Egyre több a kétség a tavaly széles körű propagandával meghirdetett parlagfűprogram ügyében: a befagyasztáson kívül a lakossági befizetés körül is teljes a bizonytalanság. Annyi már bizonyos, hogy a mentesítésre szánt költségvetési összeg legnagyobb részét, nyolcszázmillió forintot befagyasztották, ám még mindig nem tudni, hol kötött ki a lakosság által egy éve befizetett 835 millió forint.
Sokasodnak a kérdések a mintegy kétmillió embert érintő parlagfű-mentesítés és az arra szánt öszszegek körül. A tavaly széles körű kormányzati propagandával meghirdetett programról a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium lapunknak elismerte: a Draskovics-csomag szigorító intézkedései miatt az összeg legnagyobb részét befagyasztották, ez az összeg nyolcszázmillió forintot tesz ki. A döntés ellentmond a megszorításokról szóló eddigi kormányzati jelentéseknek, amelyek szerint a költségcsökkentések nem a programokat, hanem csak a költségvetési szervek működési kiadásait érintik. A bizonytalanságot erősíti, hogy az illetékes minisztériumok még azt sem tudták megmondani, mi történt a lakosság által több mint egy éve befizetett 835 millió forinttal. Tavaly ugyanis kiugróan sok, több mint 146 ezer adófizető ajánlotta fel személyi jövedelemadójának egy százalékát a parlagfű elleni intézkedésekre. Az APEH idei kitöltési útmutatójának első helyén szintén ez a program szerepelt. Szabó Tamás, a parlagfű-mentesítésben illetékes földművelési tárca sajtóreferense az intézkedések elindításáról nem tudott információkkal szolgálni, a tavalyi lakossági befizetéssel kapcsolatban pedig mindössze annyit mondott, hogy a kérdéses összeg nem a tárcájuknál, hanem az APEH-nél található. Lovas György, az adóhivatal szóvivője a Magyar Nemzettel közölte: a pénz nincs náluk, azt még tavaly továbbküldték a költségvetésnek, az összeg szétosztásáról pedig a Pénzügyminisztérium (PM) rendelkezik. A PM érdeklődésünkre a földművelési tárca illetékességét jelölte meg, hozzátéve: a lakosság által tavaly befizetett pénz elvileg nem zárolható.
A környezet- és természetvédő egyesületek tegnapi konferenciája szintén foglalkozott az elvonással. A szervezetek a parlagfűvel terhelt hazai területek és az allergiában érintett népesség egyre növekvő aránya miatt súlyosan felelőtlen intézkedésnek tartják a fertőzöttség visszaszorítására szánt pénz befagyasztását. Az egyesületek a tavalyi országgyűlési határozat végrehajtását és jogkövető magatartást kérnek a kormányzattól.
Késik a program, így aligha hozhatók meg az idén a gyomnövény virágzását megakadályozó intézkedések – tájékoztatta lapunkat a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület. Juhászné Halász Judit, a szervezet vezetője hangsúlyozta: a megbetegedettek száma évről évre nő. E tendenciát csak tovább rontja, hogy a feladat nagyságához képest csekély összeg jelentős részét most befagyasztották.

Rejtett díjak a hétköznapokban: így húzzák le a vásárlókat a boltok és éttermek