Kerry sokat érő aktái

Ahogy politikai elemzők megjósolták, kezd „mocskossá” válni az amerikai elnöki székért folytatott versengés. A legutóbbi fordulatot John Kerry demokrata jelöltnek a vietnami háborút ellenző fellépésével kapcsolatos FBI-akták, majd azok eltűnése indukálták.

2004. 03. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európai szemmel nem lehet nem észrevenni azt a mesterkéltséget, amellyel újabb és újabb tények – mint szekrényben tárolt csontvázak – kerülnek napvilágra az elnökségre pályázók múltjából. Mint azt a Newsweek két hónapja találóan megjegyezte, kampánytéma lesz a 2004-es elnökválasztáson a háború, ám úgy tűnik, hogy nem az iraki, hanem a vietnami.
Valóban, a majd három évtizede lezárult konfliktus magabiztosan kísért Kerry és Bush versengésében is. Míg a hivatalban lévő elnöknek most sok fejtörést okoz, hogy annak idején miért nem tudott legalább egy bevetési forduló erejéig harcolni Vietnamban, és úrifiúként miért húzta meg magát odahaza a texasi nemzeti gárdánál, addig Kerry vietnami szereplése kulcsszerepet játszik kampányában. A massachusettsi szenátor által Délkelet-Ázsiában sebesülésért kapott három Bíbor Szív és bátorságért kapott ezüst- és bronzcsillag kitüntetések hivatottak ugyanis demonstrálni, hogy személye legalább annyira elkötelezett az Egyesült Államok biztonságának garantálása mellett, mint a hagyományosan militarista republikánusok elnöke.
Az érdekek racionalitásának hazájában aligha véletlen hát, hogy Gerald Nicosia kutató éppen a kampányidőszakban jelentette meg Háború otthon: a vietnami veteránok mozgalmának története című könyvét, amelyben John Kerry központi figura, s amelyből kiderül, hogy az akkori FBI vezetése (élén a hírhedt J. Edgar Hooverrel) miként figyeltette meg őt és barátait. A publikáció húszezer oldalnyi FBI-dokumentumra alapul, amelyet a szerző a közérdekű információk szabadságáról szóló törvény (FOIA) alapján szerzett be tizenegy év alatt. A nem éppen republikánusbarátságáról híres Ted Turner médiamogul kezében lévő CNN hírcsatorna pedig – mint afféle tettestárs – a minap betekintést nyerhetett a dokumentumokba, megerősítendő, hogy a könyv nem a fantázia szüleménye. Nem is árt a bizonyítás, hiszen a leírtak meglehetősen sötét képet festenek a demokráciák legnagyobbikáról, a szabadság hazájáról: a Vietnamból hazatért Kerry alig kezdte meg háborúellenes fellépését, a szövetségi nyomozók máris követni kezdték, rögzítették összes megnyilvánulását, amit a Vietnami Veteránok a Háború Ellen (VVAW) mozgalom országos szóvivőjeként tett. A diktatúrákat idéző módszerek nyilvánosságra hozatalára aligha véletlenül erősített rá a CNN, amikor a nemzeti archívumból kikérte a korabeli fehér házi beszélgetések felvételeit, amelyekből egyértelműen kiderül, hogy 1971-ben maga Nixon (mellesleg republikánus) elnök is felfigyelt Kerryre mint veszélyes háborúellenzőre. Az FBI akkoriban úgy vélte: a VVAW tagjai fegyveres pucscsot hajthatnak végre Washingtonban, és megölhetik az adminisztráció tagjait is. Kerry azonban – talán jómódú keleti parti származása miatt – mindig is elvetette az erőszakot, társai ezért taktikus, konzervatív és moderált jelzővel illették.
Míg azonban a külső szemlélőnek úgy tűnhet, hogy Kerry megfigyelésének részletei kampánya érdekében kerültek épp most napvilágra, arra aligha lehet magyarázatot találni, hogy a múlt hét közepén Nicosia San Franciscó-i lakásából egy profi betörés nyomán miért tűnt el a forrásdokumentumok mintegy húsz százaléka. A kutató-szerző nyilatkozatában mindenesetre nem hagyott kétséget afelől, hogy politikai motivációt sejt a lopás hátterében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.