik. A nyilvános részvényértékesítési ár részvényenként 6500 forint. Ha az ÁPV Rt.-nek a teljes csomagot sikerül eladnia, úgy részesedése 11,8 százalékra csökken a Molban. Emlékezetes, hogy februárban gyorsított eljárás során az állami vagyonkezelő értékesítette az olajipari vállalatban lévő tulajdonának több mint tíz százalékát, s ezzel 73,6 milliárd forintos bevételre tett szert. Látványos, hogy a kormány már a költségvetési megszorítások számszerűsítésekor – a szakértői véleményekkel egybehangzóan – tudatában volt, hogy a bruttó 185 milliárd forint leginkább az állami adósságok törlesztésére lesz elegendő. Ezért kiegészítendő a Draskovics-csomagot, nagyarányú privatizációba kezdett. A tavalyi eladásokból legemlékezetesebb a Postabanké, amelyből több mint százmilliárd forint folyt az államkasszába. De igazán az utóbbi időben gyorsították fel a privatizációs folyamatot. Az ÁPV Rt. decemberben hirdette meg értékesítésre a Hungaropharma-részvényeket. A cég nettó árbevétele 2003-ban az előzetes várakozások szerint 140 milliárd forint volt, szemben az előző évi 114,5 milliárd forinttal. Az adózás előtti nyereség pedig várhatóan meghaladja a 2002. évi 207 millió forintot. A Richter Rt., az Égis Rt. és a Béres Befektetési Rt. alkotta konzorcium 2,055 milliárd forintot ajánlott a Hungaropharma Rt. 25 százalék plusz egy szavazatnyi részvénycsomagjáért. Februárban aláírták a Dunaferr Dunai Vasmű Rt. eladásáról a részvényértékesítési és befektetési megállapodást a svájci Donbass–Duferco konzorciummal. Emlékezetes, hogy kormányfőjelöltként Medgyessy még azt mondta, hogy a céget nem adják el.
Sikertelenül végződött a Vértesi Erőmű Rt. privatizációja, ugyanis a legkomolyabb érdeklődővel nem sikerült megegyezni. Az ÁPV Rt. igazgatósága még 2003 szeptemberében döntött arról, hogy a Vértesi Energia Befektetési és Fejlesztő Kft. veheti meg a Vértesi Erőmű Rt. többségi részvénycsomagját. Az elképzelés az volt, hogy a vevő valamivel több mint hárommilliárd forintot fizet a 18 milliárd forint jegyzett tőkéjű cég 69 százaléknyi részvénycsomagjáért. A privatizációs szerződést a felek a múlt év november 7-én aláírták még azelőtt, hogy a parlament törvényt hozott volna a környezetterhelési díj bevezetéséről. A vevő cég elállt a szerződéstől, mert nem sikerült megállapodnia az eladóval a környezetterhelési díj kompenzálásáról. Az ÁPV Rt. februárban árverés útján értékesítette a honvédségtől átvett hajókat. Márciusi pályázati határidővel az ÁPV Rt. eladásra kínálja még a Siotour Rt., a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt., az ST Glass Öblösüveggyártó és Forgalmazó Rt. és a Prudent-Invest Befektetési Alapkezelő Rt. részvényeit, illetve egy múlt heti döntés szerint a vagyonkezelő – a több mint négymilliárdos jegyzett tőkéjű – nagykanizsai Magyar Gázszolgáltató Kft.-t is eladja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.