Elrejtették a jegyzőkönyveket

Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár utasítására tiltották meg a bankbotrányt vizsgáló bizottság ellenzéki tagjainak, hogy betekintsenek a Kulcsár Attilára vonatkozó telefonlehallgatási jegyzőkönyvekbe. A közeljövőben újabb gyanúsítottakat nevez meg a rendőrség a brókerügyben – hangzott el tegnap az ORFK-n.

Munkatársainktól
2004. 03. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három fideszes képviselő – Demeter Ervin, Répássy Róbert és Szijjártó Péter – a bankbotrányt vizsgáló bizottság tagjaként kívánt betekinteni azokba a Nemzetbiztonsági Hivatalnál (NBH) lévő dokumentumokba, amelyek Kulcsár Attila telefonlehallgatási jegyzőkönyveit tartalmazzák. A honatyák az országgyűlési képviselők jogállásáról szóló törvényre hivatkozva kérték az iratok rendelkezésre bocsátását, hogy a brókerbotrány politikai szálait felgöngyölítsék. Tervük azonban – egyelőre – kudarcot vallott, hiszen Tóth András (MSZP) utasítására Zsohár István, az NBH főigazgatója nem engedélyezte a betekintést. Kiderült, hogy az államtitkár saját hivatalába kérette azokat az anyagokat is, amelyek nem képeznek államtitkot.
*
Folytatás az 1. oldalról >
Demeter szerint az eljárás törvénytelen, jogszerűtlen és megakadályozza, hogy a bizottság a munkáját érdemben elvégezhesse. A bankbotrányt vizsgáló bizottság elnöke hozzátette: a nemzetbiztonsági szolgálat „rendellenes működésének gyanúja” miatt vagy a parlamenti nemzetbiztonsági bizottsághoz fordulnak, vagy büntetőfeljelentést tesznek. A fideszesek attól tartanak, hogy az illetékesek „időhúzással” megkísérlik a bizottság mandátumának lejártáig visszatartani az iratokat.
Tóth András kérdésünkre elismerte: egy nappal korábban valóban kért bizonyos dokumentumokat a hivataltól, amelyek tegnap délelőtt érkeztek meg hozzá. Szerinte azonban példátlan, hogy képviselők egy csoportja előzetes bejelentés nélkül iratokat követel az NBH-tól, ezért Szili Katalin házelnökhöz fordul.
Úgy tudjuk, hogy Kulcsár Attila – a vele közölt gyanú szerint – társaival 1998-tól kezdve követett el pénzügyi bűncselekményeket, a rendelkezésre álló adatok alapján az elkövetési érték meghaladja a 21,5 milliárd forintot. A volt befektetési tanácsadó hamis adásvételi szerződések, átutalási megbízások és transzferbizonylatok felhasználásával ellentételezés nélkül terhelte meg ügyfelei számláit, a keletkezett hiányt más ügyfelek állománya terhére pótolta. Úgy tudjuk, hogy a rendőrség gyanúja szerint negyvennégy ügyfél vonatkozásában több mint 9,5 milliárd forinttal rendelkezett sajátjaként, amelyből 3,5 milliárd forintot eltulajdonított.
A kormányváltás után változott az elkövetés módszere is: a Betonút Rt. értékpapírszámlájáról hárommilliárd, illetve az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Rt. számlájáról nyolc tételben négymilliárd forint átutalásáról rendelkeztek. A pénz a K&H Bank úgynevezett technikai számlájára érkezett, ahonnan különböző magán- és jogi személyek számláira utalták az összeget. A sztrádacégnél keletkezett hiányt az Autó-Danubia Kft. és a Betonút számlájáról töltötte fel, ez utóbbi vállalkozástól majd négymilliárd forint került át az állami céghez. Információink szerint Kulcsár több mint 700 millió forint átutalásáról is jogosulatlanul rendelkezett: a Betonút Rt. pénze különböző természetes és jogi személyek számlájára került két off-shore cég – a Britton Llc. és a Montrade Ltd. – közbeiktatásával, de jutott belőle a Schönthal Henrik nevéhez köthető Balmoral Group Llc.-hez és a Montrade Ltd.-hez is. Úgy tudjuk, hogy a Balmoral és a Montrade is a Britton Llc. gazdasági irányítása alatt állt.
A fenti pénz egy részét, mintegy 6,2 milliárd forintot a hivatalosan pénzváltási tevékenységet folytató El Abed Hassan és Abdo Mahmoud szír állampolgárok az Inter-Európa Banknál, illetve az OTP-nél vezetett számláira utalták. Kulcsár utasítására az arab személyek több tízmilliós tételben felvették a pénzt, amely „Taxis Gyuszi” segítségével az exbróker által megjelölt személyekhez jutott. Mindezek alapján Kulcsárt negyvenöt rendbeli nagyobb, illetve jelentős értékre, folytatólagosan, részben üzletszerűen elkövetett sikkasztással és negyvenöt rendbeli magánokirat-hamisítással gyanúsítják.




Újabb gyanúsítások várhatók
Bejelentették tegnap az ORFK-n: a K&H Bank belső vizsgálata nyomán újabb tíz személyt (a pénzügyi visszaéléseknek eddig tizenkét gyanúsítottja van) jelentett fel a pénzintézet sikkasztás és más bűncselekmény miatt, ezért további gyanúsítotti kihallgatások várhatók. Rövidesen lezárul az a tőkepiaci vizsgálat is, amely alapján kiderülhet, lehet-e a brókercég ügyfélkörében olyan személy, akit gyanúsítottként nevezhetnek meg – mondta Papp Csaba alezredes, a nyomozás vezetője. Értesüléseink szerint a bank több korábbi munkatársát – mások mellett Csuka Lászlót, az Equities volt vezetőjét, Vígh Szabolcsot, a brókercég külső jogászát – is feljelentette, de a „listán” szerepel még Schönthal Henrik, illetve az üzletember egyik strómanja, aki aláírási joggal rendelkezett az üzletemberhez köthető off-shore cégek – Balmoral Group Llc. és Montrade Ltd. – nevében. Az alezredes lapunk kérdésére elismerte: továbbra sem képzelhető el a nyomozás lezárása Schönthal kihallgatása nélkül – ellene nemzetközi elfogatóparancs van érvényben. A rendőrség becslései alapján leghamarabb a nyár végén lehet vádemelési javaslattal élni Kulcsár ellen, de az év végéig mindenképp szeretnék lezárni a nyomozást. A nemzetközi jogsegély-egyezmények alapján kért külföldi adatokra vár a rendőrség, ezek késlekedése miatt elhúzódhat a vizsgálat – hangsúlyozta Papp Csaba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.