Fél évvel ezelőtt a magyar cégek 50 százaléka még el sem kezdte a felkészülést az EU-csatlakozásra, és 28 százalékuknak fogalma sem volt arról, hogy milyen következményekkel jár szabályozási szempontból a belépés az Európai Kereskedelmi Kamarák Szövetségének statisztikája szerint – derült ki tegnap a Deloitte Magyarország adószemináriumán.
Szakértők szerint szinte biztos, hogy legalább egy évet vesz majd igénybe, amíg a csatlakozást követően a helyzet normalizálódik. Elhangzott: a gazdálkodó szervezetek számára fokozott adminisztratív terhekkel jár a csatlakozás, sokkal nagyobb önállóság hárul a vállalatokra, hiszen például a vámhatóság nem fogja kivetni az áfát, a kimenő áruk esetében nem regisztrálja, hogy az áru átlépte a határt, tehát minden bizonyítási kötelezettség a cégeket terheli majd.
Oszkó Péter, a Deloitte adó- és jogi osztályának partnere úgy vélte: a csatlakozás áfaszempontból is a kötelezettségek és lehetőségek tárháza, ám ha valaki nem készül fel, egyrészt büntethető lesz, másrészt elesik a csatlakozás nyújtotta lehetőségektől. A szemináriumon elhangzott az is: jól kell ismerni a közösségi áfairányelvet ahhoz, hogy a kedvező változásokkal élni tudjanak a hazai cégek. Ilyen például az, ha egy cég árut importál (közösségen kívüli behozatal), akkor továbbra is érvényesek rá a vámszabályok.

Elsőfokú riasztást adott ki a HungaroMet