Három ifjúsági szervezet a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium háttérirányításával a múlt év végén létrehozta a magyar ifjúságot országosan képviselő csúcsszervezetet, a Gyermek- és Ifjúsági Konferenciát.
Több ifjúsági szervezet tiltakozott a szerintük antidemokratikus és diszkriminatív formában megnyilvánuló kormányzati akarat ellen. Kétszeri nekifutásra, tavaly december 8-án sikerült tető alá hozni a GYIK-et, de a második gyűlés sem maradt visszhangtalan, mivel számos érintett civil szervezetet kizártak a tanácskozásról, így ők továbbra is megkérdőjelezik a csúcsszerv legitimitását. Mindkétszer szocialista országgyűlési képviselőre bízták a főkoordinátori szerepet, előbb Újhelyi István, majd Zuschlag János vezényelte a tanácskozást. A GYIK-ülésen nem volt megválasztott mandátumvizsgáló és szavazatszámláló bizottság sem. A mandátumvizsgálóktól nem lehetett megtudni, hogy hány szervezet regisztráltatta magát. Az ülés szervezése a legnagyobb titokban folyt, több ifjúsági szervezetet meg sem hívtak, de igen sok átláthatatlan jogi és társadalmi státusú szervezetet regisztráltak. Körülbelül harminc szervezet, köztük a Magyar Cserkészszövetség és a Keresztény Értelmiségiek Társasága képviselője felháborodva hagyta el a legitimitás nélküli tanácskozást.
Az Áprilisi Ifjak nevű szervezet megengedhetetlennek tartotta, hogy az első gyűlésen részt vevő és regisztráló szervezetek jelentős, jól körülhatárolható része nem kapott meghívást az ismételten összehívott fórumra. A mandátumvizsgálatnál nem volt személyazonosság-ellenőrzés, tehát bárki nevében bárki regisztrálhatott. Azok a szervezetek, amelyek hangot szerettek volna adni a szervezés hiányosságainak, nem kaptak szót. Az Országos Gyermek- és Ifjúsági Parlament – mint a GYIK-et meghirdető egyik ifjúsági ernyőszervezet – elhatárolódott az „önjelölt szervezők akciójától”. A GYIK mindezek ellenére gőzerővel folytatja a szervezőmunkát, ami az internetes honlapjukon található február 17-i zárt vezetőségi ülés jegyzőkönyvéből is megállapítható. Az ifjúsági szervezeteket irányítani, összefogni hivatott „csúcsszerv” képviselői a nyilvánosság előtt természetesen pártsemlegesként próbálják feltüntetni magukat, de az alábbi szó szerinti idézetgyűjteményből kiderül: igen szoros kapcsolatot ápolnak nemcsak az ifjúsági tárcával és más kormányzati szervekkel, hanem a kormánypártokhoz közel álló sajtóval, sőt az egyik megyei bírósággal is. A tiltakozó ifjúsági szervezetek egyik legfőbb kifogását látszik igazolni, hogy a vezetőségi ülésen többször hangsúlyosan elhangzik: jelentős pénzösszegeket várnak a GYISM-től, ez pedig megkérdőjelezi a GYIK függetlenségét.
A 2004. február 17-i ülésen – a jegyzőkönyv tanúsága szerint – 10 fő volt jelen. A levezetőelnök egyhangú döntéssel Nagy Ádám lett. A jegyzőkönyvvezető egyhangú döntéssel Hajdu-Kis Diána lett. A megvitatott napirendi pontok: a négy társelnök, a két kommunikációért felelős személy, valamint az öt munkacsoport beszámolója és az „egyéb” ügyek. Az alábbiakban szó szerint következnek az idézetek a jegyzőkönyvből, kezdve a társelnöki beszámolókkal.
„Ganyecz Tamás: Feladatom volt a két minisztérium megtalálása, ebből a MeH az, ami sikerült. Karácsony Mihály főtisztelendő úr. Megállapodást kötni a GYIK-kel, mint törvény-előkészítő szerv, betekintést nyerni a dolgokba. Gazdasági/szociális tanácsba jelentkezni. Ha nem, akkor visszatérni a MeH-es megállapodás kérdésére. Levél elment. Hivatalosan 15 napon belül kell válaszolniuk.
