Orosz igen a bővítésre

Közel a megegyezés az Európai Unió és Oroszország között folyó tárgyalásokon, így kevés az esélye annak, hogy Moszkva ne terjessze ki az unióval fennálló partnerségi és együttműködési megállapodásának (PCA) összes kedvezményét a tíz új tagra is, nyilatkozta lapunknak Konsztantyin Koszacsev, a duma külügyi bizottságának elnöke, aki szerint hiba lenne a bővítés blokkolása.

2004. 03. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szó sincs zsarolásról, a tárgyalások immár orosz szempontból is jól haladnak, s körvonalazódik a kompromisszum, így aligha lesz akadálya annak, hogy Moszkva május elsejétől az új belépőkre is kiterjessze e szerződéseket, érzékeltette a jelenlegi helyzetet Konsztantyin Koszacsev. Az orosz aggodalmakról intenzív tárgyalás folyik, hiszen Moszkva összességében évi 300 millió eurós veszteségtől tart abban az esetben, ha a PCA változatlan formában terjed ki az új EU-tagokra.
A bővítés után Oroszország nagyobb kvótákat igényel acél- és gabonaexportőrei számára, és kérte az EU-t, hogy ne terjessze ki az új tagokra dömpingellenes szabályait és energiahordozó-beszerzési korlátozásait, vagy legalábbis adjon rájuk haladékot. Oroszországnak fontos a kalinyingrádi exklávéval – az EU-taggá váló Litvánián át – fenntartott tranzitjának szabályozása, valamint a baltikumi orosz ajkú kisebbségek jogvédelme is, vázolta Moszkva legfontosabb követeléseit az Egységes Oroszország politikusa.
Mint azonban a bizottsági elnök arra felhívta a figyelmet, Oroszország ezen követelései csak a kívülállókat érhették váratlanul, hiszen Moszkva már 1999 augusztusában 19 pontból álló jegyzéket adott át Brüsszelnek, s ebből maradt az idei év elejére 14. Az Európai Unió a felvetésekre először úgy reagált, hogy nincs miről tárgyalni, hiszen ilyen problémák aligha vetődnek fel majd a bővítéskor. Két-három év után mégiscsak kiderült, a probléma reális, ám az unió vezetői ekkor azzal tették félre a kérdést, hogy a tízekkel folyó csatlakozási tárgyalások után térjenek vissza erre. Mikor azonban lezárult e szakasz, a brüsszeli bürokraták a tárgyalások befejeződésére hivatkozva söpörték félre az orosz fenntartásokat, mondván, korábban kellett volna beszélni e gondokról – vázolja a tárgyalások történetét Koszacsev, utalva arra, hogy a mostani sietséggel járó feszültség aligha írható a Kreml számlájára. Ekkor vetődött fel a beszélgetések során az, hogy érdekeinek semmibevétele esetén Oroszország nem terjeszti ki automatikusan a PCA-t az új tagokra, emlékeztet a politikus, hozzátéve, hogy az EU furcsa módon csak ekkor, az izmait mutogató, hangját felemelő Moszkvával kezdett el partnerként tárgyalni. Május elsejéig azonban a kérdés lezárható, hiszen közel állunk a megegyezéshez, jegyzi meg mosolyogva Konsztantyin Koszacsev.
Arra a felvetésre, hogy Moszkva mintha e kérdés kapcsán is megosztani akarná volt érdekszféráját, a politikus kifejti: Oroszországnak komoly érdekei vannak Közép-Európában. Mint felvázolja, elméletileg nem zárja ki, hogy 10-15 év múlva az úgynevezett nagy Európa már 47 tagországból áll majd. Az EBESZ 55 államából az Egyesült Államokkal, Kanadával, Oroszországgal és az öt közép-ázsiai taggal ugyan nem számolhat az EU, a többi európai országot azonban idővel felszívhatja a szervezet. Oroszország szerinte nem hagyhatja figyelmen kívül ezt a forgatókönyvet, és az elmúlt évtized tapasztalatai alapján tudomásul kell vennie, hogy e folyamatra reálisan kevés ráhatása lehet. Moszkvának magától értetődő érdeke tehát, hogy mind az Európai Unióval, mind a NATO-val súlyának megfelelő, egyenrangú partneri viszonyt alakítson ki, s ne a kistestvér szerepét töltse be. Geopolitikai helyzetüknél, történelmi hagyományaiknál fogva pedig éppen az unió keleti hídfőállásait jelentő közép- és kelet-európai országok lehetnek majd ebben az új Európában Oroszország legszorosabb partnerei. Moszkvát ugyanis ez a térség mindig is jobban fogja érdekelni, mint például a Mediterráneum, fejtegeti Konsztantyin Koszacsev.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.