Helyi ingatlanpanamák hangoztatása, valamint Kósa Lajos fideszes debreceni polgármester „személyes ügyei (vagyongyarapodás, diploma, személyzeti politikája, EU-val kapcsolatos mulasztásai és radikális polgári körös kijelentései)” is szerepelnek az MSZP Hajdú-Bihar megyei kampánytervei között – derül ki egy lapunkhoz eljuttatott dokumentumból. A március 15-től június 6-ig terjedő időszakra előre megtervezett akciók és médiaesemények között szerepel egyebek mellett például az is, mikor jelentik be, hogy „az MSZP a megyében a várakozásoknál gyorsabban és több ajánlószelvényt gyűjtött össze”. A koncepció szerint míg az ingatlanpanamák felemlegetése főként a kampányidőszak első felében, addig a városi vagyonkezelő holdingot érő támadások később kapnak jelentősebb hangsúlyt. Április végére, május elejére tervezték, hogy ezekkel kapcsolatos tényfeltáró írások jelennek meg országos napilapokban. A szerzők a Kósa Lajos elleni támadást szintén május első felére tervezték. A dokumentum szerint a nagyerdei stadion átépítése, illetve az ezzel kapcsolatos „pénzkeresés” végigkíséri a kampányt.
*
Igaz, az elképzeléseket némiképp áthúzta, hogy a polgármester a sportminiszternek és a város szocialista politikusainak írt levelében az átépítés támogatását szorgalmazta, s ezért – áll a levélben – az önkormányzat jelentős forrásokat különített el költségvetésében a projekt beindításához, és arányaiban hasonló mértékű támogatást vár a kormánytól is.
A terv – amelynek elkészülte ugyan korábbra datálható, mint a néhány héttel ezelőtti Ron Werber–Tóbiás József-féle eligazítás, ám annak lényegével egyezik – csak kisebbik részében foglalkozik az uniós kampánnyal, nagyobbrészt helyi, belpolitikai ügyeket taglal, ám az MSZP csak saját elképzelésének egy részét tudta megvalósítani. A koncepciónak megfelelően nagy hangsúlyt kap „a régió a magyar Burgenland lehet” elképzelés, észrevétlen ugyanakkor például az EU-roadshow. Állandó témává tettek néhány ingatlanügyet, s a vagyonkezelő holdinggal is sokat foglalkoznak.
Oláh Lajos, az MSZP megyei elnöke felvetésünkre, mely szerint a kampánytervben túl sok a negatív elem, elmondta: ilyen eszközökhöz csak akkor nyúlnak, ha támadás éri a pártot. Felhívta a figyelmet arra, Kósa Lajost sem támadták a vele kapcsolatban általunk felsorolt ügyek miatt. Arra a közbevetésünkre, hogy ezt a koncepció szerint május 3. és 9. közötti hétre tervezték, azt válaszolta: várjuk meg, mi lesz akkor. Kérdésünkre, vajon mi az oka, hogy több minden nem teljesült a felsoroltakból, leszögezte: ehhez a Magyar Nemzetnek semmi köze, hiszen ez a párt belső ügye. Megjegyezte ugyanakkor, hogy lapunk nem korrekt a stadionépítéssel kapcsolatos tudósításaiban, mert nem közölte, hogy Gyurcsány Ferenc sportminiszter támogatni kívánja azt. Arra a kérdésünkre, miképpen lehetséges március elején lejegyezni, hogy április 19–25. között bejelentik: az MSZP a megyében a várakozásoknál gyorsabban és több ajánlószelvényt gyűjtött össze, annyit mondott: a legtöbb ajánlószelvényt tényleg ők gyűjtötték össze, ám nem jelentik be, bár megtehetnék. A politikus később felkereste a Magyar Nemzetet, és közölte: utánanézett, az általunk ismertetett időbeli bontású tervet az elnökség nem ismeri, nem tárgyalta, s az elfogadottban nem szerepel például a Kósa Lajossal kapcsolatos megállapítás.
szigorú regulák. Tegnap elfogadta a debreceni képviselő-testület Kósa Lajos polgármester javaslatát, miszerint az önkormányzat tulajdonában lévő Cívis Ház Rt. megszünteti a törvényeket be nem tartó pártok kedvezményes bérleti jogát. Kósa Lajos felhívással fordult a többi önkormányzathoz, hogy a polgárok nyugalma érdekében mások is kövessék a debreceni példát. A javaslat – amire Tóbiás József MSZP-pártigazgató törvénytelenségre felhívó nyilatkozata késztette a polgármestert – néhány napja látott napvilágot, ám azóta Debrecenben minden szervezet előre engedélyt kér az önkormányzattól a rendezvényeire.