Orbán programot hirdet

Rendhagyó politikai nagygyűlést rendez ma a Fidesz a Budapest Sportarénában, ahol telt ház előtt jelenti be Orbán Viktor azokat a javaslatokat, amelyekkel pártja az ország legégetőbb gondjain kíván segíteni. Az esemény egyben pontot tesz a több éve zajló néppárti átalakításra, amelynek eredményeként a Fidesz a legszervezettebb politikai erő a térségben – hangsúlyozta Kövér László választmányi elnök.

Kis Ferenc
2004. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lezárul a szövetségi gyűléssel a Fidesz néppárttá alakulásának több éves folyamata – fogalmazott Kövér László, az országos választmány elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján. Hangsúlyozta: először az 1992-es pécsi kongresszuson vetődött fel az a gondolat, hogy a Fidesz ne csupán egy szűk, ifjúsági rétegpárt legyen, hanem olyan politikai erő, amely a társadalom minden rétegét képes megszólítani. A politikus az 1998–2002-es kormányzati időszakot nevezte igazi próbatételnek, amelynek végén a nem várt választási vereség megmutatta, hogy széles társadalmi beágyazottság és kapcsolatrendszer nélkül nem lehet igazán eredményes egy néppárt. – Mostanra elmondható, hogy a Fidesz az ország, sőt a volt szocialista térség legjobban szervezett pártja, amely 25 ezres taglétszámmal és 779 helyi szervezettel rendelkezik – fejtette ki Kövér László. A Fidesz támogatói köréről szólva kiemelte, hogy nem csak azoknak az együttműködésére számítanak, akik formálisan is beléptek a szervezet soraiba. Rajtuk kívül szövetségesük közé tartoznak azok is, akik ugyan a polgári oldalt gyarapítják, „de sem ma, sem pedig a jövőben nem szeretnének semmilyen politikai szervezet tagjai lenni”.
– Számítunk azokra is, akik a Fideszen kívüli szervezetekbe tömörültek és akiket nem kifejezet-ten szokás a kereszténydemokrata, nemzeti jobbközép pártokhoz sorolni – tette hozzá.
*
A Budapest Sportarénában ma rendezendő gyűlésre a Fidesz-tagokon kívül a szövetséges szervezetek, a polgári körök képviselői és neves értelmiségiek is meghívást kaptak. Kövér László rendhagyó politikai gyűlésnek nevezte a mai eseményt, amelyen nem lesznek döntések és napirendi pontok, viszont a beszédek mellett kulturális program szórakoztatja majd a 12 ezres közönséget. Tájékoztatása szerint a rendezvényen fellép mások mellett Szakcsi Lakatos Béla, Varga Miklós, Balázs Fecó és Komár László.
A gyűlésre meghívták az MDF országgyűlési képviselőit, köztük Dávid Ibolya pártelnököt is, aki várhatóan nem lesz ott, mivel a demokrata fórum országos választmánya ülésezik a nap folyamán. Kövér László elmondta: nem tekintik kirívó udvariatlanságnak az elnök asszony távolmaradását, hiszen korábban is volt már példa arra, hogy egy vezető politikus más programra hivatkozva lemondta a meghívást. Kérdésre válaszolva kijelentette: a Fidesz lezártnak tekinti azt a nyilatkozatháborút, amelyet Dávid Ibolya kijelentése indított el a két nagy párt állítólagos háttéralkuiról és a „keresztapákról”.
A Fidesz szövetségi gyűlése – amelyet élő adásban közvetít a Hír Televízió – délelőtt 10 órától a tervek szerint délután négy óráig tart. Orbán Viktor pártelnök várhatóan a program második felében, 14 órától mondja el beszédét, amelyet az Info Rádió élőben közvetít. Ebben meghirdeti a Fidesz új stratégiáját, amely gyakorlatilag az európai választási kampány nyitányát jelenti. Információnk szerint öt konkrét javaslatot tesz majd a volt miniszterelnök az emberek mindennapjait érintő legfontosabb kérdésekben, többek között az egészségügy, a mezőgazdaság és az otthonteremtés területén. A pártelnökön kívül felszólal mások mellett Kövér László, Schmitt Pál alelnök, Harrach Péter, az MKDSZ, Gyürk András, a Fidelitas elnöke és Szűrös Mátyás, a történelmi Szociáldemokrata Párt vezetője. A rendezvény külföldi díszvendége Wilfried Martens, az Európai Néppárt elnöke lesz.


