Gödörben a német szocdemek

Stefan Lázár
2004. 04. 26. 20:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Félmillió, vörös zászlókat lengető tüntető az utcán, a háttérből radikálisan érvelő két belső ellenzéki csoport. Megafonok, kereplők, sípok hangorkánja itt, ideológiai eszmefuttatásra támaszkodó verbális ellenállás jelszavai ott. Az elégedetlenség indulatainak fókuszában a német történelem száznegyven esztendős múltra visszatekintő politikai szervezete: a szociáldemokraták. Az 1875-ben a Szociáldemokrata Munkáspárt és az Általános Német Munkásszövetség egyesüléséből megalakult szocik hajdani legendás alakjai – Ferdinand Lassalle, Wilhelm Liebknecht, August Bebel – nem pihenhetnek nyugodtan sírjaikban. Késői utódaik előadásában a második világháborút követően újjáalakult párt mély szakadék felett lejt bizonytalan kötéltáncot, gondoskodik rizikóval telített artistamutatványról. Lázasan keresi az egyensúlyt a múlt meg a jelen, a szociáldemokrácia tradicionális szelleme és a globalizáció kierőszakolta társadalompolitikai követelmények között.
A hagyományok ápolásának harcosai és a modern gazdasági irányvonalakhoz alkalmazkodók vakbuzgó igyekezettel bizonygatják téziseik igazát. A véleménykülönbségek tragikomikuma: a bázis tetemes része azon vezető réteg alatt fűrészeli az ágat, amely kormányfelelősséghez jutott egy több mint nyolcvanmillió polgárt számláló nép, az Európai Közösség motorjának tartott Németország jövőjéért. A Gerhard Schröder vezette és az ökológiai sínpáron haladó Zöldekkel kötött szövetségre támaszkodó kabinet elengedhetetlennek és elodázhatatlannak tartja az alapjaikban megrendült szociális rendszerek (beteg-, nyugdíjbiztosítás) és a nyomasztó munkanélküliség csökkentését szolgáló juttatások és segélyek megreformálását. Az operáció fájdalmasan érinti a lakosság tetemes részét, hosszú évtizedeken keresztül megszokott kiváltságokról kell lemondani a mindezek ellenére nem sok jóval kecsegtető jövő, a fiatal generáció javára.
„Nincs szociáldemokrata vagy konzervatív gazdaságpolitika, csak modern vagy elavult létezik” – hangzott a jelenlegi kancellár meggyőződése már akkor, amikor még csak Alsó-Szászország tartományt vezette. Schröder ellenezte a betegség esetén is folyósított fizetéseket, szorgalmazta a szombati munkanapot, kiállt a flexibilis tarifaszerződések mellett, törölni kívánta a munkaadók részesedését a munkavállalók betegbiztosításában. Ennek ellenére szinte csodával határos módon kapaszkodott felfelé a hatalom létráján, holott az SPD-tagság nem volt elragadtatva ötleteitől.
A híres-hírhedt Agenda 2010 előirányozta érvágások viszont túllépték az SPD-tagság türelmét. A párton belüli ellenzéknek nem kellett sokat keresgélnie, hogy megfelelő hangadót találjon. Oskar Lafontaine – hajdani pártelnök – saját Agendával jelentkezett azt az ősi szociáldemokrata szellemiséget kiemelve, hogy a szegények javára a gazdagokat kell terhelni – adókkal, megvont szubvenciókkal. Egyben követelte a nyugdíjak időleges befagyasztásának visszavonását, az orvosi kezelést igénylő páciensekre minden negyedév elején kiszabott tíz euró eltörlését. „Különben az SPD nem tudja visszaszerezni azt a bizalmat, amit elvesztett.” Nézeteit azonnal támogatták a szociáldemokratákkal hagyományosan szövetkező szakszervezetek. Sőt fitogtatni akarták erejüket, meghirdették az Agenda 2010 elleni tüntetéseket, és három nagyvárosban – Berlinben, Kölnben és Stuttgartban – összesen ötszázezer embert vittek ki az utcákra. A felháborodott tömegek az egykori NDK ellenzéki megmozdulásainak híres jelszavával figyelmeztették a Schröder-kormányt: Mi vagyunk a nép!
