Csernobilra emlékezik Ukrajna

Vasárnap estétől sok-sok ezer gyertya ég a pravoszláv templomokban, s a hagyományokhoz híven a tizennyolc évvel ezelőtt bekövetkezett tragédia pillanatában szerte az országban megszólaltak a harangok is. Ukrajna a csernobili katasztrófára és annak áldozataira emlékezik.

Székely Gergely
2004. 04. 27. 18:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagykorúvá érett a tragédia, írják az ukrán újságok, ám a történtekkel és azok következményeivel kapcsolatban még mindig sok a bizonytalanság és a kiszámíthatatlanság. Nem szűnik a félelem és a fájdalom sem, hiszen az egészségügyi minisztérium adatai szerint az országban ma is több mint 2,3 millió ember, köztük 451,3 ezer gyermek kénytelen együtt élni a radioaktív sugárzás által okozott betegségével. Nem olyan kín ez, meséli az egyik likvidátor, ahogyan a tragédia következményeinek felszámolásában részt vevőket nevezik, amely pillanatnyi szünet nélkül gyötri az embert, de folyton ott ólálkodik mellette, átjárva minden pórusát, sejtjét, megbilincselve a gondolatokat is. A megbetegedések száma évről évre növekszik. Az egészségügyi minisztérium adatai szerint a tragédia felszámolásában részt vevők 94,2, a kitelepítettek 89,8, a fertőzött területeken élők 84,7 százalékánál diagnosztizáltak különböző méretű egészségkárosodást. A legszembetűnőbb a pajzsmirigyrákban megbetegedettek számának a növekedése.
Minden idők legnagyobb technogén katasztrófája 1986. április 26-án, éjszaka 1 óra 24 perckor következett be a csernobili atomerőmű 4. számú blokkjában, ahol a személyzet a tervezett javításra készülve vészhelyzetre állította a turbógenerátort, hogy felmérjék annak maximális teljesítőképességét. Történt mindez a kivitelezők előzetes hozzájárulása és a műszaki előírások durva megsértésével. A turbógenerátor ugyanis nem bírta el a terhelést, aminek következménye lett a robbanás és az a hatalmas tűz, amelyik átcsapott a 3. sz. blokk tetőszerkezetére is. A robbanást követően az erőműben és az annak szomszédságában lévő, közel 45 ezer lakosú Pripjatyban, az „atomvárosban” a radioaktív sugárzás több mint ezerszerese volt a megengedettnek. A város lakosságát csak 24 órával a robbanás után kezdték fokozatosan kitelepíteni. A moszkvai Kremlben ugyanis az SZKP mindenható urai még a tragédia méreteinek ismeretében sem elsősorban az emberek megmentésére gondoltak, hanem arra, hogy miként lehetne azt valamiképpen eltussolni és elhallgatni a világ előtt, nehogy foltot ejtsenek a rendszer és urai tisztességén.
Közel két évtizeddel a tragédia után a tiltott övezetté nyilvánított, 30 kilométeres körzetben kezd fokozatosan visszatérni az élet. Mind többen költöznek vissza az övezetbe az onnan kitelepítettek is, akiknek a száma meghaladja a százezret. Virágzik a turizmus is. Évről évre mind többen keresik fel szinte a világ minden tájáról a szögesdrótkerítéssel és a megszigorított őrséggel védett területet azok közül, akik extrém élményekre vágynak. Csakhogy a veszély még ma sem múlt el, hiszen a felrobbant blokk fölé emelt szarkofág tetőszerkezete megroggyant, falain repedések jelentek meg, noha annak mélyén még ma is fortyogó lávaként mintegy kétszáz tonna radioaktív fűtőanyag van. Szakértők egybehangzó véleménye szerint ha a védőburok nem bírná ki a reá nehezedő terhelést az új szarkofág megépüléséig, amelynek befejezését 2008-ra tervezik, az újabb tragédia messze meghaladná a tizennyolc évvel ezelőtt bekövetkezett katasztrófáét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.