Műemlék buszgarázsból bevásárlóközpont

Bevásárlóközpont épül az egykori zuglói Récsei-buszgarázs műemlék épületéből. Az 1930-ban felhúzott üveg-acél szerkezetű csarnok különlegessége az alátámasztó oszlop nélkül épült, hetven métert átívelő, trükkös tetőszerkezete. A garázs épületét, amely a millenniumi ünnepségeket követően vált védetté, a Kulturális Örökségvédelmi Hivataltól kapott, 1920-ban készült tervek alapján újították fel.

Varga Attila
2004. 03. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapesten, a Thököly út, Cházár András utca, Szabó József utca, Istvánmezei utca által bezárt területen 1930 óta működött autóbuszgarázs. A BKV Rt. az úgynevezett Belváros Autóbusz Üzemigazgatóságát 2000. július 1-jével megszüntette, majd az ingatlant értékesítette. Érdemes megemlíteni, hogy az eddig eladott kocsiszínek, garázsok sorsa és ígéretes későbbi felhasználása az Újpest villamoskocsiszín kivételével mind kudarcba fulladt, helyük, épületeik ma is üresen tátonganak. Mondhatni, a Récsei-garázs története is a szerencsés kivételek közé tartozik. Lampert Rózsától, az átépítést felügyelő műemlékvédelmi hivatal munkatársától megtudtuk: a korabeli épület Mihailich Győző és Hültl Dezső tervei alapján épült. A szerkezeti terveket készítő Mihailich Győző tulajdonképpen hídépítész volt, a műszaki egyetem hídépítési tanszékét vezette, s ő tervezte a szolnoki Tisza-hidat és a temesvári Ligeti úti vasbeton hidat is. A Hauszman Alajos-tanítvány Hültl Dezső (a Péterfy Sándor utcai kórház tervezője) a Récsei-garázs terveinek készítése előtt németországi és hollandiai tanulmányúton járt. A harmincas években a garázs és javítóműhely építése nem volt példa nélküli, a nagyvárosi tömegközlekedésben érdekeltek úgy hitték, hogy az autóbusz-közlekedés olcsóbb és kifizetődőbb lesz, mint a villamosközlekedés.
Lampert Rózsa hozzátette: 2000-ben, a millenniumi ünnepségsorozat keretében tartották meg a Műemlékvédelem táguló körei című kiállítást, ahol addig még nem védett ipari épületek, csónakházak és garázsok tervdokumentumait és képeit mutatták be. A hazai műemlékvédelem addig főleg a várak, kastélyok és paloták védetté nyilvánítására helyezte a hangsúlyt, de a kiállítást követően az ipari épületek is a figyelem középpontjába kerültek, mint például a Récsei-garázs, amelyet még abban az évben műemlékké nyilvánítottak.
Az eredeti dokumentumok alapján felújított autóbuszgarázs névváltozásain is érdemes elidőzni. Előbb Szent Domonkos, majd Szent Imre, 1948-tól pedig a Budapest ostromában életét vesztett Récsei Ernő kalauz nevét viselte egészen 1997-ig, amikor egy újbóli névadást követően a jellegtelennek mondható Belváros nevet kapta. Az ingatlan a rendszerváltozást követően viselte megint a Récsei nevet, új tulajdonosának köszönhetően pedig a bevásárlóközpont is az egykori kalauz nevét kapja.
Mivel az épületet a műemlékvédelmi hivatal a védett épületek, létesítmények, városrészek listájára felvette, a tulajdonos köteles volt az épületet eredeti küllemében – természetesen felújítva – megőrizni.
A garázs területe hatezer négyzetméter, amelyet a benne engedélyezett és megépített galéria révén most háromezer négyzetméterrel megtoldottak. Az így kialakuló, kilencezer négyzetméteres területű bevásárlóközpont áprilisban nyit. A befektető szerint a százezer fős vonzáskörzetből meg tud élni egy bevásárlóközpont. Az elmúlt évben felmérték a zuglói és az érintkező erzsébetvárosi igényeket, miszerint a környék lakosságának szüksége van egy modern, a regionális igényekre tervezett áruválasztékot kínáló, minőségi bevásárló- és szórakoztatóközpontra. A munkálatok befejezése után, 2004 áprilisára 18 ezer négyzetméteres terület áll rendelkezésre a környéken egyedülálló méretű szupermarketek, könyvesboltok, divatüzletek, patika, illetve szórakoztató- és vendéglátó intézmények, valamint irodák elhelyezésére. A regionális üzletközpont előnye a nagy plazakomplexumokkal szemben, hogy a hétköznapi fogyasztás színterévé válhat. Épp ezért az itt megjelenő üzletek a folyamatosan jelen levő és nem a hétvégi dömpingre tervezett kereskedelem képviselői kell hogy legyenek – mint például videotéka, vas-edény és háztartási bolt, a helyi igényekre alakuló kisebb divatáruüzlet.
A bevásárlóközponthoz tartozó húszhektáros területen három ütemben nyolcszáz lakásos lakóparkot is építenek. Elmondható, hogy az Erzsébetváros és Zugló határán található területen, a Dózsa György út, Thököly út, Cházár András utca, Istvánmezei út határolta területen tizenkétmilliárd forintból tehát többfunkciós ingatlanfejlesztés valósul meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.