„Jöttök ti még választáskor hozzánk!”

Két peremkerületi általános iskolát és egy óvodát szüntet meg Salgótarján MSZP-s vezetésű önkormányzata. A városi Fidesz-frakció elfogadhatatlannak tartja az eljárást, a lakók pedig már több száz tiltakozó aláírást gyűjtöttek össze. Az ügy miatt Somoskőújfalun kezdeményezik a település elszakadását, és félpályás útlezáró demonstrációt tartottak. A városközpontban található óvoda bezárását megszavazó testületi ülés botrányosan, a jelenlévő és bekiabáló szülők kivezettetésével zajlott le.

Drucza Attila
2004. 02. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Salgótarján baloldali vezetésű önkormányzata júliustól két, a városhoz tartozó település általános iskoláját záratja be. A nógrádi megyeszékhely közgyűlésének múlt csütörtöki döntése értelmében az iskolaépületek az önkormányzati vagyonhasznosító kft. kezelésébe kerülnek. A somoskőújfalui és a zagyvarónai városrész iskolájának bezárásáról már tavaly határoztak a képviselők a 2006-ig szóló fejlesztési terv részeként. A közgyűlés nemrég az intézmények megszüntető okiratát hagyta jóvá július elsejei hatállyal. A még múlt év májusában hozott döntés előtt mindkét városrészben több száz tiltakozó aláírást gyűjtöttek össze a lakosok. Somoskőújfalun a Salgótarjántól való különválást célzó népszavazás kiírását is kezdeményezték. A két iskola pedagógusait a nyugdíjazás előtt állók álláshelyeire akarják elhelyezni, jelenleg három tanítói állás van függőben – közölte Szűcsné Zagyi Anna, az oktatási iroda vezetője. A polgármesteri hivatal évi 128 millió forintos megtakarítással számol, míg a Fidesz-frakció szerint csak 40 millió forintot spórolhat meg a város. A Fidesz képviselő-csoportja ezúttal is jelezte, hogy elutasítja az iskolabezárásokat. Az intézményrendszer szűkítése mindenképpen érdeksérelemmel jár, de a választható lehetőségek közül a két iskola bezárása a kisebbik rossz – magyarázta Puszta Béla, Salgótarján MSZP-s polgármestere. A szocialista városvezetés nincs tekintettel a fiatalokra, az emberek feje felett hozza döntéseit – fogalmazott lapunknak Pindroch Szilárd, a salgótarjáni Fidelitas elnöke.
Fenyvesi Gábor, a Fidesz városi elnöke, önkormányzati képviselő lapunknak elmondta: a megyei jogú város önkormányzata súlyos költségvetési válságban van. 1994-től Puszta Béla szocialista polgármester vezeti Salgótarjánt, de mivel soha nem volt a jelenlegi vezetésnek koncepciója a város igazgatására, a költségvetés 2004-re olyan katasztrofális helyzetbe került, hogy attól félnek, a ciklus végére csődbe megy az önkormányzat. – A levegőben benne volt, hogy ez a helyzet intézmény bezárásokhoz fog vezetni. Megszokott szocialista trükk – fogalmazott a városatya –, hogy az érdeksérelemmel járó döntések esetében a lakosság kifárasztására játszanak. Még január környékén elterjedt a városban a hír, hogy az önkormányzat bezárja a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskolát, amely a város egyik legrégebbi, legnagyobb múlttal rendelkező intézménye. Később kiderült, hogy a Rákóczi bezárásáról szóló hír nem igaz. A februári városi közgyűlésen született egy látszólag nem jelentős döntés arról, hogy az általános iskolák első osztályainak minimumlétszámát 18 főben kell meghatározni. Ebben mi sem láttunk kivetnivalót, hiszen nem tiltja törvény a kis létszámú osztályok elindítását, csak maximumlétszámról rendelkezik. Emellett, mivel rendeletről van szó, az önkormányzat méltányossági alapon elindíthat kisebb létszámú osztályt is. Később döbbentünk rá, hogy ezzel a döntéssel indult el a szocialista úthenger. A májusi közgyűlés előtt néhány hónappal a szocialisták megszellőztették, hogy két peremkerületi iskolában – a somoskőújfalui és a zagyvarónai általános iskolában – nem sikerül elérni a minimum 18 fős létszámot, ezért nem engedik elindulni a két első osztályt. Óriási volt a felháborodás mindkét településrészen, de már nem lehetett mit tenni, mivel a beiskolázás lezárult. A májusi közgyűlésen arra próbáltunk apellálni, hogy méltányossággal indítsák el a két első osztályt, mert két ilyen kis általános iskolában, ha egyszer nem indul első osztály, akkor soha többet nem is fog. A szocialista többség leszavazta a javaslatainkat, és úgy döntött, hogy a két első osztály ne indulhasson el – mondta.
