Vizsgálják a rejtélyes radioaktív anyagot

Sellei Andor
2004. 02. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre nem tudható pontosan, milyen radioaktív anyagot próbált Magyarországra csempészni kedden egy állítólagos hajdani szovjet hírszerzőtiszt. Orodán Sándor, a magyar határőrség szóvivője lapunknak azt mondta: az esetről szóban kértek tájékoztatást szerdán a csapi határőrkerület ukrán oldaláról. Akkor annyit árultak el, hogy február 24-én tizenegy órakor jelentkezett náluk kilépésre Jurij I. Citroën mikrobuszával. Miután az autót átvizsgálták, egy harminchárom centi magas, huszonöt centiméter átmérőjű fémhengert találtak, amelynek oldalán radioaktivitást jelző piktogram volt. A sofőr állította, hogy a tartályban fogászati kezeléseknél alkalmazható oxigént szállít ismeretlenek kérésére Magyarországra. A még szovjet időkből származó tokot ezután az ungvári sugárbiológiai intézetbe vitték átvizsgálásra, a csempészt pedig őrizetbe vették. Ennél többet eddig nem közöltek az ukránok – tette hozzá a szóvivő.
Az ukrán sajtóban megjelent tudósítások szerint a tartályban négyszáz gramm dúsított uránium volt, más források azt állítják, hogy plutóniumot akart az országba csempészni a munkácsi férfi. Ezek a radioaktív anyagok atombomba gyártásához használatosak, de míg egy robbanótöltet előállításához négy kiló plutónium szükséges, addig dúsított uránból sokkal több kell. Szakértők szerint a hidegháború idején épült atomerőműveket eleve úgy tervezték, hogy melléktermékként plutóniumot állíthassanak elő. Mint megtudtuk, a paksi erőmű már nem így készült, sőt, a környező országokban sincs ilyen reaktor.
– Ha valóban plutóniumot akart behozni az ukrán, akkor az valószínűleg a volt Szovjetunió területén korábban ellopott anyag lehet – világosította föl lapunkat Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem docense. – Nagy kockázatot vállal, aki ilyesmit szállít, mert a plutóniummal a legkisebb érintkezés is halálos lehet. Ezek olyan veszélyes anyagok, amelyekkel értelmes ember szakértelem híján nem foglalkozik – tette hozzá a szakértő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.