A gazdák már csak egy hétig nyújthatják be ez irányú kérelmüket, ha pedig valamilyen okból ezt nem tudnák megtenni, nem kapják meg a támogatást, ráadásul csak azok a gazdák igényelhetik, akik már regisztrálták magukat. A gazdák regisztrációjával kapcsolatban Németh Imre miniszter elmondta, hogy eddig több mint 283 ezer gazda rendelkezik regisztrációs számmal.
A jogosultak a támogatható mezőgazdasági terület (szántó, gyep, gyümölcsös, szőlő) után hektáronként 8 ezer, anyatehenenként 40 ezer forint, anyajuhonként és anyakecskénként 1600, a tejkvóta után kilogrammonként két forint termelői támogatás igénybevételére nyújthat be támogatási kérelmet.
Jakab István, a Magosz elnöke lapunknak nyilatkozva ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy az FVM folyamatosan változtatta az álláspontját, s a jelenlegi döntése még a szakértőket is meglepte. Korábban ugyanis ezt úgy értelmezték, hogy az FVM a gazdademonstrációk hatására előre hozza a top-up kifizetését, s most kiderült, hogy ez nem a top-up előrehozása, hanem a top-up terhére történő nemzeti támogatás kifizetése.
*
Jakab István nyomatékosította a gazdáknak, függetlenül attól, hogy rendelkeznek-e regisztrációs számmal, vagy leegyeztették-e területüket, mindenféleképp nyújtsák be a támogatási kérelmet, ugyanis, ha ezt nem teszik, elesnek tőle. „Hiába hívtuk fel az FVM figyelmét, hogy komoly lemaradások vannak az uniós felkészülésben, s hogy gyorsítsa az eljárásokat, és tegye elérhetővé a támogatásokat, most mégis egy őskáosz van az agrártámogatások körül” – jelentette ki Jakab István. Rámutatott, hogy Szlovákia – amellyel szemben nemrég e területen is előnyben voltunk – már kifizette a teljes nemzeti kiegészítést. „Követeljük, hogy minden embert, a falugazdászokat, akiket elküldtek, akiket átirányítottak az agrárkamarákba, hívjanak vissza, hogy segítségükre lehessenek a gazdáknak a támogatások elnyerésében. A tárca biztosítsa a költségvetést a falugazdászoknak, mert úgy tudjuk, már az útiköltésüket sem fizetik ki” – tette hozzá a Magosz elnöke.
A termelői értékesítő szervezetek (tész) létrehozását és fejlesztését tartotta legfontosabbnak az agrárminiszter a hazai zöldség és gyümölcs európai uniós piaci lehetőségeinek javítása szempontjából. A zöldség-gyümölcs ágazat EU-csatlakozásának felkészülési folyamatáról tartott tanácskozáson Németh Imre kiemelte, hogy jelenleg 92 előzetesen elismert és 6 véglegesen elismert tész működik hazánkban. Ezek tavaly 21 milliárd forint értékű árut forgalmaztak. A miniszter várakozásai szerint 2004-ben a tészek részesedése várhatóan meghaladja a 20 százalékot, forgalmuk pedig a 30 milliárd forintot. Lux Róbert, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács főtitkára ugyanakkor előadásában kifejtette, hogy nem lehet fő cél a további tészek létrehozása, ugyanis a lefedettség nagyjából megvan. Felhívta a figyelmet arra, hogy a körülbelül száz-száztíz millió forintos támogatás, amely a zöldség-gyümölcs ágazatnak jutott, nem elegendő, s nélkülözhetetlen a kérdés újragondolása, újraszabályozása. Tarthatatlannak nevezte, hogy a kertészeti területek mindössze 15 százalékát öntözik. Elmondása szerint ezt az arányt mindenképpen meg kell fordítani, s ebben a minisztérium támogatása elengedhetetlen. A szőlő- és bormarketing 2,5-3 milliárd forintos támogatásával el lehetne kezdeni a piacépítést, s fontos a 2015-ig szóló program marketingtervének elkészítése a többi hatóság együttműködésével, ugyanis a csatlakozók olcsóbb kínálatukkal kíméletlenül versenybe szállnak a hazai zöldség-gyümölcs termelőkkel.

Utasokkal a fedélzetén gyulladt ki egy busz