***

entős a Fidesz előnye
Hasonlóan a többi nagy cég felméréséhez a Tárki–Századvég közvélemény-kutatása jelentős Fidesz-vezetést regisztrált márciusban. Budapesten immár második hónapja a nagyobbik ellenzéki párt áll az élen, és ugyanez a helyzet a 45–60 éves választók esetében. Amíg a kormányzati szereplők megítélése tovább romlott e hónapban, az ellenzéké javult – ezt hűen tükrözi a mostani és a volt miniszterelnök rokonszenvmutatójának változása. Medgyessy Péter a 14., Orbán Viktor a harmadik helyen áll a sorban. Kismértékben változott a két nagy párt támogatottsága az elmúlt egy hónapban, a Fidesz továbbra is tartja MSZP-vel szembeni előnyét – derül ki a Tárki–Századvég kutatásából. Az összes megkérdezett körében nyolc százalékkal vezet a nagyobbik ellenzéki párt a szocialisták előtt: a Fidesz 34 százalékon, az MSZP 26 százalékon áll.
*
A biztos szavazó pártválasztókat nézve a két nagy párt közötti különbség ennél valamivel nagyobb, tíz százalék. A Fidesz e körből 48 százaléknyi szavazót tudhat maga mögött, az MSZP 38 százalékot. Az elmúlt havi mérési eredményekhez képest ez csekély, hibahatáron belüli elmozdulást jelent mindkét párt esetében: a szocialisták támogatottsága három százalékponttal növekedett, a Fideszé kettővel csökkent. Nem történt változás február óta abban sem, hogy az MSZP a számára stratégiai fontosságú támogatói körben alulmarad a Fidesszel szemben. Így Budapesten immár második hónapja a Fidesz áll az élen, és ugyanez a helyzet a 45–60 év közötti választók, illetve a diplomások esetében.
A felmérésből kiderül az is, hogy ha most tartanák az országgyűlési választásokat, hárompárti törvényhozás jönne létre, az SZDSZ ugyanis éppen a parlamentbe jutáshoz szükséges ötszázalékos küszöbön áll, az MDF azonban ezt nem éri el: a biztos szavazó pártválasztóknak csak két százaléka adná voksát a kisebbik ellenzéki pártra.
A Tárki-Századvég kutatása kitér az európai parlamenti választásokra is. A megkérdezettek 59 százaléka ígéri azt, hogy biztosan részt vesz a júniusi voksoláson. Közülük 53 százalék szavazna a Fideszre, 35 százalék az MSZP-re, a szabad demokratákra és az MDF-re pedig 3-3 százalék.
A Tárki-Századvég felméréséhez hasonlóan a többi nagy közvélemény-kutató cég is a nagyobbik ellenzéki párt stabil vezetését mutatta ki márciusban. A Gallup 23 százalékos, a Szonda Ipsos 17 százalékos, a Medián 11 százalékos Fidesz-előnyt regisztrált a választani tudó biztos szavazók körében.
A Tárki-Századvég e havi elemzésében olvasható az is, hogy az MSZP támogatottsági mutatói a kormány működésének nagyon rossz választói megítélésével párosulnak. A válaszadók 67 százaléka negatívnak tartja a Medgyessy-kabinet tevékenységét. Ezzel együtt a kormányzati szereplők rokonszenvmutatója tovább romlott, az ellenzéké pedig javult, amelyet hűen tükröz Medgyessy Péter miniszterelnök és Orbán Viktor volt kormányfő, Fidesz-elnök megítélésének változása. Amíg Medgyessy Péter decemberben még a nyolcadik legrokonszenvesebb politikus volt, márciusra a 14. helyre esett vissza. Orbán Viktor ugyanakkor, a 2002-es választások óta először, dobogós helyre került: Mádl Ferenc köztársasági elnök és Dávid Ibolya MDF-elnök után a harmadik legrokonszenvesebb politikus.
A Tárki most mérte először, milyen Draskovics Tibor pénzügyminiszter megítélése. Kiderült, hogy az aktív tárcavezető imázsára törekvő Draskovics ismertsége megegyezik az elődjével, rokonszenvmutatója pedig elmarad a volt tárcavezetőétől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.