Ingyenpénz a külföldi nagyvállalatoknak?

2004. 04. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén februárban az ipari termelői árak 0,2 százalékkal csökkentek az előző hónaphoz képest – legalábbis a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legújabb – az ipari árak alakulását bemutató – részletes elemzése szerint. Az árváltozás a belföldi értékesítési árak 0,6 százalékos növekedésének és a forintban mért exportértékesítések árszintjének közel egyszázalékos mérséklődése eredőjeként alakult ki. Ebből a jelentésből az exportra épülő magyar ipar számára létfontosságú mutató a versenyképesség javulását vagy romlását érdemben kifejező szám az ipar belföldi értékesítés és exportértékesítés arányának változása. Azaz az elmúlt 12 hónap alatt a belföldi értékesítés árai átlagosan 7,1 százalékkal, míg ezzel szemben az exportértékesítés árai átlagosan csak 2,4 százalékkal nőttek. Mindez azt jelenti, hogy a magyar ipar export-versenyképessége 4,6 százalékkal romlott az elmúlt egy év során. A belföldi árak növekedését döntő részben a kormány példátlan mértékű és terjedelmű hatósági jellegű áremelései idézték elő – derül ki egy, a lapunkhoz eljuttatott szakértői anyagból.
A fentiekkel szemben Medgyessy Péter miniszterelnök a Befektetői Tanács keddi ülésén leszögezte: idén folytatódik a gazdasági élénkülés, s a külföldi befektetők markáns jelenléte a gyors gazdasági átalakulás folytatásának legfontosabb feltétele. A kormányfő emellett az állami újraelosztás és a költségvetési deficit csökkentését ígérte az üzleti szférának. A miniszterelnök szerint a bruttó hazai termék (GDP), a beruházások volumene és az export idén tovább emelkedik, mint mondta: „nincs semmi ok, hogy ez ne így történjen”. Sugár András a befektetők képviseletében azt hangsúlyozta: a versenyszektornak olyan kiszámítható adórendszerre van szüksége, amely biztosítja a befektetőknek, hogy középtávú üzleti terveiket megvalósíthassák. A Befektetői Tanács tevékenységét sikeresnek értékelte, mint fogalmazott: ez a testület javasolta először a társasági adó csökkentését, amelyet az Országgyűlés el is fogadott.
A lapunknak nyilatkozó szakértők szerint további újraelosztást „kell” kezdeményezni a magyar lakosság terhére, ugyanis a helyi adó javasolt változtatása legalább ötvenmilliárd forinttal csökkenti a központi költségvetés bevételeit, de a 300 milliárd forintos társasági adóalap-leírás is további kiesést jelent, figyelembe véve a külföldi többségi tulajdonú társaságok adómentességét. Ez végeredményben azt jelentheti, hogy durván évente további százmilliárd forintot kaphatnak főleg a külföldi többségi tulajdonú cégek, ha papíron a kormánynak megfelelő gazdasági mutatókat „prezentálnak”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.