Üstökösön landol a Rosetta

A Francia Guayanában működő űrközpontban a rossz idő miatt mára halasztották a Rosetta kutatószonda csütörtökre tervezett fellövését. Az európai űrügynökség (ESA) szondája 2014-ben éri el a Csurjimov–Geraszimenko üstököst, amelyre megpróbálja eljuttatni a tudományos adatgyűjtést szolgáló, jelentős magyar közreműködéssel tervezett és épített műszereket is.

Hírösszefoglaló
2004. 02. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amennyiben eláll a szél, az Ariane–5 hordozórakéta fedélzetén ma útjára bocsátják a Rosetta üstököskutató szondát a Francia Guayanában kialakított kouroui űrközpontból. Indítását tegnapra tervezték, de a fellövése előtt tíz perccel megállították a visszaszámlálást a viharos szél miatt – adta hírül a BBC.
A szonda 2014-ben randevúzik az 1969-ben felfedezett Csurjimov–Geraszimenko (becenevén Csury) üstökössel. Utazásához csak napenergiát használ fel, napelemei 64 négyzetméternyi felületen gyűjtik majd a továbbhaladásához szükséges sugárzást. Amikor eléri a Csuryt, körülötte keringve mind közelebb merészkedik hozzá, s végül ledobja rá a Philae nevű leszállóegységet. Mivel a Csury gravitációja gyenge, a Philae kilőtt acélhorgonyokkal rögzíti magát a felszínhez, s az üstökös magjának felépítéséről, változásairól továbbít majd a Földre adatokat mindaddig, amíg a Csury a Jupiter közeléből eljut a Naprendszer belső részeibe. Az űrkutatás történetében mindeddig példátlan vállalkozásra régóta készül az ESA. Már tavaly januárban szondát akart küldeni a Wirtanen üstököshöz, de amíg váratlan műszaki gondok megoldásán fáradozott, a Wirtanen odébbállt, így másik száguldó égitest után kellett nézni.
A National Geographic beszámolója szerint a Rosetta több műszerének és földi ellenőrző berendezéseinek tervezésében, illetve megépítésében magyar mérnökök: a Központi Fizikai Kutatóintézet (KFKI) és a Műegyetem szakértői is közreműködtek. A Philae fedélzeti számítógépének szoftverprogramját teljes egészében a KFKI kötelékében dolgozó szakemberek tervezték és készítették.
A misszióra való felkészülést segítette, hogy a Csuryt a Hubble űrteleszkóppal tanulmányozta egy háromtagú kutatócsoport, amelynek egyik tagja Tóth Imre, az MTA Konkoly Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézetének munkatársa volt. Mivel őt nem sikerült elérnünk, Balázs Lajos, a kutatóintézet igazgatója lapunknak elmondta: sikeres tudományos pályázatai Tóth Imrének minden évben lehetővé teszik, hogy a Hubble teleszkópot több hónapon át kutatásai szolgálatába állítsa. Tájékoztatása szerint a KFKI-nak a szonda létrehozásában nagy szerepet játszó szakembergárdája még a nyolcvanas években alapozta meg a hírnevét, amikor egyebek mellett megtervezte és megépítette a szovjet Vega űrszonda fedélzeti kameráját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.