Tegnap a szocialista miniszterelnök és kormánya lemondott. Sajnos, egyelőre még csak Lengyelországban, de a varsói gyors minden kétséget kizárólag elindult visszafelé, méghozzá a hivatalos menetrendben jelzett időpontnál jóval korábban. Ideje tehát jegyet váltanunk – kezdte a Fidesz szövetségi gyűlését köszöntő beszédét Kövér László, választmányi elnök. A politikus emlékeztetett arra, hogy 16 éve hozták létre az első szövetséget, a Fiatal Demokraták Szövetségét, „mert undorodtunk egy olyan világtól, amelyben az idegen érdekeket kiszolgáló, de folyamatosan a népre hivatkozó vezetők csak akkor hazudtak, amikor mozgott a szájuk. – Mert tudtuk, hogy az acélkék öltönyöket és vörös nyakkendőket lassan-lassan Pierre Cardenekre cserélők öltözete mögött ott van a bikacsök és az összecsukható davajgitár” – fogalmazott Kövér László.
– Magyarország szabadabb országgá válik, ha Orbán Viktor ismét miniszterelnök lesz – jelentette ki Wilfried Martens, az Európai Néppárt elnöke. A belga politikus a hatalmon lévő szocialistákról megjegyezte: egyszerűen nem tisztességes az, ha a régi nómenklatúra szürkéi még mindig a hatalom folyosóin, illetve a tévéstúdiókban és az újságok szerkesztőségében csellengenek. Ők, a régi nómenklatúra tagjai betonozták a kerítéseket, ők látták el szögesdróttal azokat az elválasztó falakat, amelyek Európának ezt a felét rabságba döntötték. Hadd tűnjenek most el a múlt sötét árnyaiban ott, ahonnan jöttek – hangsúlyozta.
Schmitt Pál alelnök, a Fidesz EP-listavezetője pedig arról beszélt: sokan mondják, hogy az európai parlamenti választásnak kettős jellege lesz, hiszen a választópolgárok pártlistákra szavaznak, tehát a ciklus felénél lesz egy bizalmi szavazás arról, hogy mennyien elégedettek a kormány munkájával. Szász Jenő, Székelyudvarhely polgármestere szorgalmazta a kettős állampolgárságot a határon túli magyaroknak és kiállt az erdélyi autonómia mellett. Megjegyezte: előbbire nem sok esély van, amíg a jelenlegi kormányzat van hatalmon Magyarországon.
***
Török Gábor politológus:
A szövetségi gyűlés maradandó kommunikációs eleme, kiváló kampányfogás a nemzeti petíció. Tartalmilag azonban meglehetősen gyengének tartom a felvetést. A jelek szerint Medgyessy Péter miniszterelnök populista közjogi javaslatcsomagja után a Fidesz a szociális demagógiát választotta. Úgy vélem, a nemzeti petíció mégis sikeresebben összpontosíthatja magára a figyelmet, mint a kormányfő közjogi javaslatcsomagja. A szövetségi gyűlés fő üzenete ugyanakkor nem ez. Egyfajta erőmutogatás volt a szövetségi gyűlés, annak jelzése, hogy a Fidesz felkészült az európai parlamenti választásra.
Giró-Szász András politikai szakértő:
A várakozásoknak megfelelően a szövetségi gyűlés egyik üzenete, hogy lezárult a Fidesz szervezeti átalakulása, megtörténtek a személycserék. Ezzel a Fidesz túllépett a hagyományos pártkereteken, úgy alakítja ugyanis a profilját, hogy nem egy ideológia mentén választ célközönséget, hanem szélesre tárt spektrummal néppárti jelleget ölt. Az aláírásgyűjtés pedig egy újabb eszköz arra, hogy a Fidesz visszahozza a köztudatba: szerintük a kabinet hibás politikája következtében egyre romlik a gazdaság helyzete.

Fidesz-szóvivő a Zelenszkij-Magyar Péter összjátékról: a brüsszeli báb elvégezte az első feladatát