„Hadd tűnjenek most el a múlt sötét árnyaiban”

2004. 03. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap a szocialista miniszterelnök és kormánya lemondott. Sajnos, egyelőre még csak Lengyelországban, de a varsói gyors minden kétséget kizárólag elindult visszafelé, méghozzá a hivatalos menetrendben jelzett időpontnál jóval korábban. Ideje tehát jegyet váltanunk – kezdte a Fidesz szövetségi gyűlését köszöntő beszédét Kövér László, választmányi elnök. A politikus emlékeztetett arra, hogy 16 éve hozták létre az első szövetséget, a Fiatal Demokraták Szövetségét, „mert undorodtunk egy olyan világtól, amelyben az idegen érdekeket kiszolgáló, de folyamatosan a népre hivatkozó vezetők csak akkor hazudtak, amikor mozgott a szájuk. – Mert tudtuk, hogy az acélkék öltönyöket és vörös nyakkendőket lassan-lassan Pierre Cardenekre cserélők öltözete mögött ott van a bikacsök és az összecsukható davajgitár” – fogalmazott Kövér László.
– Magyarország szabadabb országgá válik, ha Orbán Viktor ismét miniszterelnök lesz – jelentette ki Wilfried Martens, az Európai Néppárt elnöke. A belga politikus a hatalmon lévő szocialistákról megjegyezte: egyszerűen nem tisztességes az, ha a régi nómenklatúra szürkéi még mindig a hatalom folyosóin, illetve a tévéstúdiókban és az újságok szerkesztőségében csellengenek. Ők, a régi nómenklatúra tagjai betonozták a kerítéseket, ők látták el szögesdróttal azokat az elválasztó falakat, amelyek Európának ezt a felét rabságba döntötték. Hadd tűnjenek most el a múlt sötét árnyaiban ott, ahonnan jöttek – hangsúlyozta.
Schmitt Pál alelnök, a Fidesz EP-listavezetője pedig arról beszélt: sokan mondják, hogy az európai parlamenti választásnak kettős jellege lesz, hiszen a választópolgárok pártlistákra szavaznak, tehát a ciklus felénél lesz egy bizalmi szavazás arról, hogy mennyien elégedettek a kormány munkájával. Szász Jenő, Székelyudvarhely polgármestere szorgalmazta a kettős állampolgárságot a határon túli magyaroknak és kiállt az erdélyi autonómia mellett. Megjegyezte: előbbire nem sok esély van, amíg a jelenlegi kormányzat van hatalmon Magyarországon.

***

Török Gábor politológus:
A szövetségi gyűlés maradandó kommunikációs eleme, kiváló kampányfogás a nemzeti petíció. Tartalmilag azonban meglehetősen gyengének tartom a felvetést. A jelek szerint Medgyessy Péter miniszterelnök populista közjogi javaslatcsomagja után a Fidesz a szociális demagógiát választotta. Úgy vélem, a nemzeti petíció mégis sikeresebben összpontosíthatja magára a figyelmet, mint a kormányfő közjogi javaslatcsomagja. A szövetségi gyűlés fő üzenete ugyanakkor nem ez. Egyfajta erőmutogatás volt a szövetségi gyűlés, annak jelzése, hogy a Fidesz felkészült az európai parlamenti választásra.
Giró-Szász András politikai szakértő:
A várakozásoknak megfelelően a szövetségi gyűlés egyik üzenete, hogy lezárult a Fidesz szervezeti átalakulása, megtörténtek a személycserék. Ezzel a Fidesz túllépett a hagyományos pártkereteken, úgy alakítja ugyanis a profilját, hogy nem egy ideológia mentén választ célközönséget, hanem szélesre tárt spektrummal néppárti jelleget ölt. Az aláírásgyűjtés pedig egy újabb eszköz arra, hogy a Fidesz visszahozza a köztudatba: szerintük a kabinet hibás politikája következtében egyre romlik a gazdaság helyzete.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.