Rémálmodj otthont magadnak

Dévényi István
2004. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Medgyessy Péter az ingatlanhirdetéseknél föllapozott újsággal a kezében szabad telefonfülkét keres. Ha volt is ilyen pillanat a miniszterelnök életében, emlékét már bizonyosan tovasodorta a jóléti rendszerváltozás. Másként nem fordulhatna elő, hogy a magát baloldalinak, családbarátnak, fiatalságpártinak hirdető kormány mindjárt működésének kezdetén a nullával tegye egyenlővé mindazt, amit az első lakáshoz jutás ügyében az elődje megvalósított. Persze a Szekeres Imre szerint történelmi küldetését betöltött Magyar Szocialista Párt elmúlt tizennégy esztendei működéséből egyvalamit már mindannyian megtanulhattunk. Tudniillik, hogy mindig van lejjebb, és nincs az az MSZP-s országvezetés, amelynél ne jöhetne rosszabb. (Pedig Horn Gyulánál erre gondolni sem mertünk.)
Megkésettnek tűnhet a felháborodás, mert hol van már a lakáshitelezési rendszer megkurtítása, amikor manapság a szocialistásan hatszázalékos gázáremelés (amely, mint tudjuk – ráadásul lassan is mondták –, húsz évig nem is lesz) borzolja a megvezetett társadalom idegrendszerét? Ám a téma sajnos újfent aktuális, márciustól ugyanis több bank ismét emeli a kedvezményes lakáshitelek kamatát.
De hagyjuk egyelőre a rossz híreket, mártózzunk meg inkább a nosztalgia langymeleg mocsarában. Bizonyos választói körökben ez úgyis divat. A 2002-es kormányváltást követően a lakásügyben érintett politikusok egymással versenyezve igyekeztek eloszlatni az állami támogatású hitelezési rendszer átalakulásáról, megszűnéséről meglehetős gyakorisággal szárnyra kapó híreszteléseket, s még a júniusi, első szigorítás után is hetente jelentették be, hogy e téren további lépések nem várhatók. Október 30-án Csabai Lászlóné lakásügyi kormánymegbízott a nemzeti lakásprogram társadalmi vitájának zárásaként megrendezett műegyetemi tanácskozáson például a következő optimista hangvételű nyilatkozatot tette:
„Vége a meglepetések korának. A lakástámogatási rendszer ezentúl kiszámítható és tervezhető lesz. A hitelek állami támogatásának csökkentése, illetve az adókedvezmények igénybevételének szigorítása révén sikerült fenntarthatóvá tenni a támogatási rendszert.”
Olyasfajta kinyilatkoztatás volt ez, mint amikor a 2002-es országgyűlési választás kampányfinisében Kovács László pártelnök a Pokorni Zoltánnal folytatott vitában tréfásan megjegyezte: a diákhitellel egyetlen probléma van, méghozzá az, hogy magas a kamata.
A meglepetések korának persze nem lett vége, sőt ezután következett a feketeleves. December 5-én olyan szakértői vélemények jelentek meg az újságokban és hangoztak el az elektronikus médiában, amelyek azt hangsúlyozták, hogy logikus és szükséges lépés lenne a lakástámogatási rendszer újragondolása. Az állítólagos szakértők nem felejtették el megemlíteni, hogy az Orbán-kormány által meghirdetett kedvezmények hozzájárultak a pénzügyi egyensúly romlásához, mert a lakosság pénzügyi megtakarításait vészesen csökkentették, eladósodását viszont növelték. A szocialista–szabad demokrata kormány pedig hiába szigorította a feltételeket, ez a legkisebb mértékben sem fogta vissza az eladósodási kedvet.
(Utólag azonban kiderült, hogy a kormány júniusi intézkedése s az azt követő, gyakran egymásnak is ellentmondó bejelentgetések gerjesztették soha nem látott mértékben a lakosság lakáshitel-felvételi kedvét.)
December elején szóba került az is, hogy a pénzügyi tárca teljes mértékben megszüntetné a használt lakások megvásárlására, korszerűsítésére, bővítésére felvehető hitel állami támogatását, amelynek kamata hat százalékról így egyik napról a másikra tizenöt százalék fölé emelkedett volna. A felvetés egy egész napig tartotta magát, ám a kormány a várható heves reakciók miatt elállt az elképzelés megvalósításától.
