Ariel Saron miniszterelnök ellen hónapok óta vizsgálat folyik korrupció gyanúja miatt. A vesztegetés, amelynek idején Saron még külügymiszter volt, egy görögországi ingatlanügylethez kapcsolódik. Az ügyben érintett az izraeli kormányfő fia és a Likud kormánypárt egyik szakértője is. Saron eddig tagadott minden korrupciós vádat, és közölte azt is, hogy 2007-ig, azaz a ciklus végéig hivatalban kíván maradni. A vádemelésről a végső döntést – amely akár Saron hatalomból való eltávolítását is jelentheti – egyébként Menahem Mazuz legfőbb ügyésznek kell meghoznia. A vádemelési javaslat tényét megerősítette az igazságügyi minisztérium is, hozzátéve, hogy két hónapba telhet, amíg a legfőbb ügyész meghozza döntését.
Izraeli ellenzéki vezetők már a bejelentés előtt követelték vasárnap, hogy a miniszterelnök mondjon le tisztségéről. Hasonlóan foglalt állást Jószéf Paricki, az infrastrukturális ügyek minisztere, a kormánykoalícióhoz tartozó Sinui párt tagja. Uzi Landau, a kormány Likud-tömbhöz tartozó, tárca nélküli minisztere is úgy vélekedett, hogy Saronnak fel kell függesztenie miniszterelnöki tisztsége gyakorlását, amikor beterjesztik a vádemelésre vonatkozó javaslatot.
Mindeközben szombaton „földindulással felérő” megtorlással fenyegette meg Izraelt Ahmed Jaszin Hamász-alapító meggyilkolása miatt a radikális palesztin szervezet egyik vezetője. Haled Mesal elmondta: a megtorlás részleteinek kidolgozása a Hamász katonai szárnya, az Ezzeddín el-Kasszám Brigádok feladata, amelynek tagjai nem fogják kímélni az izraeli célpontokat. Szintén az erőszak fokozásával fenyegetőzött a Hamász új vezetője, Abdul-Aziz ar-Rantisszi egyébként tegnap a gázai Iszlám Egyetemen mondott beszédében George W. Bush amerikai elnököt „Isten és az iszlám ellenségének” nevezte.
***
Elhalasztott csúcs. Bizonytalan időre elhalasztották az Arab Liga csúcsértekezletét, mert a találkozót előkészítő külügyminiszteri értekezleten nem sikerült feloldani az arab országokban bevezetendő politikai reformok körüli nézeteltéréseket. – Az Arab Liga cselekvőképességét fenyegeti a csúcsértekezlet elhalasztása – vélekedett Amr Musza, a tömörülés főtitkára. Egy névtelenül nyilatkozó izraeli illetékes viszont kedvező jelként értékelte a tanácskozás elnapolását. Szavai szerint ez arra vall, hogy az arab világ változóban van, s „már nem elegendő közös nevezőjének kialakításához az Izrael-ellenesség”. (MTI)

Tuja a kertekben: miért száradnak ki, és meg lehet-e őket menteni?