Fekete időcsillag

Végh Attila
2004. 03. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha az ember Vasadi Péter legutóbbi esszékötetét olvassa, élő szövegben gázol. Lélegző füvek közt, olyan tájban megy előre, amely a megértés pillanatában belső tájjá hajlik, mélyen befelé vezet. Hogy pontosan merre? Semerre. Ez az út körkörös, ezek a mondatok egy olyan körutat írnak le, amelyen sétálva az olvasó ezerszer bekarikázza a helyes választ. Pontosabban: a helyes kérdést. Válaszokat csak az vár, aki még az út legelején van. Ők ne olvassák Vasadit.
Ehhez az úthoz bátorság kell. Nem a forradalmároké, hanem a szellem embereié. Ha Vasadi Péter belekérdez a sötétbe, mernünk kell követni őt. Mernünk kell megingatni létünk, kitenni magunkat a kérdő bizonytalannak, a szorongató semmi szikrázó hidegének: ki vagyok én, mi történik velem, mi végre vagyok itt, az élők között?
„Tülekszenek a mondataim, alig bírom szájjal s levegővel” – írja Vasadi. Minden szó valahonnan valahová. Nem tudni, honnan küldik, nem tudni, kikhez jut el. Az író dolga, hogy e két semmi között, amíg a szó a valamiben időz, merőkanálnak használja. Merni a kimerhetetlent, s szétosztani. Szellemi ingyenkonyha.
Az író dolga, hogy a két semmi közt, amiből a világra jött és amibe majd halálakor visszahull, ne csak tudja, de mondja is, hol tart, mi történik vele. Az író így táplálja kicsinyeit. (A szellem trükkje persze az, hogy a személytelen semmi lakói, akik a legéhesebbek, általában épp ők hiszik magukat a legjóllakottabbnak.) „Tudatosan megtérni nem más, mint fölismerni a megtapasztalt veszélyt, hogy személyesen sodródhatunk el a személytelen semmibe, ami van valahol, addig pedig a globális méretű önzéstől, a hazugságtól és a lealacsonyodástól átitatódva elveszítjük magunkat, illetve elveszünk a létharcban. (…) Aki észleli a süllyedést, és fölüti fejét az életveszélyes disszonanciák láttára és hallatára, az valami mást akar; öntudatlanul rálép a megtérés útjára. Az ösztönös és tudatos megtérés között hosszú idő telhet el, az ember forgatja magában az eszmélődés Rubik-kockáját, s egyik buktató jön a másik után.” A vallásos megtérés, úgy gondolom, csak alesete a jelzett megvilágosodásnak. (Jómagam a költészetben, filozófiában szabadabb, mégis törvényszerűbb „térítő” energiákat érzek, mint bármelyik vallás hittételeiben.) De ez mindegy. Mindenkinek más az útja, ám ezek az utak, ha hitelesen bejártak, végül összefutnak. Krisztus keresztje a szellem emberét – legyen bár buddhista, keresztény vagy őspogány – arra figyelmezteti, hogy a lineáris idősíkot, a mindennapi „létharcot” élve, amit a kereszt vízszintes szára jelképez, ne felejtse el, hogy mindig a csillagokat kell nézni. Ha az ember a múló időben bármikor képes arra, hogy túllásson azon, ami éppen van, akkor életsodrába bármikor villámként hasíthat a függőleges sík, irány, nézet. A kereszt metszéspontjában megélt időt úgy nevezzük: pillanat. A pillanat parányi tartam, amelynek közepében ott dobog minden, ami örök. Ehhez az időcsillaghoz vezetnek mondatok, de róla nincs mit mondani. Vasadi Péter könyve erről a pillanatról hallgat.
(Vasadi Péter: Nem ragyogtak hiába. Kairosz, 2003, 2200 Ft)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.