December 10-én viszont már valódi szigorításokról számolhatott be a média, mert Gál. J. Zoltán kormányszóvivő sajtótájékoztatóján a következőket mondta az újságíróknak: az új lakások kamattámogatása az ötéves állampapírok mindenkori legutolsó három havi másodpiaci hozamának 60 százaléka lesz, a használt lakások esetében ez a mérték 40 százalék. A támogatott hitelek plafonja új lakásnál 15 millió forint marad, használt lakás esetében a 15 millióról ötmillió forintra csökken. A szóvivő hangsúlyozta, hogy a lakáshitelek állami kamattámogatásának csökkentése rövid távon nem elsősorban a költségvetési kiadások visszafogása miatt fontos – az intézkedés a 2004-es költségvetésben 7–10 milliárd forintos és jövőre is mindöszsze 25 milliárd forintos megtakarítást eredményez –, hanem a lakosság eladósodottságának megállítása miatt elengedhetetlen – fontos ugyanis, hogy a lakosság ismét nettó megtakarítóvá váljon.
Nem sokkal később a miniszterelnök is rendkívüli sajtótájékoztatót tartott.
„Nehéz szívvel, de tiszta fejjel hozta meg a kormány a döntéseket, a pillanatnyi népszerűség helyett a jövőt előtérbe helyezve” – mondta Medgyessy Péter, hozzátéve: a lakásépítési hitelek kedvezményeit már nem fedezi a magyar gazdaság teljesítménye, ezért, ha nem változtatnának a támogatások mértékén, a költségvetés kiadásait csak külföldi kölcsönből lehetne fedezni.
Majd, az össznemzeti felháborodással szembesülve – mivel Bolgár Györgyön kívül mindenki csalódottságának adott hangot – a kormánypárti politikusok nem mulasztották el azt is elmagyarázni, hogy amint a gazdasági helyzet olyan lesz, rögvest csökkenni fognak a kamatok.
Csakhogy a gazdasági helyzet nem olyan, hanem még olyanabb lett: Draskovics Tibor mindent elvesz, amit László Csaba esetleg még meghagyott; Medgyessy Péter sikersztorijáról, az euró bevezetéséről már csak azt tudni, hogy semmi sem biztos, az elkeseredett gazdák az utakon, a többiek pedig odahaza elmélkedtek azon, hogy családjuk vajon miként fogja megoldani a jóléti rendszerváltás finanszírozását. A kamatok pedig, mit tehetnek ilyen helyzetben, elindulnak fölfelé.
Márciustól tehát több bank tovább növeli a kedvezményes lakáshiteleinek kamatát, amely így néhány esetben a kezelési költséggel együtt meghaladhatja a 11 százalékot. A pénzintézetek az átlagosan 1–1,5 százalékpontos drágulást a forrásköltségek emelkedésével indokolják. Lassan tehát már nem is érdemes „kedvezményes hitelt” emlegetni. A nálunknál szerencsésebb országok polgárai például minimum megmosolyognák, ha arról kezdenénk értekezni, hogy a gondoskodó állam jótéteményeinek gyümölcseként csupán 11 százalékos kamattal juthatunk lakásvásárlási hitelhez.
Történik mindez akkor, amikor a felmérések szerint a következő két évben 17 százalékkal csökken a lakásvásárlók aránya és 13 százalékkal azoké, akik felújítást terveznek, egyes pénzintézeteknél pedig 85 százalékos a hitelkérelem-visszaesés az előző év azonos időszakához képest. Nem beszélve arról, hogy az 1999–2000-es ingatlanár-robbanás következtében még az Orbán-kormány idején jellemző 5-6 százalékos kamatterhek mellett sem volt egyszerű valóban otthonnak nevezhető lakást találni. A fővárosban például már a rosszabb hírű gigalakótelepek másfél-két szobás panellakásaiért is legalább hét-nyolc millió forintot kérnek, ahol pedig néhány fa és egy homokozó is hozzátartozik az összképhez, nem ritka a négyzetméterenkénti kétszázezer forintos ár sem. És akkor hétmillióból már meg is van álmaink garzonja. Ezen a ponton pedig hadd idézzek egy klasszikust: Tanuljunk meg végre kicsik lenni!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.