Valószínűleg több ezerre tehető azok száma, akiknek éjféltől blokkolják a bankszámláját, mert nem egyeztették adataikat bankjukkal. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) ellenőrizni fogja, hogy a pénzintézetek valóban zárolták-e a kérdéses betéteket.
Szigorú ellenőrzésre és milliós bírságra számíthatnak azok a bankok, amelyek nem zárolják az adategyeztetést elmulasztó ügyfeleik számláit. A pénzmosás elleni törvény szabta határidő ma lejár, aki tehát eddig nem pontosította személyes adatait, ma még megteheti ezt, ellenkező esetben viszont éjféltől lemondhat a kártyahasználatról, és nem kezdeményezhet átutalást. A törvény betűje szerint a mulasztók még a közüzemi számláikat sem egyenlíthetik ki – elvileg. Sajtóértesülések szerint azonban van olyan pénzintézet, amely nem hívta be ügyfeleit a bankba, csupán írásos nyilatkozatra kérte fel őket, s most a visszaérkező levelek feldolgozásáig, bizonyos esetekben még későbbre akarja kitolni a zárolás időpontját.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete sajtóosztályán érdeklődésünkre közölték: „A törvény egyértelmű, és nem hagy semmiféle kiskaput. Az egyeztetést április elsejéig le kell zárni, a mulasztók számláit pedig zárolni kell.” A kapott tájékoztatás szerint a PSZÁF a törvény szabta határidő után ellenőrizni fogja a rendelkezés végrehajtását.
Sokkal kevésbé egyértelmű, mi lesz azokkal a számlatulajdonosokkal, akik az egyeztetéskor nem tudtak mit írni a lakcím rovatba. A Menhely Alapítvány által felvetett probléma megoldására ugyan a pénzügyi, az egészségügyi és az igazságügyi tárca közös bizottságot hozott létre, ám a bankok tegnapig hiába várták a hivatalos állásfoglalást. Vecsei Miklós hajléktalanügyi kormánybiztos szerint egy lakcímkártya akkor is hivatalos hatósági iratnak számít, ha azon konkrét lakcím helyett csupán egy település vagy településrész neve áll.
Hasonlóképpen vélekedik a kérdésről a Pénzügyminisztériummal hosszadalmasan egyeztető, de engedményt elérni nem tudó Bankszövetség is.

Orbán Viktor: Isten veled, Mester! – fotó