n Csákó Attila
Megpendítette a múlt héten az Európai Központi Bank elnöke az eurózónás kamatcsökkentés lehetőségét, amit az euró árfolyamának több mint egyszázalékos azonnali esése követett. Jean-Claude Trichet jelezte, bankja valószínűleg csökkenti az övezet idei növekedésére adott előrejelzését. A bankelnök közölte, az euróövezeti jegybank (EKB) mindaddig nem tud gazdaságnövekedési prognózisán javítani, amíg a fogyasztói kiadások a mostani alacsony szinten állnak. Mint ismert, az euróövezet GDP-jének növekedéshez legnagyobb arányban a háztartások költekezése járul hozzá. Ez azonban – emlékeztetett Trichet – az elmúlt év utolsó negyedében mindössze 0,1 százalékkal bővült, miközben 8,8 százalékos a munkanélküliség.
Az egyik vezető londoni gazdaságkutató már kétszázalékos növekedésre sem számít az euróövezetben az idén, amely ugyanakkor gyorsuló növekedést, viszont az év végéig két százalékpontos kamatcsökkentést vár Magyarországon. A JP Morgan pénzügyi szolgáltató legújabb világgazdasági előrejelzése szerint az euróövezeti gazdaság összkibocsátásának értéknövekménye idén nem fogja meghaladni az 1,9 százalékot. A befektetési csoport korábban 2,5 százalékos, majd 2,3 százalékos GDP-növekedést várt a valutaunióban ez évre. Az Európai Bizottság március elején közölt becslése szerint az euróövezet gazdasági növekedése 0,3–0,7 százalékos lehet az első negyedévben, és ugyancsak 0,3–0,7 százalék közötti a másodikban az egy évvel korábbihoz képest. Az övezetben a gazdasági növekedés tavaly 0,4 százalékos volt. Az euróövezet átlagos GDP-je 0,85 százalékkal bővült 2002-ben, az azt megelőző évi 1,59 és a 2000-es 3,48 százalékos többlet után. A megalakulás évében, 1999-ben 2,81 százalékos volt az átlagos GDP-növekedés. A JP Morgan új londoni elemzése szerint azonban a madridi merénylet és a rendkívül magas olajár kikezdi a fogyasztói bizalmat. A cég elemzői emellett egyre kevésbé számolnak azzal, hogy a növekvő vállalati profitok hatása növekvő beruházásokban és foglalkoztatásban fog megnyilvánulni – jelentette az MTI. A JP Morgan elemzése szerint „még egy darabig fújni fog a 90-es évek – vállalati – túlterjeszkedését követő ellenszél”, s az erős euró is koloncként nehezedik az euróövezeti gazdaságra. Ebben a környezetben a befektetési csoport szerint az év végéig a tavaly júniusi fél százalékpontos csökkentéssel kialakult, jelenlegi két százalékon marad az euróövezeti jegybank alapkamata, a kéthetes refinanszírozási kamatminimum, amelyen az EKB még elfogadja a kereskedelmi bankok repóigényeit. A cég korábbi előrejelzése szerint az EKB szigorító ciklusa már szeptemberben elkezdődött volna negyed százalékpontos emeléssel, és az alapkamat decemberben már 2,5 százalék lett volna, ha nem jön közbe az euró gyors felértékelődése. A JP Morgan az év végére 1,40 dolláros euróval számol.
Az elemzés kitér a magyar pénzügy-politikai kilátásokra is. Jóslatuk szerint júniusra 11,5, szeptemberre 11, decemberre 10,5 százalékra csökken a tavaly novemberben három százalékponttal 12,5 százalékra megemelt jegybanki kamat. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn negyed százalékponttal 12,25 százalékra csökkentette az irányadó kamatát. A cég elemzése a hétfői kamatcsökkentés előtt készült, de az MNB döntése után azt mondták a cég londoni részlegénél az MTI-nek, az év végi kamatszintre vonatkozó jóslatukat egyelőre változatlanul fenntartják, a későbbi felülvizsgálatot azonban nem zárták ki. Már most úgy vélik, a jegybank esetleg több, de egyenként kisebb lépésben csökkenti alapkamatát, mind a JP Morgannél korábban várták. Az előrejelzés szerint a magyar alapkamat 2005 decemberében nyolc százalék lesz. A JP Morgan hazánknak a tavalyi 2,9 százalék után az idei év egészére három-, 2005-re 3,2 százalékos gazdasági növekedést jósol.
Az euróövezeti és a magyar gazdaságénál nagyobb mértékben, hét százalékkal fog bővülni idén a kínai gazdaság, a lakossági fogyasztás növekedése és az export bővülési ütemének lassulása mellett. A kínai kereskedelmi minisztériumban úgy vélik, a befektetések hajtják leginkább gazdaságuk bővülését.
***
Trichet lyukra futott?
Jean Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke Washingtonban megbeszélést folytatott John Snow amerikai pénzügyminiszterrel – erősítette meg pénteken éjszaka a pénzügyi tárca szóvivője. Trichet washingtoni útja váratlan volt, nem jelentették be előre. A szóvivő nem volt hajlandó feltárni, hogy miről volt szó a megbeszélésen. Trichet az amerikai Cambridge városában tartott ülésen vett részt, és a tervek szerint találkozott volna Alan Greenspannel, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed vezetőjével, de erre Greenspan megbetegedése miatt nem került sor. (MTI)

Így fogták el a magyar kriminalisztika talán legkegyetlenebb sorozatgyilkosait