A kormány félmillióval tartozik az időseknek

Ha a kormány komolyan gondolná, hogy adósa a nyugdíjasoknak, és ezt a tartozását törleszteni is akarja, átlagosan 430 ezer forintot kellene kifizetnie fejenként az időseknek – derül ki egy, a lapunkhoz eljuttatott szakértői anyagból.

2004. 03. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hamarosan az Országgyűlés elé kerül a Magyar Szocialista Párt (MSZP) javaslata a 13. havi nyugdíj két részletben történő kifizetésére. Ha a képviselők rábólintanak az év eleji áremelések és a magas téli energiaszámlák terhét csökkenteni szándékozó előterjesztésre, a nyugdíjasok az egyszeri juttatás első részét május 31-ig, a másodikat pedig december végéig kaphatják meg. Az erre vonatkozó előterjesztést Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője így kommentálta: „Az ország amúgy is adósa a nyugdíjasoknak, a kormány ne legyen az!”
Egy, a lapunkhoz eljuttatott szakértői számítás szerint az ország adóssága egy átlagos nyugdíjas „felé” jelen pillanatban 436 878 forint, csakhogy a tartozás az MSZP–SZDSZ-koalíció kormányzása idején gyűlt össze. A tanulmány a Bokros-csomag előtti utolsó évet, az 1994-est vette bázisévnek, a fenti összeg is 1994-hez viszonyítva jött ki.
A vizsgálat a hivatalos statisztikai adatokat használta fel. Az adatok összevetéséből kiderül, hogy 1995 és 1998 között, tehát a mostani koalíció „első” ciklusában a nyugdíjasok háromszoros hátrányt szenvedtek el a kormány intézkedései miatt.
*
Folytatás az 1. oldalról >
Először az amúgy is alacsony öszszegű nyugdíjak reálértékben csökkentek. Másodszor a minden ágazatra kiterjedő elvonások a magyar nyugdíjasok pénztárcáját halmozottan terhelték, harmadszor pedig elmaradt a környező országokban megvalósult nyugdíjemelés.
A magyarországi nyugdíjak csak 2002-ben érték el 1994-es reálszintjüket; nyolc év alatt több száz milliárd forintot spórolt az állam a legkiszolgáltatottabb társadalmi rétegen. A több száz milliárdos tétel egy átlagos nyugdíjasra lebontva 1995 és 1998 között öszszesen 198 876 forintot tesz ki – állítja a tanulmány.
Ezt a tőkeösszeget napjainkig, 2004 év végéig kamatoztatva végeredményben 436 878 Ft-ot kapunk. Ennyivel tartozik a kormány egy átlagos magyar nyugdíjasnak – a bankoknál alkalmazott kamat mértékénél jóval szerényebbel számolva. A számításokat elvégző szakemberek állítják: jelenleg is a Bokros-csomag idején alkalmazott taktikával, vagyis az infláció felpörgetésével tüntetik el a nyugdíjak értékének növekedését, ráadásul a szocialista–szabad demokrata koalíció ismételt hatalomra kerülésével bevezetett szerkezeti módosítások még átláthatatlanabbá teszik az amúgy is bonyolult rendszert. Az alacsony nyugdíjak eddigi szociális alapon történő kiegészítését például méltányossági nyugdíjjal váltották fel. A jól hangzó politikai ötlet nyomán azonban csupán a 700 ezer igénylő töredéke láthatott pénzt – ők is átlagosan 2500 forintot havonta. A 2002-től kampányszerűen oda-odacsúsztatott kisebb összegek (méltányossági nyugdíj, 19 000 forintos egyszeri juttatás stb.) és a most napirendre kerülő 53. heti nyugdíj együttesen is csak a töredékét teszik ki a kormány nyugdíjasokkal szembeni adósságának.
*
Az Európai Unióhoz május elsején csatlakozó országok között Magyarország az utolsók között található – legalábbis a nyugdíjak reálértékének tekintetében. A magyarországi átlagnyugdíj jelenleg hozzávetőleg 185 euró/hó. A visegrádi országok közül Lengyelországban 252, Csehországban pedig 218 eurónak megfelelő nemzeti valutát kap kézhez egy nyugdíjas. A csoportban egyedül Szlovákiát előzzük meg. A térségben a szlovén nyugdíjasok a „leggazdagabbak”, ők 434 eurót kapnak havonta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.