Számos gyakorlati kérdés maradt megválaszolatlan az uniós csatlakozáshoz közeledve, amelyek bár technikainak tűnnek, határozott politika hiányában mégis mindannyiunk számára húsba- és pénztárcába vágó problémákká fokozódhatnak – fejtette ki Orbán Viktor. A volt kormányfő szerint gondok vannak például a pénzkifizetési, az egészségbiztosítást vagy az élelmiszer-biztonságot felügyelő intézmények felállításával, s mindez nehézséget okozhat a magyarok számára, hogy hozzájussanak az EU által biztosított előnyökhöz.
Orbán Viktor elmondta: Romano Prodival a tíz új taggal bővülő Európai Unió jövőjéről s Magyarországnak a közösségben betöltendő szerepéről folytatott négyszemközti megbeszéléseken olyan kérdések merültek fel, amelyek mind hazánk, mind az EU számára igen fontosak.
A brüsszeli találkozó során egyetértettek abban, hogy június végéig jó volna eredményre jutni az európai alkotmány ügyében. Ezzel kapcsolatban leszögezték, a kereszténység nélkül Európa nem létezhetne, s ennek az európai alaptörvényben is ki kell fejeződnie. Magyarországon ezt a kérdést ugyanakkor a kormánypárti politikusok nem tartják fontosnak, sőt keresztényellenes kijelentéseket tesznek. Orbán Viktor szerint az Európai Unió budapesti nagykövetsége révén ezekről a kijelentésekről immár Brüsszelben is tudomást szereztek, s éppenséggel „nem örültek neki”.
A politikus elmondta, a fontos kérdések között szerepeltek a magyarországi munkaerő szabad áramlását is befolyásoló korlátozások, melyek ügyében „mielőbb szeretnénk eredményeket elérni”. Orbán Viktor ugyanakkor rámutatott, az Európai Bizottság keze meglehetősen kötött, hiszen ez ügyben komoly eredményt csak a kormány érhet el a döntéshozatalra hivatott kormányközi konferenciákon.

Tuja a kertekben: miért száradnak ki, és meg lehet-e őket menteni?