Különmegbízottat menesztett Bagdadba és a térség országaiba az iraki olasz túszok szabadulásának elősegítése végett Silvio Berlusconi olasz kormányfő. A túszszedők, a magukat Mohamed Próféta Zöld Zászlóaljnak nevező szunnita csoport fegyveresei az olasz egységek kivonását követelik Irakból. Silvio Berlusconi kormányfő leszögezte, a túsz kivégzése nem befolyásolja Olaszországnak a béke érdekében Irakban kifejtett erőfeszítéseit.
A biztonsági őrként dolgozó, 36 éves genovai pék volt az első külföldi fogoly, akit meggyilkoltak iraki elrablói. Tegnap reggel Moszkvából három repülőgép indult Bagdadba, hogy a mindennapossá vált túszejtések miatt hazahozza az Irakban dolgozó orosz szakemberek egy részét. A Fülöp-szigetek nem vonja ki katonáit és rendőreit Irakból, de a korábbi elképzelésekkel ellentétben újabb erőket egyelőre nem küld oda, és rendkívüli terveket készít az ott civilként tartózkodó állampolgárainak kimenekítésére – közölte Gloria Macapagal Arroyo elnök. Csehországban is növekszik az aggodalom amiatt, hogy az Irakban vasárnap reggel elrabolt három cseh újságíróról továbbra sincsenek megbízható hírek.
Tegnap lelőtték Irán bagdadi nagykövetségének első titkárát a külképviselet közelében. Az al-Dzsazíra arab hírtelevízió úgy értesült, hogy Háli Naimi gépkocsijára nyitottak tüzet a támadók. A diplomata a nagykövetségre tartott, amikor három férfi a közelébe hajtott, majd fejbe lőtte. Iránhoz kapcsolódik az Azzaman iraki újság értesülése, miszerint Ibrahim al-Dzsafari iráni diplomata közvetítő szerepet játszik Teherán és Washington között. A megbeszélések állítólag Muktada asz-Szadr síita vezetőről folynak, akit a hírek szerint Irán politikai menekültként befogadna. Ezért cserébe az amerikaiak nem gyakorolnának további nyomást Teheránra – véli az iraki lap.
Négynapos tűzszünet után szerdán ismét fellángoltak a harcok az ostromlott Fallúdzsában. Száznál több lázadó páncélöklökkel és kézigránátokkal támadt egy amerikai harcjárműre. A mintegy húsz megtámadott tengerészgyalogos bemenekült egy közeli épületbe, és csak órákkal később kerültek biztonságba egy mentőegységnek köszönhetően, amely négy harckocsival érkezett a helyszínre.
Az amerikai tengerészgyalogosok számos házat elfoglaltak a fallúdzsai frontvonalon, miközben a felkelők alagutakat ásnak a még általuk tartott épületek alatt. A feltételezett lázadókat AC–130 típusú amerikai harci repülőgépekről lőtték a város utcáin. Jemes Mattis amerikai vezérőrnagy közölte, hogy hamarosan újabb átfogó támadást indítanak. Fallúdzsa ostromával egy amerikai biztonsági cég négy alkalmazottjának meggyilkolására és holttestének meggyalázására vágtak vissza az amerikai erők.
Német vizsgálat
Újabb kényes pont terheli a német–amerikai viszonyt az iraki események kapcsán. Otto Schily szövetségi belügyminiszter vizsgálatot rendelt el az Ammán– Bagdad útvonalon eltűnt, és minden valószínűség szerint megölt két biztonsági alkalmazott sorsának felderítésére. A nyomozás kellemetlen eseményre terelte a figyelmet. A GSG–9 terrorellenes csoport tagjai eredetileg légi úton készültek Irakba, igénybe véve az Egyesült Államok németországi főhadiszállásáról, Ramsteinből induló gépek egyikét, erre azonban nem kaptak lehetőséget. Rainer Arnold, a szociáldemokraták parlamenti frakciójának védelmi szóvivője szerint szövetségesek között e döntés elfogadhatatlan. „Ha az amerikaiak támogatást igényelnek, akkor gondoskodniuk kell a szükséges védelemről is” – hangoztatta az SPD-politikus, és azonnal hozzátette, Bundeswehr-egységek bevetéséről Irakban még egy esetleges ENSZ-mandátum esetében sem kerülhet sor. Mint mondta, német katonák nem kockáztathatják életüket az elhibázott amerikai politika szolgálatában.
A kereszténydemokrata ellenzék soraiból olyan hangokat hallani, hogy a két biztonsági szakértő útja kezdettől fogva „mennybemeneteli” kommandónak számított.