Fidesz: lezárult a néppárti átalakítás

Kis Ferenc
2004. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lényeges eleme a néppárti átalakításnak a Fidesz szervezeti megújítása, amelynek középpontjában a választókerületi rendszer áll. A mai szövetségi gyűlésre gyakorlatilag összeállt a választókerületi elnökök névsora, bár néhány helyen még nem nevezte ki a vezetőt az ügyvezető elnökség. Információnk szerint a 176 egyéni kerületből több mint 70 helyen új jelölt kapott bizalmat. Komárom-Esztergom és Heves megyében a teljes első vonalat lecserélték, vagyis ezen régiókban egyetlen választókerületben sem a jelenlegi parlamenti képviselőkre osztották az elnöki tisztséget. Ennek oka az, hogy a nevezett megyékben szerepeltek a leggyengébben a Fidesz képviselőjelöltjei a 2002-es parlamenti választásokon: az összes egyéni választókerületben az MSZP nyerte el a mandátumot.
Hasonlóan kritikus volt a budapesti eredmény, így a fővárosban is jelentős átrendeződés történt, számos új, eddig ismeretlen politikus kapott esélyt a választókerületi építkezésre. A budapesti Fideszben az is nehezítette az átalakítást, hogy a tavaly májusi nyitás után országosan kialakult „régi-új fideszes” ellentét mellett másfajta, régebben meglévő törésvonalak is feszültségeket okoztak. Orbán Viktor a budapesti választmány egyik múlt év végi ülésén kijelentette, hogy nem akar hallani a jövőben különböző, egymással vetélkedő „irányzatokról”, mindent a fővárosi Fidesz megújításának kell alárendelni. A személycserék következtében a budapesti választókerületek mintegy 70 százalékában új emberek kaptak elnöki mandátumot – köztük olyanok is, akik a polgári körökből léptek a Fideszbe. Teljes megújulás történt például a XVII. kerületben, ahol a 2002-es választáson mandátumát elveszítő Koltai Ildikó a napokban lemondott a kerületi Fidesz-szervezet elnöki tisztségéről, és helyére a tagság Fachet Gergő fiatal jogászt választotta meg. A választókerületi elnök viszont a szintén „újhullámos” Ríz Levente, így a belső megosztottsággal küszködő csoportban továbbra is kódolva maradt a feszültség. A változások olyan ismert fideszes politikusokat is elértek mint Deutsch Tamás, Rockenbauer Zoltán és Németh Zsolt, akik nem kaptak egyéni kerületet. Illés Zoltán viszont a VI. kerületben az utolsó pillanatban mégis megkapta az elnöki kinevezést. Ez a státus persze nem jelent automatikus képviselőjelöltséget 2006-ra, csupán egy esélyt, bár kétségtelen, sikeres „építkezés” esetén a pártvezetés elsősorban a választókerületi elnökökre számít.
***
Várakozások.
Giro-Szász András politikai szakértő: két fontos üzenete lesz a szövetségi gyűlésnek. Az egyik az, hogy befejeződött a Fidesz átalakulása. Másrészt az esemény a párt európai uniós kampánykezdete, és ennek kapcsán üzeneteket fogalmaznak meg. Folytatódik a tavaly év végén elkezdett stratégia, miszerint a Fidesz igyekszik megszólítani és integrálni azokat, akiket nem sikerült a 2002-es választásokon, és azóta elfordultak az MSZP-től a bizonytalanok táborát erősítve.
Török Gábor politológus: azon lehet lemérni a szövetségi gyűlés sikerét, hogy az ott felvetett témák fontosak lesznek-e, sikerül-e ezek felé fordítani a választók és a média figyelmét. Olyan esemény lesz a gyűlés, amely kiváló alkalom arra, hogy a Fidesz kampányának lökést adjon, és arra is, hogy a párt újra belépjen a politikába, átvegye a kezdeményezést, ahogy Medgyessy Péter közjogi javaslatai lassan a feledés homályába vesznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.