Miller utódját keresik Varsóban

A kormányzó lengyel Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) nem lát okot a parlamenti választások elõrehozatalára közölte a párt országos tanácsánakszombati ülésén Krzysztof Janik, az SLD elnöke. Az üléstfeszült figyelem övezte, miután Leszek Miller miniszterelnök, a párt volt elnöke és egyik alapítója bejelentette, hogy május 2-án, az EU-csatlakozás másnapján lemond hivataláról. Elõzõleg a párt parlamenti képviselõinek egy csoportja Marek Borowskinak, a szejm elnökének vezetésével bejelentette, hogy távozik a kormánypártból, és új baloldali pártot alapít.

Hírösszefoglaló
2004. 03. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Konzultációkat kezd a főbb parlamenti pártok frakcióvezetőivel az új kormány létrehozása céljából ma Aleksander Kwasniewski. Az államfő közölte, hogy a lehető leggyorsabban megnevezi miniszterelnök-jelöltjét. Amennyiben azonban az új kormány nem kapja meg a szejm többségének bizalmát, nincs más lehetőség, mint a 2005 őszén esedékes választások előrehozása.
A távozó Miller utódaiként számba jöhető lehetséges kormányfőjelöltek esélyeit az országos tanács résztvevői is megvitatták. Krzysztof Janik pártelnök értékelése szerint a jelenlegi parlament nem merítette ki összes lehetőségeit, és képes egy új kormány felállítására, amely képes lesz Lengyelország érdekében megfelelően működni. A Miller emberének tartott politikus kitért azonban annak megválaszolása elől, hogy a három nem hivatalos jelölt közül – Wlodzimierz Cimoszewicz külügyminiszter, Józef Oleksy belügyminiszter és Marek Belka volt pénzügyminiszter – az SLD kit tartana a legalkalmasabb kormányfőnek. Csupán annyit mondott, hogy a döntés az államfőre tartozik. Az SLD elnöke rossz pillanatban hozott rossz döntésnek minősítette az új párt, a Lengyel Szociáldemokrácia létrehozását, amely nem szolgálja a lengyel társadalom, az állam, a gazdaság szempontjából egyaránt oly fontos politikai stabilitást.


***


-HÁTTÉR-

Szociáldemokrata fordulat

Leszek Millert nem olyan fából faragták, hogy egykönnyen lemondjon a hatalomról. Ki is tartott a végsőkig, dacolva a baloldali államfő, Aleksander Kwasniewski bírálatával, a lemondatására indított meg-megújuló rohamaival, a kormány és a Demokratikus Baloldali Szövetség (SLD) folyamatos tekintélyvesztésével, a párt körül szaporodó botrányokkal, a gazdasági mutatók romlásával, valamint a sajtó nyílt ellenszenvével is. A „régi motoros”, textilmunkásból lett pártmunkás, a LEMP Központi Bizottságának titkárából az utódpárt elnökévé, majd kormányfővé avanzsált Miller fölött a hagyományosan ingatag koalíciós partner, a parasztpárt kiugrása után kezdtek el gyülekezni a viharfelhők. A kisebbségi kabinet azonban jó ideig állta a sarat, elsősorban azért, mert a siralmas gazdasági helyzet, az egyre elkerülhetetlenebbé és sürgetőbbé váló megszorító intézkedések, a küszöbön álló fájdalmas reformlépések és az uniós csatlakozás megrázkódtatásai miatt az ellenzék egyelőre nem nagyon kér a kormányzati felelősségből.
Miller így akár ki is húzhatta volna a ciklus végéig, ha nem csökken végletesen a baloldal támogatottsága. A két és fél éve még 42 százalékon álló párt a kormányzás alatt 4,5 millió szavazatot veszített, népszerűsége 10 százalék alá esett. A posztkommunista baloldal mind látványosabban küszködött a kihívásokkal, s hagyományos szavazótábora megelégelte a liberális gazdaságpolitikát, de nem nagyon tetszett a régi vágású elektorátusnak az egyházzal kötött kompromisszum sem. A bázis liberális része a jobbközép Polgári Platformhoz pártolt, míg az euroszkeptikus tömegek egyre nagyobb számban a populista Önvédelem mögé sorakoztak fel. Nem tettek jót a miniszterelnök imázsának az SLD körül szaporodó korrupciós botrányok sem. Így aztán nem sokat segített a karakán kiállás az uniós fórumokon, hiába volt már a kétségbeesett előre menekülés, a kormány átalakítása, a lemondás a pártelnöki posztról, Millernek mennie kellett.
Sajátjai mondták ki felette a végső szót, amikor a minap új párt alakítását jelentették be. A Marek Borowski házelnök vezette pártütők ugyanis nagyon jól látták, hogy a keménykedő, a régi kádereket a hatalomba visszasegítő, sok tekintetben egy letűnt korszakot idéző Miller vezetésével a baloldal képtelen a megújulásra, és szakadékba rohan. S hogy a pártszakadás előidézőinek milyen igazuk volt, azt jelzi, hogy az új szociáldemokrata típusú párt mögé egy nap alatt felsorakozott a lengyelek 18 százaléka, ami jelenleg a népszerűségi lista második-harmadik helyéhez elegendő. S ha még ehhez hozzávesszük, hogy az új baloldal élére második ciklusának közelgő lejártával a még mindig népszerű köztársasági elnök, Aleksander Kwasniewski állhat, akkor a baloldal Szolidaritás gyökerű részét is integrálni képes erős párt indul majd harcba a jövő tavaszra mindenképpen előrehozandó választásokon a megerősödött jobboldallal. A Miller-csapatnak ugyanis feltehetőleg fenékig ki kell innia a keserű poharat, megtörve, kiszorítva is el kell kormányoznia az országot addig, amíg az őket felváltani hivatott szociáldemokrata gárda feláll. Ha ez így lesz, akkor a következő, az uniós csatlakozás kihívásai miatt oly fontos hónapok aligha kerülnek majd be arany betűkkel a lengyel történelem nagykönyvébe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.