Az Európai Unió nem ad pénzt az M6-osra

Visszautasította az Európa Tanács (ET), hogy a hazánkon is áthaladó észak–déli irányú közlekedési folyosó fejlesztése bekerüljön az anyagilag is támogatott harminc legfontosabb beruházás közé.

Putsay Gábor
2004. 04. 23. 21:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hazánk számára kedvezőtlen döntésben a magyar kormány felelőssége is fellelhető. Brüsszelben megfigyelőként dolgozó magyar képviselőknek sikerült elérniük, hogy az Európai Parlament (EP) által az ET-nek benyújtandó javaslatok közé kerüljön be a Zsolna–Budapest–Ivándárda közlekedési útvonal fejlesztése. Mint arról beszámoltunk, szerdán az EP ülésén is jóváhagyták az ET döntését, így a fejlesztési költségek 10–30 százalékát nem kapja meg az ország.
*
Az ET határozatát a soros elnökséget betöltő ír közlekedési miniszter, Seamus Brennan április elején azzal indokolta: a magyar kormány nem támogatta, hogy az országon áthaladó észak–déli irányú közlekedési útvonal fejlesztése a harminc kiemelt projekt közé kerüljön. Az ET viszont nem támogathat olyan projektet, aminek fontosságát az illetékes ország kormánya sem támasztja alá – tette hozzá az ír miniszter.
Medgyessy Péter kormányfő ugyanakkor több alkalommal nyilatkozott úgy, hogy különböző fórumokon felvetette a témát, s támogatást kért a beruházásokhoz, többek között az ET ülésén is. Utóbb viszont kiderült, hogy a miniszterelnök által említett ET-ülésen nem is szerepelt a közlekedési folyosók fejlesztése. Diplomáciai körökben ugyanakkor megerősítették, hogy a magyar kormányfő Romano Prodinak, az Európai Bizottság elnökének vetette fel a közlekedési folyosók ügyét, amiről viszont nem ő, hanem az ET hozza meg a döntést. Az eset után a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium illetékese azt nyilatkozta: a magyar kormány támogatta az észak–déli folyosót, az ír elnökség viszont összekeverte Szlovéniát Szlovákiával, azaz a Graz-Maribor vasútvonal fejlesztését a Zsolna–Budapest–Ivándárda útvonallal.
Manninger Jenő országgyűlési képviselő az Európai Parlament szerdai döntésével kapcsolatban lapunknak elmondta: a magyar kormány nem tudta elérni az ET-nél, hogy az észak–déli közlekedési folyosó fejlesztését támogassa az unió a kiemelt programok között. Mindez annyit jelent, hogy Magyarország az EU-csatlakozás után a kohéziós alapoknál pályázhat támogatásra az M6-os és a Budapest–Parassapuszta között létesülő M2-es autópályák építésekor, így azonban lényegesen kevesebb pénzt használhatunk fel a projektekhez. A beruházások összértékét tekintve 250-270 milliárd forintnak megfelelő összeggel is támogathatta volna Brüsszel a fejlesztéseket, amennyiben a kiemelt projektek közé kerülnek.
A harmincas listán jelenleg négy hazai projekt szerepel. Az EU így a nagylaki határátkelő fejlesztését, a Budapest–Ljubljana, valamint a Budapest–Sopron–Bécs vasútvonalak felújítását, illetve a Duna medrének kotrását támogatja mint kiemelt közlekedési programokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.