(…) Internetes portál. Elkezdődött a folyamat tervezése. GYISM: pénz kell! Információs társadalom műhely kell házon belül.
(…) Ganyecz: honlapterv – kiküldeni a tagoknak – visszajelzés. Gyik.ngo.hu feltuningolása annyira, hogy le lehessen vezetni rajta egy vitát arról, hogy hogyan nézzen ki ennek az utóda. Jövő héten megvan az előkép és a vitaanyag, aztán GYISM-finanszírozás.
(…) Külügyek: Zsidó Magyarországi Fiatalok belépési nyilatkozata jött. A HÖOK viszont nem kíván együttműködni még partnerként sem.
II. A 2 kommunikációért felelős személy beszámolója
Pongrácz Tádé + Szakál Tibor
(…) Sajtó: Népszava, havi 1 cikk. Magyar Hírlap: Amikor mondanivaló van, 1–2 napon belül, egy rövid mínuszos hír pedig bármikor befér. GYISM: Beszéltünk Szigetvári Viktorral (sajtófőnök), aki szintén megígérte, hogy segít.
Poszpischil: Kht.-jogász szerint ha nem akarunk gazdasági tevékenységet végezni, akkor jobb lesz az alapítvány. Van egy 4–5 éve működő közhasznú alapítvány. Probléma a neve, amit nem lehet megváltoztatni: Jövőkép Alapítvány. 30% adó-visszatérítés miatt javasolja.
Kérdés, hogy meddig fontos ez az alapítvány? Mert ha hosszú távon (a finanszírozás miatt), akkor ez probléma lehet. Mi lenne, ha lenne egy szerződő fél? Pl. ha a GYISM ad pénzt.
Saját alapítvány előnye: nincs előélete. Lehet több ember is, mint 13, meg kell hirdetni. De 90 nap, az sok idő.
Ganyecz: Új alapítvány elindítása, nem Budapesten, de addig másik alapítványt átvenni, hátha GYISM pénzt akar adni. Ezen a procedúrán minél előbb túl akarnak lenni. (info)
Szakál: … Más: Bács-Kiskun megyei bírósággal jó a kapcsolat.
3. Kormányzat
Pongrácz: Szabados a héten jelentkezik – jövő hétre.
Fábián: Esélyegyenlőség jövő hét.
Poszpischil: Fogl. ügyi minisztérium: témavezetők a fiatalok/kismamák munkaerőpiacra (vissza) integrálásához.
Nagy: Oké, de legyen pénz.
Fábián: Meg kell futtatni a tagszervezetek között.
Mádai: Fogyatékos ügyet az ESZCSM vállalta fel, nem jó ez. GYIK az egészségügyi hegemóniát ez ügyben megtörhetné. – Kökény…
Esély: Göncz K. Lévai utódja?
Nagy Mariann – vele is jó az együttműködés. (ápr. kampányhoz)
Pongrácz: OM leszervezés oké, de mit mondjunk, hogy pozicionáljuk magunkat?
Poszpischil: Szakszervezet nyomást tud gyakorolni. (MSZOSZ-en belül.) Segítség.
4. GYISM
Nagy: Témák kapcsán botrányt csinálni. Ha nem is pénz + feltételrendszer.
Ganyecz: GYIK-képviselet nevében holnap egy levél.
Elfogadva, Tamás megírja, – Szakál/ Pongrácz – Tamás kiküldi.
Ganyecz: előbb levél, aztán küldöttség.
Szakál: 28-ra pályázat-megjelenések. Civil véleményezésre kevés az idő. Nem levél kell ide már, hanem orrba kell vágni őket.
Nagy: Küldjük el azért a levelet. Le legyünk fedezve…”

A szokásosnál könnyebb volt az idei magyarérettségi, és még a Hunyadi-sorozat is segíthetett