Konzíliumot tartottak a Balatonról Füreden

Biológusok, környezetvédők, vízügyi és turisztikai szakemberek, országgyűlési képviselők tanácskoztak a hét végén Balatonfüreden arról, miként gyógyítható a vízhiánytól szenvedő, immár négy éve betegeskedő legnagyobb tavunk. A vitát stílszerűen konzíliumnak nevezték.

MTI
2004. 03. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Konzílium a gyengélkedő Balatonért címmel tartott szombati tanácskozás előadói a természeti értékek megőrzésével lehetséges vízszintszabályozás, valamint a feladattal, hatáskörrel és pénzzel rendelkező regionális intézmények erősítése mellett érveltek. A tókutatók a balatoni élővilág egyensúlyának fontosságát hangsúlyozták, az idegenforgalmi szakemberek a vendégek megtartásának a gazdasági jelentőségét emelték ki. A tóparti önkormányzatok pedig a jogi értelemben vett önálló balatoni megye, illetve régió kialakításának lehetőségeit vetették fel.
Elhangzott: tavaly érdes békanyálból volt a legjobb „termés” a Balatonnál. A vízen úszó, fonalas zöld algából 200 tonnányit gyűjthettek volna be a strandokat üzemeltető parti önkormányzatok. Az ökológusok attól tartanak: ha idén sem lesz több víz a tóban, mint tavaly, akkor elkerülhetetlen a kellemetlen látványt nyújtó és az érzékeny bőrűeket irritáló, augusztus végére dohánybarna színűre sárguló vízi növény megjelenése.
A múlt év hasonló időszakához képest – amikor is 71 centimétert mutatott a vízmérce – most alig több mint 50 centi a tó átlagos vízszintje. Az ökológusok óvatosságra intenek, mert számos kockázattal járna a vízpótlás, a turisztikai szakemberek és az üdülőkörzet országgyűlési képviselői viszont állítják: az idegenforgalmat csak így lehetne ismét fellendíteni.
– Már a világűrből is láthatók az aszály okozta balatonfenyvesi homokszigetek és a déli part strandjain sorakozó homokzátonyok, vízre merőleges homokdűnék, balatoni szaknyelven a pandallók. Tihanynál – természeti csodaként – kőzátonyok keletkeztek – hangzott el a tóért aggódók füredi tanácskozásán.
Manninger Jenő országgyűlési képviselő elmondta: természetvédelmi okokra hivatkozva nem szabad elvetni a mesterséges utánpótlást, amely műszakilag megoldható, ökológiailag pedig – tudomása szerint – eddig senki sem zárta ki a megvalósíthatóságát.
A Balaton-vidék 164 településén félmillió állandó lakó, hazai és külföldi üdülőtulajdonos él, e térségben található a hazai üdülők 29 százaléka, itt termelik meg a hazai nemzeti össztermék öt százalékát, itt fogadja a vendégeket a kereskedelmi szálláshelyek 29 százaléka, s a Balatonról származik Magyarország idegenforgalmi bevételeinek a harmada – hangsúlyozta Oláh Miklós, a régió társadalomtudományi kutatócsoportjának a vezetője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.