Menesztették Kaszjanovot

Tegnap menesztette Vlagyimir Putyin Mihail Kaszjanov miniszterelnököt és az általa vezetett kormányt. Az orosz államfő közölte, olyan új csapatot állít majd az ország élére, amely a március 14-én tartandó elnökválasztás után új politikát valósít meg.

Hírösszefoglaló
2004. 02. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A döntés semmiképp nem tekintendő a Kaszjanov-kormány valamely értékelésének, e tevékenységet általában kielégítőnek tartom – mondta rövid, kétperces beszédében az orosz államfő. Putyin elnöki rendelettel Viktor Hrisztyenko eddigi miniszterelnök-helyettest tette meg ügyvezető kormányfővé. Az új kabinet kinevezése a napokban várható. A bejelentésre átmenetileg gyengültek a részvényárak a moszkvai értéktőzsdén, és hanyatlott a rubel árfolyama a helyi devizapiacon.
Kaszjanov esetleges távozásáról már hónapok óta terjengtek értesülések.
*
A Jelcin-korszak emberének tartott kormányfő személyében a nagytőke az úgynevezett oligarchák érdekeinek védelmét testesítette meg, így távozása egyértelműen kijelöli a jövőt. Nagyobb arányú kormány-átalakításra nem számítanak az elemzők, hiszen – mint megjegyzik – nem a kabinet, hanem Kaszjanov lemondatásáról van szó. Az esélyes utódok közt leginkább Alekszej Kudrin pénzügy-, German Gref gazdasági, Szergej Ivanov védelmi minisztert és az ideiglenes kormányfőt, Viktor Hrisztyenkót emlegetik.
A kormány távozását már február 21-én elkerülhetetlennek nevezte a Pravda. A lap értesülései szerint a kormány eltávolítása egyben a végrehajtó hatalom teljes reformját is jelentheti. „Kaszjanov lemondása után a Kreml egyértelműen a miniszterelnöki funkció névlegességére törekszik majd” – írta a lap. A döntés bejelentése után két másik elnökjelölt, a kommunista Nyikolaj Haritonov és a liberális Irina Hakamada propagandafogásnak nevezte Putyin döntését. Ezzel szemben a felsőház elnöke, Szergej Mironov üdvözölte és átgondoltnak nevezte a döntést. A politológusok egyébként nem várnak jelentős változást a Kreml politikájában az elnöki bejelentés után.

***

Az utolsó mohikán
Bekövetkezett, amiről lassan már négy éve beszélnek. Mihail Kaszjanov kormányfő távozásáról ugyanis már kinevezése után nem sokkal felröppentek hírek. Putyin azonban ezzel is a stabilitás, a kiszámíthatóság imázsát erősítve, elődjével ellentétben nem váltogatta miniszterelnökeit. Nem is volt erre szüksége, hiszen elsősorban a kedvező nemzetközi konjunktúrának köszönhetően a gazdaság folyamatosan növekszik, a szürke Kaszjanov pedig lojális végrehajtónak bizonyult. Egészen az utolsó időkig, amikor is kilépett e szerepéből, és nagy feltűnést keltve kiállt a letartóztatott Jukosz-vezér, Mihail Hodorkovszkij mellett. Mindez logikus lépés volt a Jelcinnel fémjelzett éra utolsó hivatalban maradt politikusától, aki ezzel lényegében eldöntötte a sorsát. Kaszjanov sokat nem kockáztatott, hiszen ekkor már csak idő kérdése volt a távozás, amivel leginkább az elnökválasztások után számolt a közvélemény. A kiszivárgott hírek szerint le is mondott, ezt azonban Putyin nem fogadta el. Elsősorban azért, mert nem kívánt mártírt csinálni a kormányfőből, aki így potenciális ellenfeleként egyesíthette volna az egyébként is jelöltek híján lévő ellentábort.
A mór azonban megtette a kötelességét, most már mehetett. Putyin pedig felkavarta a politikai állóvizet, életet lehelve a vészesen langyos és már a választások érvénytelenségével fenyegető kampányba. A kormány lemondatásának előre hozásával egyúttal kijelölte következő elnöki ciklusának sarokköveit is. Egy minden tekintetben versenyképes Oroszország megteremtéséhez ugyanis fel kell gyorsítani a reformokat. A Kaszjanov által megszemélyesített elmúlt négy évet ugyanis a vitathatatlan eredmények ellenére is a lehetőségek nem kellő kihasználása jellemezte, amely egyfajta tespedéssel fenyegetett. A 90-es évek politikai generációjának utolsó mohikánjaként most lelépő Kaszjanov távozása ugyanakkor semmiképpen sem jelenti majd a gazdaságpolitikai kurzus megváltozását. Egyértelműen a piaci gondolkodás erősödését és a belső egyensúly megtartását jelzi ugyanis, hogy a legesélyesebb kormányfőjelöltként például azt az Alekszej Kudrin pénzügyminisztert emlegetik, aki szintén liberális, csak nem a Világbanknak és Amerikának feltétel nélkül elkötelezett jelcini „család” tagja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.