Fenyvesi Gábor elmondta: Zagyvarónán ebben az évben 28 tanköteles gyermek volt, kilenc jelentkezett a helyi általános iskolába. Négy gyermeket tartott vissza az óvoda. Hat gyermek a nevelési tanácsadó döntésére várt, amelyet az önkormányzat nem várt meg. Kilenc gyermeket valamilyen okból más iskolába vittek a szülők. A négy óvodában tartott gyermek és a nevelési tanácsadó előtt álló gyermekekkel együtt 19 fő lett volna a létszám. Somoskőújfalun ebben az évben 28 tanköteles gyermeket tartottak nyilván. Hetet tartott vissza az óvoda, öten vártak a nevelési tanácsadó döntésére. A körzetből a somosi iskolába 13 gyermek iratkozott be. Az óvodában tartott hét gyermekkel és a nevelési tanácsadóra váró öttel az első osztály itt is elindítható lett volna – magyarázta a képviselő.
A helyi lakosok mindkét településrészen aláírásgyűjtésbe kezdtek, majd eljuttatták tiltakozásukat a városvezetésnek.
A szocialista taktikához hozzátartozik, hogy az egyik közgyűlésen a szocialisták cinikusan megszellőztették: nemcsak az első osztályt nem indítják el, hanem a következő közgyűlésen a két iskola bezárásáról is meghozzák a döntést. A kiszivárogtatott információ felkorbácsolta a kedélyeket, olyannyira, hogy a két településen tavaly lakossági fórumot is tartottak. A két fórum közül a somoskőújfalui volt a harcosabb. Az önkormányzatra azzal próbáltak az itt élők nyomást gyakorolni, hogy megfenyegették a várost: ha nem változtatja meg a döntését, Somos leválik Salgótarjántól. Erre Puszta Béla polgármester cinikusan azt a választ adta, hogy ha Somosnak nincs szüksége Salgótarjánra és rá, akkor Salgótarjánnak sincs szüksége Somoskőújfalura. A somosiak az elmúlt hónapokban összegyűjtötték a megfelelő számú aláírást, és június 13-án referendum lesz az elválásról. A szocialisták a tavaly augusztusi közgyűlésen megszavazták a két peremkerületi iskola 2004. június 31-i végleges bezárását; a közgyűlésen egyébként döntöttek a polgármester háromhavi jutalmáról is.
A képviselő elmondta, hogy még a januári közgyűlés előtt három héttel kiszivárogtatták: bezárják a Hétszínvirág tagóvodát is. Úgy gondolták, hogy mivel ebbe az óvodába 85 százalékban roma származású gyermek jár, így ezt könnyű lesz végigvinni. Az óvoda speciális programmal rendelkezik a hátrányos helyzetű és roma gyermekek nevelésére. Ez a döntés még csak előkészítési szakaszban sem jelent meg sehol, pusztán puhatolózás volt. Arra azonban nem számítottak, hogy az ott élők tiltakozásával kerülnek szembe. A szülők petíciót írtak, aláírást gyűjtöttek, a városháza előtt tüntettek, az üggyel országos médiumok is foglalkoztak.
– Januári közgyűlésünkön negyven szülő jelent meg – mondja Fenyvesi Gábor. – Arra a kérdésre, hogy tervezi-e a város vezetése az óvoda bezárását, a polgármester kinyilvánította, hogy nem, csak a fele épületet veszik el a kisebbségi önkormányzat részére. Ez azt jelentené, hogy három kis foglalkoztatóteremre 90 gyermek jutna, szeptembertől pedig 115. Megtudtuk, hogy a Szivárvány tagóvodát is be akarják zárni. Az óvoda vezetőjét állítólag megfenyegették, ha bármit tesz, fegyelmivel azonnal kirúgják. A szülői munkaközösség részéről több szülő megkeresett, és elmondták: aláírást gyűjtenek, tüntetéseket terveznek. Eközben megint megszellőztették, hogy jövőre mégis bezárják a Rákóczi általános iskolát. Attól tartok, hogy ez részükről több mint szándék…
***
Botrányos közgyűlés.
Mint arról lapunk beszámolt, 1100-1200 somosi lakos forgalomlassító, félpályás útlezárással tiltakozott az általános iskola bezárása ellen a magyar–szlovák határhoz vezető somosi úton múlt pénteken. M. Szabó Gyula, a demonstrációt szervező bizottság vezetője elmondta: a lakók ragaszkodnak patinás iskolájukhoz, különösen azért, mert hamarosan ki kell írni a Salgótarján és Somoskőújfalu különválásáról döntő népszavazást. Ugyancsak a városközponti óvoda tervezett bezárása ellen tüntetett több mint 300 szülő és gyerek kedden Salgótarjánban a városháza előtt. Csütörtökön botrányos közgyűlésen döntött Salgótarján MSZP-s többségű önkormányzata a város központjában található Százszorszép óvoda bezárásáról, miután a képviselők elutasították a név szerinti szavazást. A közgyűlésen az egyik felháborodott szülőt az ügyet tárgyaló verse felolvasása közben vezettette ki a polgármester, majd az ülésen részt vevő roma szülőket is eltávolíttatta a teremből, akik „Jöttök még választáskor hozzánk!” bekiabálásokkal hagyták el a termet a Fidesz képviselőcsoportjával együtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.