EU-alkotmány: legkésőbb júniusban

Ha minden a terv szerint halad, akkor mégis az EU soros elnökségét betöltő Írország vezényletével tehetnek pontot az uniós alkotmány végére. Bertie Ahern ír kormányfő csütörtök éjszaka jelentette be: az Európai Unió állam- és kormányfői megállapodtak, hogy legkésőbb a júniusi csúcsértekezleten el kell fogadniuk az EU alkotmányát. A csúcs után Medgyessy Péter miniszterelnök bejelentette, kezdeményezni fogja, hogy az Országgyűlés politikai nyilatkozatot adjon ki az ország EU-csatlakozása alkalmával.

Hírösszefoglaló
2004. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindenki egyetértett abban, hogy kompromisszumokra lesz szükség – közölte Ahern. Az ír miniszterelnök szerint a mostani döntés nyomán folytatni fogják a konzultációkat a tagállamok között (ő maga például májusban európai körutat kezd), s amilyen gyorsan csak lehet, újból összehívják az alkotmány végleges kidolgozásával foglalkozó kormányközi konferenciát. Ahern leszögezte: a mostani vacsorán nem bonyolódtak részletekbe, így nem esett szó a vitatott kérdések megoldási lehetőségeiről sem. Annyi bizonyos, hogy a légkör megváltozott, az ír elnökség feladatul kapta, hogy még a június végéig tartó mandátuma alatt lezárja ezt a kérdéskört, s arra törekednek majd, hogy ez a lehető leghamarabb megtörténjék. Ahern elmondta, hogy még mintegy 20–25 vitás pontot lát, ezeket kellene megoldani a sikerhez, bár kétségtelen, hogy a legnagyobb probléma továbbra is a kettős többségű döntéshozatal kérdésköre. Egyben leszögezte: ha a júniusi EU-csúcsig a vitás kérdésekben mégsem születne megállapodás, ő nem hajlandó arra, hogy majd a csúcson kelljen hosszas alkudozással kicsikarni az egyezséget.
*
Az EU állam- és kormányfői tegnapi tanácskozásának napirendjét főként gazdasági kérdések uralták. A résztvevők leszögezték: az EU gazdasági fejlesztésére négy évvel ezelőtt elhatározott célkitűzések, a lisszaboni stratégia továbbra is érvényes. Ugyanakkor elismerték, hogy az eddig mutatott teljesítmény nem elegendő, a „kép vegyes”, s felkérték az Európai Bizottságot: hozzon létre egy magas szintű, független testületet a hiányosságok feltérképezésére, annak kidolgozására, hogy mit kell tenni a kitűzött célok 2010-ig történő eléréséhez. A testületet Wim Kok volt holland miniszterelnök vezeti, s 2004. november 1-jéig, azaz a mostani Európai Bizottság mandátumának lejártáig kell elkészülnie jelentésével.
A csúcs záró következtetései szerint Európának továbbra is feltett szándéka, hogy teljesítse a lisszaboni célkitűzéseket, nevezetesen, hogy 2010-re a világ legversenyképesebb térségévé, s egyben munkahelyteremtést elősegítő, tudásalapú társadalommá váljon. Ugyanakkor e folyamat hitele végett fel kell gyorsítani a reformok menetét a tagállamokban. A nyilatkozat szerint a mostani EU-csúcs két alapkérdésre koncentrált: a fenntartható növekedés biztosítására és a munkahelyteremtésre. Az első téma kapcsán az állam- és kormányfők leszögezték: a tavalyi év második felében kezdődött gazdasági növekedés a jelek szerint gyorsul, s az EU-nak ki kell használnia ezt a lehetőséget saját belső reformjainak felgyorsítására.
Közben Medgyessy Péter Brüszszelben bejelentette: kezdeményezni fogja, hogy az Országgyűlés fogadjon el politikai nyilatkozatot Magyarország EU-csatlakozása alkalmából. A nyilatkozat, amelyhez hasonlót legutóbb a NATO-csatlakozás alkalmából fogadott el a parlament, kétharmados többséget igényelne, vagyis a kormánypártok és az ellenzék összefogását tenné szükségessé – mondta a kormányfő az EU-tagállamok és a csatlakozó országok csúcsértekezlete után. Medgyessy szerint az általa javasolt nyilatkozat „jó alkalom lesz arra, hogy kiderüljön, valóban együtt akarnak-e tevékenykedni a pártok a közös célok elérése érdekében, ki az, aki saját céljait követi, és ki az, akit az ország érdekeinek érvényesítése vezet”. Az általa legfontosabbnak tartott feladatokat négy pontban foglalta össze: autópályák építése a fejlődéshez nélkülözhetetlen új munkahelyek létrehozásához, a meglévő munkahelyek biztonságát garantáló felnőttképzés fejlesztése, európai színvonalú egészségügyi ellátás és egészségmegőrzés, valamint az uniós források minél teljesebb felhasználása. Az MSZP és az SZDSZ támogatják a kormányfő kezdeményezését.
A Fidesz támogatja, hogy Magyarország uniós csatlakozása alkalmából az Országgyűlés politikai nyilatkozatot fogadjon el, de a végleges szöveg kialakításához módosító javaslatot nyújt be – közölte Révész Máriusz, a Fidesz szóvivője az MTI-vel. „Elengedhetetlen, hogy egy ilyen ünnepélyes határozat az alkalomhoz illően emelkedett, méltóságteljes és tartalmilag átgondolt legyen” – mondta Révész Máriusz, hozzátéve: a Fidesz a parlamenti vitában ennek érdekében megteszi a módosító javaslatot. Az MDF-frakció nevében Herényi Károly frakcióvezető közölte, azt követően alakítja ki álláspontját a tervezett parlamenti nyilatkozatról, hogy megismerte annak tartalmát. A politikus hozzátette az MTI-nek adott nyilatkozatában, pártja szerint szerencsésebb lett volna, ha a négypárti egyeztetés megelőzi Medgyessy Péter bejelentését, és „nem a miniszterelnök és a parlament közötti levelező tagozat működik” – mondta Herényi Károly.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.