Hackerbázis a dzsungelben

Brazíliai őserdőkben kutat az FBI és az Interpol a világ számítógépes felhasználóit rettegésben tartó internetes kalózok után. Az első számú ellenség egy fiatalember, aki bankoktól állítólag több száz millió dollárt szerzett meg és utalt át jótékonysági intézményeknek. A rendőrség nem tud arról, hogy Magyarországon hasonló jellegű bűnbanda működne.

MTI
2004. 03. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Amazonas őserdejében rejtőznek a világ legagyafúrtabb és legveszedelmesebb számítógépkalózai – adta hírül az MTI. Az FBI és az Interpol hajtóvadászatot folytat brazil digitális kalózok után, akik innen szabadítanak rá gyilkos vírusokat az elérhető komputerekre, és szívnak le az internet útján dollártízmilliókat magánszemélyek és vállalatok bankszámláiról. A világ első számú számítógépkalóza egy brazil fiú, aki állítólag megállás nélkül a Rio Negrón hajózik. A harmadik évezred Robin Hoodja egy laptop, egy napkollektor és egy műholdas mobiltelefon segítségével, internet útján dollárszázezrekkel töltötte fel brazil jótékonysági intézmények bankszámláit, miután feltörte a legnagyobb bankok számítógépes rendszerét. Tavaly rendőrkézre került huszonegy hacker, akik több mint 30 millió dollárt hívtak le brazil és külföldi folyószámlákról. Tizenegyen közülük Parauapebas kisvárosból valók, ahol a nyomozók – indiánok és nincstelen parasztok helyett – csúcstechnológiával dolgozó bűnözőket találtak. Ezekben a viskókban bújhat meg a Breaking Your Security (BYS) nevű hírhedt csoport is, amely a világ tíz legveszélyesebb hackerbandájának listáját vezeti.
Az ORFK internetes csoportja nem tud ilyen magyar bűnbandáról, de ez nem azt jelenti, hogy nem léteznek – nyilatkozta lapunknak Barta Sándor, az ORFK internetes csoportjának munkatársa. Elmondta: néhány éve nagy port kavart az Elender internetes szolgáltató elleni hackertámadás, amikor megváltoztatták a honlapot, és jelszavakat, hozzáféréseket szereztek meg. Azóta azonban megnőtt az internetes bűncselekmények száma. Gyakori, hogy megtévesztő elektronikus levelekkel úgynevezett hátsó ajtókat telepítenek a felhasználó gépére, amelyen át meg lehet szerezni különféle adatokat. Másik módszer: a felhasználót egy e-maillel olyan oldalra irányítják, amely hasonlít ahhoz, amelyet bankja vezet. Ezután egyetlen tranzakció elég ahhoz, hogy megszerezzék bizalmas adatait. Az idén újra feléledt egy régi trükk, amikor a tárcsázó program a modulfelhasználó tudta nélkül nem a megszokott telefonos cég vonalát, hanem egy méregdrága szatellit-összeköttetést használ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.