Emelkedett mindkét fő gabonatermék ára a tizenkettedik héten a nemzetközi piacokon mértékadó chicagói árutőzsdén. A búza jegyzései jelentősen emelkedtek, a májusi lejárat 134,8 dollárról 145,3 dollárra nőtt tonnánként. Az árak alakulásában szerepet játszott, hogy Irak számára Amerika 110 ezer tonna búzát szállíthat, és komoly esély van arra, hogy további tételeket adhat el. Így az export élénkülése pozitívan hatott az árakra. A másik ok az egész Amerika területét fenyegető szárazság volt, amely felfelé húzta az árakat. Ugyanezen a héten a kukorica jegyzései is emelkedtek, a májusi lejárat 117,48 dollárról 121,6 dollárra drágult, de itt az árak esését a magas szójaárak gátolták, mert tavasszal mindkét terményt egy időben vetik, s ha a szójabab ára magas, akkor többen elpártolhatnak a kukoricától. Mivel a szójabab áremelkedése szinte megállíthatatlannak tűnik, így a tengeri ára is követi azt. A heti export 1,3 millió tonna lett, mely meghaladta a várt 400–600 ezer tonnás várakozásokat. Az Agrograin elemzése szerint a gabonapiacokon a közeljövőben a jegyzések további kilengései várhatók, de ha a dél-amerikai területeken a pesszimista várakozások uralkodnak továbbra is, akkor az a kukorica árszintjének tartós emelkedését eredményezheti.
A Budapesti Árutőzsde (BÁT) piacain a 12. héten nagyon visszaesett a forgalom, és az árak is inkább tartottak voltak. Összesen 189 kontraktusnyi üzlet született 695 millió forint értékben. Az egységes búzapiacon ellentétes ármozgások zajlottak, az egyetlen ótermésű lejáratban, a májusi határidőben az elmúlt időszak áresése után korrekció következett be, és az elszámoló ár 43 ezer forintig emelkedett. Az új termésű lejáratok esetében további gyengülés történt, mert a piac továbbra is jó terméssel számol mind Magyarországon, mind az unió területén. A nyitott kötésállomány a hét eleji 381 kontraktusról 387 kontraktusra emelkedett. A takarmánykukorica piacán alig történt változás, az ótermésű lejáratok esetében enyhén emelkedtek az elszámolóárak, míg az új termésű termineknél kivárás érződött, így az árak sem változtak. A nyitott kötésállomány a hét eleji 1136 kontraktusról 1124 kontraktusra csökkent.
Az előző (13.) héten a gabonapiacon a búza májusi ára 43 ezer forint maradt, a többi határidő gyengült, az augusztusi ár 450 forinttal 28 500 forintra csökkent. Kedden a búza ára csökkent, a májusi jegyzés 800 forinttal 42 200 forintra gyengült, de a következő nap ugyanenynyivel emelkedett, miközben az augusztusi 390 forinttal 28 010 forintra csökkent. Csütörtökön viszont a búza határideje gyengült, a májusi ár 500 forinttal 42 ezer forintra csökkent, az utolsó kereskedési napon pedig limittel ereszkedett lejjebb az ára 41 200 forintra. Ekkor az augusztusi termin 500 forinttal 27 500 forintra csökkent.
A takarmánykukorica májusi ára nem változott, az elmúlt hét első kereskedési napján 37 500 forint maradt, de kedden limittel zuhant a jegyzés. Szerdán viszont 500 forinttal 37 200 forintra emelkedett, miközben a novemberi 300 forinttal 28 300 forintra nőtt. Csütörtökön ismét esett a májusi jegyzés, most 490 forinttal, míg pénteken 310 forintos volt a csökkenés mértéke, így a tétel 36 400 forinton búcsúztatta a hetet. Múlt pénteken májusra a takarmánybúza ára 41 580, a takarmányárpáé 36 500, az olajnapraforgóé 68 ezer forint volt.
A vonatkozó közgyűlések határozatai szerint folytatódik a Budapesti Értéktőzsde Rt. és a Budapesti Árutőzsde Rt. tevékenységének integrációja, az erre vonatkozó szerződést június 30-ig a két börze megköti – tájékoztatta a távirati irodát Horváth Zsolt, a BÉT ügyvezető igazgatója. A Budapesti Értéktőzsde vezetője ezzel arra reagált, hogy a Budapesti Árutőzsde Rt. felügyelőbizottsága szerdán nem hagyta jóvá a 12,6 milliárd forint saját tőkéjű Keler Rt. elszámolóház 25 százaléknyi részvényének eladását a BÉT-nek.

Hajmeresztő szökési terv Esztergomban