A hidegháború máig tovább élő öröksége

Zászlót lengető kínai nacionalista aktivisták szálltak partra a múlt héten a Japán és Kína között vitatott szigetcsoport egyik lakatlan szigetén. Akciójukkal ráirányították a figyelmet egy régi keletű területi vitára, amely tagadhatatlanul még a hidegháború öröksége.

Szentesi Zöldi László
2004. 03. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

n Szentesi Zöldi László
Ha Japánról hallunk, leginkább a Moszkva és Tokió között a Kurill-szigetek hovatartozásáról folytatott vita juthat eszünkbe. A térségben azonban akadnak még elintézetlen számlák, amint azt a múlt heti események is bebizonyították. Hét kínai aktivista kalandregénybe illő körülmények között kijátszotta a japán parti őrséget, és partra szállt a lakatlan Uocuri-szigeteken, amely egy nagyobb szigetcsoport részeként japán fennhatóság alatt áll. Mindez ezért hírértékű, mert a szóban forgó szárazföldi területekre Japán, Kína és Tajvan egyaránt igényt tart. A kínaiakat végül pénteken visszatoloncolták hazájukba, de a tokiói kormány tiltakozó jegyzéket nyújtott át a kínai nagykövetnek. A szerdai akciót Koidzumi Dzsunicsiro japán kormányfő határozottan elítélte, és reményét fejezte ki, hogy a kínai fél határozottan intézkedik az ügy rendezése érdekében. A Szenkaku-szigetek Japán területének részei, efelől történelmi kétség sem lehet – tette hozzá mindehhez Fukuda Jaszuo kormányszóvivő, aki „végtelenül sajnálatosnak” nevezte idegenek behatolását japán területre. Válaszképpen Pekingben tüntetések zajlottak a japán nagykövetség, illetve a hongkongi főkonzulátus előtt. A kínai kormány ráadásul diplomáciai választ is adott, hiszen „a nemzetközi jogba ütköző törvénytelen akciónak és Kína szuverenitása elleni súlyos provokációnak” nevezte a letartóztatásokat.
Sokat mondó tény, hogy a japánok Szenkaku-szigeteknek hívják, a kínaiak viszont Tiaojüként emlegetik a mintegy nyolc szigetből álló területet. Aligha véletlen, hogy a vitatott hovatartozású szigetek felkeltették az érintettek érdeklődését, hiszen gazdag halászati helyről, stratégiailag fontos pontról van szó. Tokióban arra hivatkoznak, hogy a terület mindig is a déljapán Okinava szigethez tartozott, és ezt a jogukat 1895 óta formálisan is gyakorolhatják. 1970-ben az amerikaiak és a japánok egyezményt írtak alá, amelyben a szigeteket a japán Okinava területének nyilvánították. Ezzel szemben a kínai és tajvani felfogás emlékeztet arra, hogy a szigeteket 1372-ben kínaiak fedezték fel, 1556-ban kínai tengerészek vették birtokukba, Japán tehát jogtalanul gyakorolja a főhatóságot. Bonyolítja a helyzetet, hogy a tulajdonlásról Peking és Tajpej is vitázik egymással, ez utóbbi a történelmi kínai jogok elismerése mellett a hagyományos tajvani használatra hivatkozva tartana igényt a közeli szigetekre.
A hovatartozásról folytatott vitában jó ideje a szavak és az egymás iránti barátságtalan gesztusok játsszák a főszerepet. Japán vélemények szerint Kína és Tajvan számára a szigetcsoport pusztán 1970-ben értékelődött fel, miután kőolajat találtak a Kelet-kínai-tengerben. Peking – többek között – rendszeresen szóvá teszi, hogy a japán flotta erővel tartja távol a kínai halászokat a szigetektől. Az elmúlt évtizedekben valóságos területfoglalási láz tört ki a parányi földdarabon. 1970 szeptemberében tajvani lobogót tűztek ki az egyik szigeten, 1978-ban pedig jobboldali japán fiatalok világítótornyot építettek, és hivatalos navigációs pontnak minősítették azt. A kínai közösségek világszerte tiltakoztak e lépés miatt. 1996-ban a japán fiatalok újra megjelentek a szigeten, újabb tornyot húztak fel, s amikor egy tájfun állítólag elpusztította, szeptember 9-én újraépítették. Kínai szemmel nézve mindez illegális partraszállásnak minősült. Ugyanebben az évben megerősítették a japán parti őrséget, hogy megakadályozzák kínai aktivisták partraszállását. 1996-ban bekövetkezett a konfliktus első halálesete. A kínai és tajvani zászlókat kitűzni igyekvő David Chan hongkongi aktivista vízbe fulladt, amikor japán hajók feltartóztatták a szigeteknél. A 45 éves férfit mártírként gyászolták meg a kínai közösségek.
Az egyik internetes honlapon közzétett kínai grafikon szemléletesen ábrázolja a szigetek körül dúló vita összefüggéseit. Középen a konfliktus kifejezés áll, körötte pedig a szuverenitás, kétoldalú kapcsolatok, nemzeti erőforrások, nacionalizmus szavak szerepelnek. A háromoldalú viták hátterében bonyolult politikai és gazdasági folyamatok állnak, aligha véletlen, hogy mind ez idáig nem sikerült megnyugtató megoldást találni a kérdésben. Bár az amerikaiak harminc évvel ezelőtt szerződést írtak alá Japánnal, attól mindig óvakodtak, hogy nyíltan is állást foglaljanak bármelyik fél igaza mellett.
A nemzetközi színtéren is felettébb nehéz vállalkozásnak tűnik a szigetek körüli viszály rendezése, hiszen a japán–kínai kapcsolatokat mindmáig kölcsönös történelmi sérelmek árnyékolják be, Kína és Tajvan pedig egyaránt magát tekinti a kínai állameszme letéteményesének. Az elmúlt hónapokban a tajvani népszavazás körüli vita miatt egyébként is feszültebbé váltak kapcsolataik. Nem lenne meglepő, ha a Szenkaku- (Tiaojü-) szigetekről folytatott disputát – megoldás híján – beláthatatlan időre elnapolnák a vitázó felek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.