A nürnbergi Arvena szállodában ülésező A Munka és Szociális Igazságosság Iniciatíva szervezet tagjai pedig szokatlanul éles hangon megállapították, hogy Schröder regnálása során az SPD a szociális leépítés főszereplőjévé nőtte ki magát, az emberek jövedelme jelentősen alacsonyabb, mint korábban.
„E folyamat végére pontot kell tenni. Ha erre nem kerül sor, akkor a 2006-os parlamenti választásokat megelőzően az SPD-vel szemben álló alternatíváról kell gondoskodni. Terveinkbe ezt a lépést is bevettük” – hangzott a szakadárok fenyegetése.
Hasonló nézeteket vall a Választópolitikai Alternatíva 2006 nevű szervezet. Ha az SPD vezetősége nem tér el pillanatnyi reformirányvonalától, akkor a szociáldemokraták pártrendszerében tektonikus változásra kerülhet sor. A rebellis balszárny meg a hozzájuk csatlakozó szakszervezeti funkcionáriusok artikulációja beleillik a társadalom félelemtől áthatott gondolatvilágába. Nem csak a globalizáció befolyásától tartanak. Egyben a politikusokkal és a pártokkal szembeni bizalmukat is elvesztették. A németek hetven százaléka nem hisz abban, hogy az ország előtt álló kihívásoknak eleget tudnának tenni. A széles körű bizalmatlanság senkit nem sújt annyira, mint a domináns kormánypártot. Az SPD-t a Schröder-kabinet hatalomátvétele óta (1998) százharmincezer párttag hagyta el. Ennek a rétegnek kíván a radikális balszárny új menedéket nyújtani és véget vetni a politikai rezignációnak. A múlt emléke kísért és fenyeget, a szociáldemokraták 1917-ben már megélték a pártszakadást. Az újabb kettéválás lehetősége friss reményeket támasztott az NDK volt egységpártjának örökébe lépett PDS soraiban. A kizárólag a keleti tartományokban honos szocialisták szakszervezeti szinten már régen együttműködnek a szociáldemokratákkal, Berlinben és Mecklenburg-Elő-Pomerániában közösen kormányoznak, és Lothar Bisky PDS-elnök máris jelezte: a szociális állam alapjának fenntartása céljából nem elképzelhetetlen a közös menetelés további kiépítése. Gregor Gysi főideológus erről a lehetőségről már tárgyalt Oskar Lafontaine-nel – a titkolódzás leple alatt.
Elvtársak, figyeljetek a jelekre – írta az egyik hazai hetilap. Gerhard Schröder megszívlelte a figyelmeztetést. Erre utal lemondása a pártelnöki tisztségről – abban bízva, hogy utóda megtalálja azt a hangot, amely jobb belátásra bírja majd a hűtlenségre hajló balszárnyat, és pozitívan befolyásolja az SPD bázisát a reformtervekkel szemben. Ezek megvalósításáról ugyanis a kancellár nem akar lemondani. Franz Müntefering bemutatkozása az SPD élén, a személyétől várt megújulás nem járt sikerrel. A hamburgi választás során a szociáldemokraták történetük legsúlyosabb vereségét szenvedték el; a kereszténydemokraták abszolút többséghez jutottak. A legközelebbi komoly erőpróba június közepén vár a romos SPD-re, a szavazópolgárok a kibővített Európai Parlament összetételéről döntenek majd.
A közszolgálati ZDF tv-állomás politbarométere szerint a lakosság nyolcvanhárom, az SPD-szimpatizánsok hetvenkilenc százaléka úgy véli, Schröder nem számíthat pártja támogatására. A fatális ellentmondás orvoslására nincs recept. Erhard Eppler, a német szociáldemokrácia elismert szellemi autoritása szerint a globalizáció kényszerei annyira erősek, hogy azokat nem lehet egy nevezőre hozni a szociáldemokrata szándékokkal.
A szociális igazságosság fogalma nem definiálható August Bebel szellemében, az SPD iránykeresését a hűvös tanácstalanság hangulata kíséri.

A szerző lapunk németországi tudósítója



Három nagyvárosban
– Berlinben, Kölnben
és Stuttgartban –
összesen ötszázezer embert
vittek ki az utcákra.
A felháborodott tömegek
az egykori NDK ellenzéki megmozdulásainak
híres jelszavával
figyelmeztették
a Schröder-kormányt:
Mi vagyunk a nép!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.