Hazánk uniós csatlakozásával a vám- és pénzügyőrség az amúgy is megcsappanó vámbevételek legjobb esetben is maximum 25 százalékát szerezheti meg Magyarország számára, ha az EU-ba irányuló vámkezelést nálunk kérik a vállalkozások. Vagyis a fináncok kevesebb vámbevételt fognak beszedni, ráadásul a termékek utáni áfát már nem ők, hanem az APEH kapja meg. Nemzetközi példák alapján az sem kizárt, hogy a vámszolgálat az adóhivatalba olvad. Ismeretes, Spanyolországban 1992-ben vonták össze a két szervezetet, s a döntés indokaként az informatikai rendszerek összehangoltságát jelölték meg. Ezenkívül Dániában és Hollandiában is megtörtént az egyesítés. Egyébként ez a fajta gondolkodás vélhetően a jelenlegi kormánytól sem áll távol, hiszen Bokros Lajos pénzügyminisztersége idején az APEH akkori elnökét, Pitti Zoltánt helyezték miniszteri biztosként az akkori parancsnok, Arnold Mihály fölé. Az ügy érdekessége, hogy akkor Draskovics Tibor jelenlegi pénzügyminiszter közigazgatási államtitkár volt a pénzügyi tárcánál. Az elképzelés rövid három hónap alatt „megbukott”, s visszaállt az eredeti struktúra.
Vannak, akik a beolvadás első lépcsőjének tekintik, hogy hétfőn a vámhatóság és az adóhivatal közös ügyfélszolgálati irodát nyitott Budapesten. A vámeljárás és a jövedéki törvény előírásainak megfelelő engedélyek kiadásához az ügyfeleknek az APEH kompetenciájába tartozó köztartozások teljesítéséről igazolásokat kell benyújtaniuk a vámhatósághoz, s ezt már könynyebben, egyablakos rendszerben tehetik meg. A jövőben további irodákat létesítenek. Az adóhatóság munkatársa a közös ügyfélszolgálaton a vám- és pénzügyőrség ügyfélfogadási rendjében teljesít szolgálatot. A távirati iroda közlése szerint Király László György, az APEH elnöke reményét fejezte ki, hogy a közös ügyfélszolgálati hely megnyitása a két hatóság közötti szoros szakmai együttműködés kezdete.
A testület elleni másik „támadás” a határőrség részéről érkezhet. Ha az uniós belső határszakaszokról levonul a vám- és pénzügyőrség, akkor a gyanús kamionok felnyitásáig a határőröknek meg kell majd várniuk a fináncok helyszínre érkezését. Ez viszont időkiesést jelent a vállalkozóknak, ami miatt vélhetően közülük többen – például a fuvarozók nemzetközi érdekvédelmi szervezetei is – tiltakozni fognak. A határőrök egyebek mellett az embercsempészet megakadályozása érdekében szívesen vennének részt a vámellenőrzésekben. Így akár az is elképzelhető, hogy a határőrök ezeken a szakaszokon új jogosítványokat kapnak. Ezzel viszont tovább szürkülne a vámszolgálat hatásköre.
Kérdéseinkre a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságán (VPOP) az alábbiakat közölték: adóhivatalba olvasztásukról nincs tudomásuk. Arra is nemleges választ adtak, hogy az uniós csatlakozás után a határőrök egyes feladatokat átvennének a pénzügyőröktől. Az áruellenőrzést továbbra is a vámosok végzik. Ha az uniós belső határon áthaladó kamion felnyitásáról dönt majd a határőr, akkor mobil vámoscsoportok lesznek a segítségére. Továbbra is kérdéses, mennyi idő alatt érnek majd a helyszínre.

Eladó a vármegye legkisebb háza – különleges ajánlat Vérteskethelyről