Megduplázódik, azaz kétmilliárdra emelkedik a személyi számítógépek száma a világon 2010-re – nyilatkozta nemrég a Bild című lapnak Bill Gates. A szoftvereket előállító egyesült államokbeli óriáscég, a Microsoft társalapítója szerint a jövő személyi számítógépei méretükben és energiafogyasztásukban kisebbek lesznek mai társaiknál, ám kapacitásukban jóval nagyobbak azoknál. A fejlődésnek jelentős lökést adhat, ha egy ország támogatja az internet terjedését, vagy egy vállalkozás segíti azt. Jó úton jár a franciaországi Neuf Télécom távközlési cég, amely nemrég jelentette be, havi 14,90 eurós előfizetési díjért – kevesebb mint négyezer forint – biztosít korlátlan hozzáférést a világhálóhoz. A vállalat internetszolgáltatójának egyelőre csak százezer előfizetője van.
A Magyar Távirati Iroda közlése szerint az ellenállhatatlan ajánlattól további 1,4 millió internetfüggő francia átcsábítását remélik a rivális cégektől. Jelenleg Franciaországban mindösszesen 3,5 millió telefontulajdonos fizet elő a nagy sebességű internetszolgáltatásra.
Az Európai Unió (EU) egyik fő törekvése, hogy mérsékelje a társadalmak digitális megosztottságát – mondta Erkki Liikanen, az Európai Bizottság (EB) vállalati és információs társadalom ügyekben illetékes főbiztosa az európai miniszteri konferencián Budapesten. Az európai uniós tagországok, a csatlakozó és tagjelölt államok képviselői egyebek mellett arról tárgyaltak, gazdasági és politikai szempontból miként lehet a jelenleginél előnyösebb helyzetbe hozni a hátrányos helyzetűeket, a nagyvárosoktól távol lakókat és a fogyatékosokat.
Az illetékes európai uniós testület főbiztosa hangsúlyozta: lehetőleg mindenki számára elérhetővé kell tenni a széles sávú internetcsatlakozást. Ezt minden országnak elsősorban piaci alapon kell lehetővé tennie, de elképzelhetők más megoldások is azokon a területeken, ahol gazdaságilag ez nem éri meg. Erkki Liikanen elmondta, hogy a széles sávú internetfejlesztéshez az országok az európai uniós strukturális alapokból is szerezhetnek forrásokat, és a teljes beruházás értékének 10-20 százalékát kaphatják meg. A témával foglalkozó szakértők szerint az információs társadalom építése azért fontos, mert ezáltal javulhatnak az életkörülmények, nőhet a gazdaság termelékenysége, új munkahelyek jöhetnek létre, s kreatívabbá válhat a társadalom.

Orbán Viktor: Isten veled, Mester! – fotó