Gyurcsány a vörös csillag mellett

Gyurcsány Ferenc sportminiszter és más MSZP-s politikusok is aláírták azt a nyilatkozatot, amelyben mintegy ötven közéleti személyiség az ötágú vörös csillag betiltásának eltörlését és a szimbólum viselésének engedélyezését követeli.

2004. 04. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hozzávetőleg ötven közéleti személyiség, politikus nyilatkozatban tiltakozik, amiért ötágú vörös csillag viselése miatt őrizetbe vették Vajnai Attila munkáspárti alelnököt. A politikust a fővárosi Szabadság téren, a szovjet emlékműnél tartott április 4-i megemlékezésen állították elő önkényuralmi jelkép viselése miatt. A bíróság korábban egyéves próbára bocsátás mellett már elítélte egyszer Vajnait.
Az ATTAC Magyarország elnevezésű civil szervezet által kezdeményezett tiltakozásban szerepel: hazánk az egyedüli állam Európában, ahol törvény tiltja a vörös csillag viselését. A Gyurcsány Ferenc sportminiszter által is jegyzett nyilatkozat az ötágú vörös csillag betiltásának eltörlését és a szimbólum viselésének engedélyezését követeli. A petíciót Gurmai Zita és Herczog Edit szocialista parlamenti képviselők, Eörsi István író, Tamás Gáspár Miklós filozófus és Wirth Ádám filozófus is aláírta.
A nyilatkozattal kapcsolatban Gyurcsány Ferenc leszögezte: a felhívást baloldali politikusként és nem miniszterként írta alá. Hangsúlyozta: nem lehet egyenlőségjelet tenni a fasizmus és a kommunizmus közé.
Fodor Gábor (SZDSZ) szerint a véleménynyilvánítás szabadsága sokkal fontosabb, mint hogy bárkit őrizetbe vegyenek miatta. – Nincs pozitív üzenete a kezdeményezésnek, ugyanis a vörös csillag sok millió ember számára, más önkényuralmi jelképekhez hasonlóan, negatív érzéseket kelt – reagált a felvetésre Nyitrai Zsolt (Fidesz) képviselő. Szerinte hasznosabb lett volna, ha Gyurcsány Ferenc inkább a Fidesz petícióját írja alá, amely az ország valós gondjaival van kapcsolatban. Balsai István (MDF) volt igazságügy-miniszter szerint a vörös csillagnak továbbra is a büntetendő önkényuralmi jelképek közt van a helye. Mint fogalmazott: hazánkban is milliós azok száma, akik a kommunista diktatúra áldozataivá váltak, így az ő emléküket is sértené a kezdeményezés.
Az Alkotmánybíróság egyébként korábban már megállapította: a büntető törvénykönyv önkényuralmi jelképekre vonatkozó rendelkezése nem alkotmánysértő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.