Ivan Ribkin újabb trükkel állt elő, hogy valamiképpen a figyelem középpontjában maradjon. A napokban nyomtalanul eltűnt, majd Kijevben váratlanul előkerült elnökjelölt tegnap Londonban bejelentette, hogy a március 14-i választásokig nem tér vissza Oroszországba. Az egykori parlamenti elnök vele Kijevben történtekre alapozva azt állítja, hogy az oroszországi elnökválasztás egy szabályok nélküli játszma, ám ukrajnai kiruccanására nem igazán tud hihető magyarázatot adni. Elemzők azt valószínűsítik, hogy primitív és átlátszó trükkről van szó, s a botrány csupán vihar egy pohár vízben. Ribkin, illetve a Putyinnal szembeni gyűlölettől vezetett szponzora, Borisz Berezovszkij így akarnak a figyelem középpontjába kerülni, hogy aztán a demokrácia játékszabályainak megsértésével vádolhassák a sajtó előtt az orosz elnököt. A Moszkvából önkéntes londoni száműzetésbe menekült oligarcha kezét sejteti az események mögött a tegnapi bejelentés helyszíne is.
Ribkin sejtelmes sztorija a jelölt nulla százalék körüli esélyein ugyan aligha javított, arra azonban mindenképpen jó volt, hogy kissé felkavarja a kampány állóvizét. A csaknem nyolcvanszázalékos népszerűségnek örvendő Putyinnak és stábjának a legnagyobb problémája ugyanis továbbra is az, hogy valamiképpen fenntartsa az eleve lefutott választás iránti érdeklődést, s a szavazás érvényes legyen. Ha ugyanis a részvételi arány nem éri el az ötven százalékot, új voksolást kell kiírni, amelyen nem indulhatnának az érvénytelen megmérettetésen részt vett jelöltek. A Kreml azonban aligha bízza a véletlenre ezt a kérdést, jegyzik meg a kampányról szóló beszámolók.
Erre utal az a legutóbb az indulatokat felkavaró eset is, mikor az állami televízió kettes csatornájának egyik délutáni műsora félórás élő közvetítést sugárzott Vlagyimir Putyin újraválasztási kampánygyűléséről. Az elnök bírálatában Ribkin mellett élen járó liberális Irina Hakamada ezután azonnal a választási bizottsághoz fordult, mondván, a közvetítéssel sérült a jelölteknek a tévécsatornákhoz való egyenlő hozzáféréséről szóló törvény. Az esetet az orosz sajtó különösen annak fényében furcsállja, hogy Putyin elutasította a részvételt a kampány tévévitáin és lemondott a jelölteknek járó ingyenes műsoridőről is. Elemzők arra is rámutatnak, hogy népszerűsége miatt az elnöknek aligha lenne szüksége ilyen trükkökre, az orosz hagyományokhoz híven „az alattvalók azonban igyekeznek egymást túllicitálni a cár iránti lojalitásban”.

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban